‘Eşkina’ taş düşürüyor

Karadeniz'de nadir olarak avlanan ve böbrek taşı olan hastalara iyi geldiği bilinen eşkina balığı, balıkçı tezgahlarını süslüyor.

 ‘Eşkina’ taş düşürüyor
18.06.2022 - 08:59
Haber Merkezi
377

Karadeniz'de nadir olarak avlanan ve böbrek taşı olan hastalara iyi geldiği bilinen eşkina balığı, balıkçı tezgahlarını süslüyor.

Böbrek taşını düşürmeyi hızlandırdığı iddia edilen eşkina balığı, vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. Eşkinanın baş kısmından elde edilen 'otolit taşı', halk arasında 'balık taşı' olarak biliniyor. Alternatif tıpta kullanılan otolit taşının, özellikle böbrek hastalarına iyi geldiği öne sürülüyor.

LİMON İLE BERABER İÇİLDİĞİNDE

Eşkina balığının faydalarını anlatan Düzceli balıkçı İbrahim Özer, "Halk arasında balığın adı 'taş balığı' olarak geçiyor. Bunun sebebi ise baş kısmında fasulye tanesi büyüklüğünde beyaz otolit taşlarının olması. Bu taşlar böbrek taşına iyi geliyor. Böbrekteki taşı düşürmeye yardımcı oluyor. Sarımsak döveceğinde otolit taşı ezilip, limon ile beraber içildiği zaman taşı düşürüyor. Bazı balıkçılar eşkina balığına benzeyen granyöz balığı üretiyor. Bu balık yetiştiriliyor. Taş balığına benziyor. Taş balığı diyerek satmaya çalışıyorlar ama orijinal balık bu balık. Eşkina sık sık çıkmaz. Karadeniz bölgesinde olur, belirli sürelerde çıkar ve fazla çıkmaz" dedi.

KİLOSU 60 LİRA

Özer, "Eşkina balığını kilosu 60 liradan satıyoruz. Bir balığın tanesi 30-50 lira arasında değişiklik gösterebiliyor. Herkesin alabileceği bir balık. Vatandaşlar balığın başını ortadan ikiye ayırdıkları zaman taşları görebilir. Taşların rengi de beyaz olduğu için hemen fark edebilirler" diye konuştu.

Eşkina balığının lezzetli olduğunu da söyleyen Özer, "Eşkina lezzetli bir balık türüdür. Otolit taşını da biraz limon sıkıp ezmek lazım. Ezdikten sonra bir içeceğin içerisine koyup içildiğinde işlem tamam demektir" sözlerine ekledi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız