Bu katliamı durdurun!

Batı Karadeniz'in en büyüğü, Türkiye'nin en büyük dördüncü mağarası olan ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla koruma altına alınan Sarıkaya Mağarası, bölgedeki Çimento Fabrikasının taş ocağında patlattığı dinamitlerin yol açtığı sarsıntı ile tahrip oluyor.

Bu katliamı durdurun!
5.06.2023 - 09:52
Kaynak: Haber Merkezi
1208

Karadeniz’i en büyük mağarası olan ve özel koruma altına alınan Sarıkaya Mağarası, yakınında bulunan çimento fabrikasının maden ocağı açmak için yaptığı patlatmalar sebebiyle tahrip oluyor.

Son gelen bilgilere göre, 10 bin yılı aşkın tarihi olan mağara, patlamalara dayanamadı. Mağara duvarlarında yer yer çatlaklara ve kopmalar oluştu.

Sarıkaya Mağarası hemen yanı başında bulunan çimento fabrikasının yeni maden ocakları açmak için mağaranın da bulunduğu tepede yaptığı patlatma çalışmaları ciddi zararlar verdi. Patlatmalar nedeniyle mağaranın duvarlarında yer yer çatlaklar oluştu, sarkıtlarda kopmalar meydana geldi.

Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, mağaradaki tahribatın her geçen gün arttığını belirterek, çimento fabrikasının faaliyetlerinin kontrol altına alınmasını istediler.

 

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri de, mağaradaki tahribatın boyutlarının tespit edilmesi  amacıyla inceleme başlatıldığını, hazırlanacak rapor doğrultusunda gereğinin yapılacağını söylediler,

KORUMA ALTINDA

Yaklaşık 10 bin yıllık olduğu düşünülen Sarıkaya Mağarası’na Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı kararname ile koruma kararı getirildi.

Türkiye’de yer alan en büyük 10 mağaradan biri olarak kabul edilen Sarıkaya Mağarası’nın insan ve doğal tahribattan korunması amacıyla kararname çıkartıldı. 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız