Gama iplik hukuk tanımıyor

Gümüşova OSB’de faaliyet gösteren Gama İplik Fabrikasının kendine ait arazi dışında kaçak yapılaşmaya gittiği, bu nedenle diğer firmaların mağdur olduğu ve altyapı çalışmalarının aksadığı belirtildi

Gama iplik hukuk tanımıyor
18.10.2022 - 07:58
Kaynak: Haber Merkezi
839

Düzce Gümüşova OSB’de faaliyet gösteren Gama İplik fabrikasının kural ve hukuk tanımazlık eylemleri tepki çekiyor.

OSB sınırları içerisinde altyapı çalışmaları devam ederken, Gama İplik firmasının mevzuata aykırı şekilde kaçak istinat duvarı ve güvenlik kulübesi inşa ettiği,  ayrıca kantarı kendi parseli dışında kullanıldığı OSB yönetim kurulunca tespit edildi.

OSB yönetiminin uyarılarına rağmen Gama İplik kendi arsası dışındaki alanlara imara aykırı inşaat yaptığı, bu yüzden OSB’deki altyapı çalışmalarının tamamlanamadığı öğrenildi. Ayrıca, yönetmeliklere aykırı işgalden dolayı  lojistik, doğalgaz, elektrik ve Telekom gibi hizmetlerin aksadığı belirtildi.

ÇEVREYİ KİRLETİYOR

Gama İplik fabrikasının kimyasal ve tehlikeli atıklarla çevre kirliliğine yol açtığı bildirildi.

Gama İplik’in kimyasal atıklarının Melen havzasına zarar verdiği, OSB yönetiminin resmi uyarılarını dikkate almadığı kaydedildi. Fabrikanın atıklarının yol açtığı çevre kirliliği sebebiyle Melen çayındaki rafting turizminin olumsuz etkilendiği ifade edildi.

YATIRIMI ENGELLİYOR

GAMA iplik fabrikasının Gümüşova OSB’deki hukuksuzluklarının diğer yatırımcıları da olumsuz etkilediği bildirildi.

Son olarak GAMA iplik fabrikası yanında kurulacak olan nitril eldiven fabrikası yatırımının da önüne geçmeye çalışan GAMA iplik fabrikası yetkilileri iş insanı Tarhan Telli’ye satılan arazinin aracılar ve parsel sahiplerini araya sokarak kendilerine geçmesi için yoğun mesai harcamaya başladı.

Hukuk ve kural tanımayan GAMA iplik yetkileri, yetkileri olmamasına rağmen Tarhan Telli’nin kendi tapulu arazisi üzerine dikilecek olan reklam tabelasına dahi karşı çıkarak, tabelanın dikilmesini engellemeye çalıştılar. Gümüşova OSB’de müdür ve Gümüşova OSB Müdürlüğü personelleri olmasına rağmen kolluk kuvveti yada en büyük yetkili gibi davranan GAMA İplik yetkililerinin tabelayı diktirmeme için direnme gücünü ise nereden aldıkları merak edilmeye başlandı.


Editör: N. Cingirt