6 yaşında çocuğa istismar davası başladı

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken imam nikahıyla "evlendirip" yıllarca cinsel istismara uğramasına sebep olmasına ilişkin davanın ilk duruşması görülüyor. Herkesin harekete geçmesini beklediği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, davaya ancak "basına kapalı yapılmasını" talep etmek için müdahil oldu. Duruşma öncesi kadın örgütleri adliye önünde bir araya geldi.

6 yaşında çocuğa istismar davası başladı
30.01.2023 - 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
345

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in, 2004 yılında henüz 6 yaşında olan kızı H.K.G.’yi kendisinden 23 yaş büyük tarikat üyesi Kadir İstekli’yle imam nikahıyla "evlendirdiği" ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz kaldığı ortaya çıkmış, skandal, Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı.

H.K.G’ye yönelik cinsel istismara ilişkin açılan davanın ilk duruşması İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Duruşmada “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” ve “cinsel saldırı” suçlarından hapsi istenen baba Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve Kadir İstekli'nin savunması alınacak.

durus.jpg

2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde saat 10.30’da başlayan duruşmayı takip etmek isteyen basın mensuplarının adliyeye girişine izin verilmedi. Mahkeme başkanı, yoğun katılımın olduğu duruşmanın daha büyük bir salona alınması talebini önce reddetti, tepkilerin ardından salonun değiştirilmesini kabul etti.

'İSTİSMARA UĞRAYAN KIZIN RUH SAĞLIĞI BOZULDU'

Mahkeme, dava sürecinde mağdurenin beden ve ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasına karar vermişti. Bu nedenle Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen H.K.G. uzman hekimler tarafından muayene edildi. Bu inceleme sonucunda hazırlanan 25 Ocak 2023 tarihli rapor, mahkemeye gönderildi. Raporda, cinsel istismar olayından dolayı mağdurenin ruh sağlığının bozulduğu yönünde mütalaa verildi. Kararın sonuç bölümünde, şöyle denildi:

“Yukarıdaki tıbbi belgeler ve dava dosyasının tetkikinde elde edilen ve adli psikiyatriyi ilgilendiren hususların değerlendirilmesinde; (...) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası stres bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma göre H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

BAKANLIK GİZLİLİK KARARI TALEP ETTİ

Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, davada gizlilik kararı alınarak duruşmaların basına kapalı yapılmasını ve davaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Mahkemenin, duruşmada ilk olarak bu talebi ele alması bekleniyor. Eğer gizlilik kararı konulursa duruşmaya yalnızca sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak.

SADECE 2021’DE 13 BİN 139 KIZ ÇOCUĞU 'EVLENDİRİLDİ'

H.K.G’ye yaşatılan istismar, "evlendirilen" kız çocuklarını bir kez daha gündeme getirdi. Geçen hafta TBMM’de çocuk evliliklerine ilişkin veriler paylaşıldı. Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Meclis’te yaptığı sunumda, 2021 yılında 700 erkek ve 13 bin 139 kız çocuğunun "evlendirildiğini" belirtti.

GÜMÜŞEL'E ADLİYE ÖNÜNDE DESTEK!

Duruşma öncesi Anadolu Adliyesi önünde toplanan bir grup Yusuf Ziya Gümüşel adına "Hocamızın bugün hürriyetini istiyoruz" yazılı pankart açtı.


Editör: N. Cingirt