KÖYÜN SUYUNU KÖYLÜYE PARAYLA SATMAK İSTİYOR

Gümüşova Belediyesi Elmacık Köyünün yıllardır kullandığı dağlardan depolarına oradan da İl Özel İdarenin köy içinde döşediği borulardan vatandaşın evlerine giden sudan para istiyor. Encümen kararı olmaksızın böyle bir uygulama yapması ise tepkilere neden oluyor.

KÖYÜN SUYUNU KÖYLÜYE PARAYLA SATMAK İSTİYOR
21.01.2022 - 20:52
Haber Merkezi
680

Gümüşova Belediyesi Elmacık Köyünde yaşayan vatandaşların yıllardır içme suyu olarak kullandıkları doğal kaynak suyunu paraya bağlamak isteyince vatandaşlar karşı çıktı.  Aylardır Belediye ve vatandaş arasında yaşanan bu sorun, köye gelen belediye ekiplerinin vatandaşların  kendi paralarıyla aldıkları su saatlerine el koymasıyla iyice tırmandı.

Konuyla ilgili “Biz buraya tartışmaya kavga etmeye gelmedik, biz işimizi yapıyoruz” dediler. Vatandaşlar da, “Benim parasını kendi ödediğim boruyu ve saati Gümüşova Belediyesi gelip gasp ediyor. Ellerinde hiçbir resmi belge yok. Hiçbir şekilde tebliğ edilmedi. Bu işin yasal bir dayanağı yok. Suyumuzu kesemezsiniz.  Gümüşova Belediyesi Su işlerini aradığımızda, ‘Size belediyenin yolunu öğreteceğiz” diye bizi tehdit ediyor” diyen vatandaşlar Gümüşova Belediyesi hakkında Jandarma’ya şikayette bulundu.

SU HATTINI ÖZEL İDARE DÖŞEDİ

Oxijen Medya’yı telefon ile arayarak ulaşan Elmacık Köyü Muhtarı  Özgür Canbulat ise, “Köyümüzde 330 abone var. Bu abonelerden 18 kişi Gümüşova Belediyesine su parası ödemek istemiyor. Köyün kendi suyu yetmediği için Gümüşova belediyesi köyümüze su veriyor.  Doğal olarak da parasını tahsil etmek istiyor. Ancak bu arkadaşlar para ödemek istemiyor” dedi.  Köy içindeki içme suyu hattını hangi kurumun döşediğini sorduğumuz muhtar, “Su deposundan köy içindeki ana boruları İl Özel İdare döşedi. Ana borulardan hanelere döşenen boruların parasını ve saat paralarını vatandaşlar kendileri ödediler” dedi.  Vatandaşların Belediye tarafından kendilerine bir tebligat yapılmadığı iddialarını sorduğumuz Muhtar Canbulat, “Tebligatları bizzat ben yaptım” dedi.

ENCÜMEN KARARI YOK

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kendisi de Elmacık Köyünden olan Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı, “Biz yıllardır kendi köyümüzün depolarına gelen doğal kaynak suyunu kullanıyoruz.  Suyumuz içilebilir bir su bile değil. Bulanık akıyor. Gümüşova Belediyesi kendi köyümüzün suyunu bize satmak istiyor. Bunu yapabilmesi için de Encümen kararı alması gerekiyor. Bildiğimiz kadarıyla bir encümen kararı yok. Belediye bize kendi arıtmasından geçirdiği suyu verdiği zaman para talep etsin. Ayrıca kimseye resmi bir tebligat yapılmadı” dedi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız