Kıyı erozyonu korkutuyor! Dalgalar sahil şeridini oydu

Akçakoca ilçesine yapılacak mahmuz ve dalgakıran projelerinin ilçemiz sahillerinde kıyı erozyonuna neden olup olmayacağı hala tartışılırken komşumuz Karasu ilçesinde kumsallar yok olmaya başladı...

Kıyı erozyonu korkutuyor! Dalgalar sahil şeridini oydu
5.02.2022 - 13:26
Haber Merkezi
2657
2

Karasu sahilinde son günlerde meydana gelen fırtınalara bağlı dalga hareketleri Akkum semtini tehdit etmeye başladı. Azgın dalgalar kumsalı oydu ve üç metre yüksekliğinde setler oluşturdu. Bölge sakinleri endişeli.

Karasu sahilleri yeni bir kıyı erozyonu ile karşı karşıya. Son bir aydır ardı ardına meydana gelen fırtınalar nedeniyle dalgaların kıyı yönündeki hareketleri tahribata yol açtı. Yüksekliği beş metreyi bulan azgın dalgalar kumsalı oyarak yer yer üç metreye ulaşan setler oluşturdu. Bölge sakinleri mevsim şartları gereği patlayacak yeni bir fırtınanın 7 Şubat 2012’de olduğu gibi caddeyi aşarak geri planda bulunan yerleşim alanını basmasından endişe ediyor.

ÖNLEM ALINMALI

Akkum’da işyeri bulunan Selahattin Arslan, her gün dalga hareketlerini izlediğini ve kıyı yönünde deniz hareketinin giderek artarak sahili daraltmakta olduğunu söyledi. Arslan, önlem alınmadığı taktirde 10 yıl öncesinde yaşanan felaketin tekrarlanmasından endişe ettiklerini ve bir an önce yeni dalgakıranlar yapılması gerektiğini ifade etti.

DALGAKIRANSIZ BÖLGE

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan bir belediye yetkilisi, sorunu yakından izlediklerini söyledi. Fırtınalı havalarda deniz hareketinin henüz dalgakıran yapılmamış bölgede kıyıya rahat ulaştığını belirten yetkili, “Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya giden ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkanımız, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüştü ve Karasu kıyılarındaki sorunu aktararak yeni dalgakıran yapımı ile bazıları tahrip olan eski dalgakıranların onarılması taleplerini ilettiler” bilgisini verdi.

 

O DUVAR SİGORTAMIZ

Bölgede gerçekleştirdikleri yeni sahil düzenlemesinde yer verilen ve fazla yüksek olduğu gerekçesiyle itirazlara konu olan duvarın, baskın tehdidini belirle ölçülerde engelleyeceği değerlendirmesinde bulunan belediye yetkilisi, “O duvar hem kum kaybını önlemek hem de dalga hareketlerinin kıyıya ulaşmasını engellemek için düşünülmüştü. Mevsim şartları değerlendirilmeden yapılan itirazların haksız olduğu bu gün anlaşıldı” diye konuştu.

2002 VE 2010'DA NE OLMUŞTU?

Karasu sahili 7 Şubat’ı 8 Şubat’a bağlayan gece sabaha karşı yaşanan büyük bir felaketi şans eseri can kaybı yaşanmadan atlattı. Aniden patlayan fırtına nedeniyle yüksekliği 7-8 metreyi bulan dalgalar caddeyi aşarak güneyde bulunan yazlık konutları ve bazı tatil sitelerini su altında bırakmıştı. Karadeniz Caddesi’nin 32 Evler-Akkum arasındaki bölümüne biriken deniz suyu nedeniyle cadde gün boyu trafiğe kapatılmıştı. Belediyenin Küçük Karasu sahillerinden getirdiği kumlarla oluşturmak istediği setler de dalga hareketleriyle kısa sürede tahrip olmuştu. 2010 yılında uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle yapılan analizlerde birkaç yıl içinde Karasu'da bazı semtler denizden su baskınına uğramıştı..


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • akçakocalı
  akçakocalı
  5.02.2022 23:22

  dalga kıran yapmaaayııın diye bilip bilmeden atıp tutanlar erozyon olunca hiç konuşmuyor bakıyorumda...

 • ÇUHALLILI
  ÇUHALLILI
  5.02.2022 15:30

  Akçakoca zaten bu örümcek kafalı zerre kadar beyni olmayan insanlar yüzünden bu hale gelmedi mi.O çarşı bu çarşı dendi limanı şehrin göbeğine yaptılar.Sonuç güzelim kumsal bitti.Orman işletmesi önü değirmenağzı çınar önü bitti.İmar revizyonu yapıldı Fikret zamanında 3 katlar 5 kata 5 katlar kot altında 7 kata çıkmadı mı.Bir karış yeşil alan bırakmadılar.Yemenici çınarı ve hükümet konağı alanını bitirdi.Yanmaz geldi olur olmaz yerlere büfe koydu çınara migros bile açtı çınarda TAYFUNUN yeri nedi

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız