‘Sadaka değil toplu sözleşme’

Tüm Emekliler Sendikası Düzce Şubesi, “Sadaka değil toplu sözleşme” konulu basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, emekli maaşının günümüz şartlarında yetmemesi ve emekliye daha fazla hak verilmesi konuları gündemdeydi.

‘Sadaka değil toplu sözleşme’
30.12.2022 - 10:19
Güncelleme 30.12.2022 - 10:30
Kaynak: Haber Merkezi
670

Tüm Emekliler Sendikası Düzce  Şubesi, “Sadaka değil toplu sözleşme” konulu basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, emekli maaşının günümüz şartlarında yetmemesi ve emekliye daha fazla hak verilmesi konuları gündemdeydi.

Bu bütçe borç bütçesidir, Savaş bütçesidir, Zam bütçesidir,

Yapılan açıklamada “ 2023 merkezi hükümet bütçesi mecliste kabul edildi. Bu bütçede, iktidarca açlığa ve sadakaya mahkum edilen 14 milyon emeklinin ekonomik ve sosyal durumunu düzeltecek hiçbir çözüm ve tedbir yok. Milyonlarca emekçinin, çalışanın, kamu görevlilerinin yaşamına yönelik bir tedbir yok. Bu bütçe borç bütçesidir, Savaş bütçesidir, Zam bütçesidir, cezalarla açık kapama bütçesidir. Memleketin kaynaklarının, halkımızın vergilerinin, uluslararası sermayeye ve işbirlikçi sermaye çetelerine sunulan rant bütçesidir. İktidarın, seçimde harcaması için düzenlenmiş bir talan bütçesidir. Tüketici Kredisi ve Kredi Kartı kullanarak günlük yaşamlarını sürdürmek zorunda bırakılan biz emekliler bankalara borçlanarak, icra ve haciz tehdidi altında yaşıyoruz. Gıda başta olmak üzere temel ihtiyaç maddeleri fiyatları sürekli artıyor.

 

Emekli sendikaları statü yasasını kabul etmeyen partilere oy yok

Emekli maaşının yetmediğine değinilen basın açıklamasında“ Emekli maaşı kiraya yetmiyor, ev kiraları, elektrik ve doğal gaz faturaları ödenemez miktarlara ulaşıyor. Ömrünün sonbaharında huzur ve güven içerisinde dinlenerek yaşaması gereken emekliler, ilerlemiş yaşına ve hastalıklarına rağmen yaşamını sürdürebilmek için hâlâ çalışmaya veya iş aramaya devam ediyor. Bizler bu ülkedeki bütün değerleri yaratmış olan dünün çalışanları insanca yaşamamız için başta maaşlarımız olmak üzere intibak, ABO, Sağlık kesintileri vs tüm taleplerimizin tartışılacağı toplu sözleşme masasına oturmamız, bunun içinde emekli sendikaları statü yasasının çıkarılması gerektiğini biliyoruz. Seçimlerde emekli sendikaları statü yasasını kabul etmeyen partilere oy verilmemesi çağrısı yapacağımızı şimdiden ilan ediyoruz.” Dedi.


Editör: N. Cingirt