İşte sansür yasasına tepkiler...

AK Parti ve MHP’nin oyları ile TBMM’de kabul edilen Dezenformasyonla mücadele yasasını Düzcelilere sorduk. Düzceliler sosyal medya ile televizyonlar arasında ayırım yaparak kısıtlamaların televizyonlar üzerinde olması gerektiğini savundular.

İşte sansür yasasına tepkiler...
17.10.2022 - 13:07
Haber Merkezi
514

AK Parti ve MHP’nin oyları ile TBMM’de kabul edilen Dezenformasyonla mücadele yasasını Düzcelilere sorduk. Düzceliler sosyal medya ile televizyonlar arasında ayırım yaparak kısıtlamaların televizyonlar üzerinde olması gerektiğini savundular.

AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan Dezenformasyonla mücadele yasası, TBMM’de kabul edildi. Yasa özetle sosyal medyada yalanlarla algı yönetimi yapılmasının önüne geçecek düzenleme Meclis'ten geçerek yasalaştı. Buna göre halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçuna 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. İnternetten yayın yapan kuruluşlar, basın kanunu kapsamına alınarak yeni haklara kavuştu.

Ancak yasa içeriği başkaca bir çok maddeyi içeriyor. Uygulamaya konulduğunda yasanın gerçek içeriği ortaya çıkmış olacak.

Düzcelilere iktidar kanadının Dezenformasyonla mücadele yasası, muhalefet kanadının ise sansür yasası olarak adlandırdığı yasayı sorduk.

Sosyal medya kısıtlamalarının yapılmamasını isteyen Düzceliler, kısıtlamaların televizyonlarda uygulanması gerektiğine dikkat çektiler. Vatandaşlar “Sosyal medya kısıtlaması getirilmemeli. Televizyonlarda haberlerin yayınlamadığı bir çok gerçeği sosyal medya aracılığı ile öğreniyoruz. Halkı yanıltıcı bilgiler varsa da bunların tespit edilmesi oldukça kolay. Haklarında işlem başlatılabilir. Özellikle gençler olarak çoğumuz sosyal medyada uzun süreler geçiriyoruz. Bu yüzden gelecek kısıtlamalar bizimde bazı özgürlüklerimizi engelleyebilir. Çocukların sosyal medyaya ulaşması daha zor oluyor. Sosyal medya özgürlüğümüz elimizden alınmasın” dediler.

Televizyonların kısıtlanması gerektiğini söyleyen Düzceliler “Çocuklar ve büyük bir kesim televizyonlara daha kolay ulaşıyorlar. Burada bir çok gizli cinsellik içeren programlar, acayip sabah programları mevcut. Zaman zaman denk geldiğimizde izlediğimiz sabah programlarında çok garip olaylarla karşılaşıyoruz. Asıl toplumda Dezenformasyon yaratan bu programlar. Bizce televizyonlara aşırı kısıtlama getirilebilir. Bu yasada bu programlara dokunulmayacaksa ve sadece bir habercinin eleştiri haberine, bir sosyal medya kullanıcısının sosyal medya hesaplarına dokunulacaksa bu çok adil bir durum olmaz” dediler.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız