Hassas alanlara müzik yasağı getirildi...

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidilerek 'hassas' alanlarda 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapılması yasaklandı.

Hassas alanlara müzik yasağı getirildi...
7.01.2022 - 17:28
Haber Merkezi
1247
1

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle, eğlence yerlerinin çevresel gürültü kriterlerine ilişkin düzenleme yapıldı.

Buna göre, 'çok hassas' kullanım alanlarındaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerlerinin bir yıl içerisinde tüm cepheleri ile tavanının kapalı hale getirilmesi gerekecek. Açık ve yarı açık yeni eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek.

HASSAS ALANLARDA GECE YARISINDAN SONRA MÜZİK YASAĞI

'Hassas' kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde de 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapılması yasaklandı. Canlı müzik yayınına izin verilen saatlerde ise yönetmelikle belirlenen sınır değerleri sağlayacak şekilde faaliyetler sürdürülebilecek.

ÇOK HASSAS ALANLARDA AÇIK HAVA FAALİYETLERİ YASAK

Ayrıca yönetmelikte yapılan bir başka düzenlemeyle 'çok hassas' kullanımları etkileyebilecek şekilde yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival ve benzeri açık hava faaliyetleri gerçekleştirilemeyecek.

YASAK SÜRESİ UZATILABİLİR

Bu alanlarda açık hava faaliyetlerine, çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin ve yaşanan şikayetlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile hem alan sınırlaması getirebilecek hem de 24.00-07.00 saatleriyle sınırlı olan yasağın süresi uzatılabilecek.

Yönetmelikte geçen 'çok hassas' kullanımlar; konut, hastane, çocuk ve yaşlı bakımevleri, yatılı eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarını kapsarken 'hassas' kullanımlar ise otel, okul ve dini tesisleri,"az hassas" kullanımlar ise idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesislerini kapsıyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Vatandaş
    Vatandaş
    7.01.2022 20:09

    Bu resimdeki kapalı kızla yayınlanan resmi haberde kullanmanın amacını hiç masum bulmuyorum.Haberi okumadım bile resmi görünce yorum yazmadan duramadim.Acaba kaç tane kapalı böyle yapıyor hem okıza hem size hic yakıştıramadım

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız