Bir grup hayvansever barınağın kapatılmasını istedi

Akçakocalı bir grup hayvansever, Akçakoca Belediyesine ait hayvan barınağında kedi ve köpeklrin kaybolduğunu iddiasında bulunarak barınağın kapatılmasını istedi.

28.07.2021 - 20:38
Güncelleme 28.07.2021 - 20:54
Özel Haber
706
2
ÖZEL HABER- YORUM
 
Akçakoca Belediye Başkanı Sayın Mehmet Okan Yanmaz seçilmeden önce, Akçakoca'daki hayvan barınağının çok kötü olduğunu ve Akçakoca'ya iyi bir barınak yapacağının sözünü vermişti. 
İyi bir barınak yapılması bir yana, barınakta hayvanları seven, onlara özenle bakacak elemanlar çalıştırsaydı, bu bile hayvanlar için kısmi bir iyileştirme olacaktı. 
Ayağı kırık diye barınağa getirilen kedi yavrusu, köpek barınağında kaybedildi!!! Bu artık son olsun !!!
Akçakoca'da ruhsatsız olarak kullanılan barınağın sokaklarda istenmeyen hayvanların hapsedilmesi için tutulduğu, sayı artınca hayvanların bilinmez yerlere atıldığı sır değildir.
 
Temizlik İşleri Müdürü Sinan Şahin'in başında olduğu  birimin yönettiği barınakta yıllardır uygulanan yöntem budur! Personel barınak dışında bir sürü işe koşturulur, ilaçlama, mezbaha, temizlik derken, barınaktaki hayvanlar hastalıktan, pislikten yavaş yavaş ölürler. 
 
Sayın Sinan Şahin, barınağı kontrol etmeye gitmez ama özel mülklerden çöp alma işini bizzat kontrole gider. NEDEN?!!! Aynı Müdür Belediyede çevre mühendisleri varken, Veteriner Hekim'e çöp ayrıştırma projeleri yaptırır, hayvanlara ayıracak zaman bırakmaz. Kendisi işine hakim olmadığı gibi, hangi personeli nerede kullanacağını bilmeyen bu adam Akçakoca Hayvan Barınağı'nda yaşanan tüm olumsuzlukların da sorumlusudur! Çünkü, Hayvanların onun gözünde hiçbir değeri yoktur. Barınak Elemanına " boşver hayvanseverler ne derse desin!" diyecek kadar da fütursuzdur!
 
İŞTE BU ANLAYIŞLA YÖNETİLE-ME-YEN BARINAKTA HAYVANLARA NELER OLUYOR BİLEMİYORUZ.     


 Yavru kedinin sakat haliyle çok uzağa gidemeyeceğini düşünerek akşam üstü heryere baktık, çalıların arasını aradık, konteynırların altına baktık. Yaşıyorsa nereye sığınmıştır, kim bilir? Onun korku içinde orada beklediğini bilmek insanı kahrediyor!

 
Yavru kediyi ararken, çöpün içinde bir gün önce sağ olan tavşanın ölüsünü gördük. Ayağı kırık olan tavşan neden öldü?!!! ihmal, duyarsızlık dahil bir sürü neden sayabiliriz. 
 
 
Kurban Bayramının son günü yaralı olarak barınağa bırakılan yavru kedi Pazartesi günü Ereğli Ervet Kliniği'nde röntgenleri çekildikten sonra kırıkları olmadığı için Akçakoca Barınağına geri bırakıldı. Bugün Hayvanseverler kedinin tedavisi için daha güvenli bir yere almak isteyince kedinin barınakta kaybolduğu söylendi. Köpek barınağına kedi bırakılmaması konusunda defalarca yaptığımız uyarılar dikkate alınmayınca, acil durumlar için Dohaycan Derneği kedi kafesi yaptırmıştı. Buna rağmen kediler kaybolmaya devam ettiler. Ruhsatı olmayan Akçakoca barınağı, hayvanların hapsedilmesinden, zaman zaman nüfusu azaltmak amacıyla hayvanların toplanarak kaybedilmesinden başka işe yaramıyor !!!
Giren çıkan hayvanların kayıt altına alınmadığı, sahiplendirme yaparken kayıtlarının tutulmadığı, hasta hayvanlara gönüllüler gittiğinde görüp haber vermezlerse hekim kontrolünün yapılmadığı, ruhsatı bile olmayan bu barınak KAPATILMALIDIR !!!
Nermin Alpay
Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü
Çevre Aktivisti
 
not: Bu yazı özel haber yorumdan çok mevcut duruma, duyarsızlığa, hayvanlara yaşatılanlara, onları kurtarmak için yaşadığımız çaresizliğe isyanımdır !
Dohaycan Derneğinin son genel kurulunda dernek yönetiminde yer almadım. Bu yazı tamamen şahsımın isyanıdır. Dernek yönetiminden de konu ile ilgili olarak açıklama bekliyorum.

Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Orhangazi  mah  sakini
  Orhangazi mah sakini
  29.07.2021 14:08

  Hayvan haklarını savunanlar ayni titizligi insan haklarına gösterseler ya hastahanelerin acil kapılarında köpekler yatiyor

 • okuyucu
  okuyucu
  28.07.2021 21:13

  salın köpekleri sokağa çocuklar okula gidemesin, millet sabah namazına yanında sopalarla gitsin ...millet kuduz olsun .. ŞU İŞE Bİ ÇÖZÜM BULUN DAAAAAAAAAAAAAAAAA YETER ARTIK YAAAAAAAAAAA

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız