Algaöz'den Dünya MS Günü Mesajı

2004 yılından beri  MS hastası olan ve tedavi gören Yalçın Alagöz, 25 Mayıs Dünya MS Günüyle ilgili sosyal duyarlılığın artırılmasına katkı sunmak için kısa bir  mesaj yayınladı.

Algaöz'den Dünya MS Günü Mesajı
26.05.2022 - 20:33
Güncelleme 27.05.2022 - 07:43
Haber Merkezi
564

Akçakoca Fedai Karabıyık Parkında, MS çay bahçesi işletmeciliği yapan Yalçın Alagöz yayınladığı mesajda Uluslararası Multipl Skleroz (MS) Federasyonu ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2009'dan itibaren mayıs ayının son çarşamba gününün 'Dünya MS Günü' olarak ilan edildiği hatırlattı.

 Yalçın Alagöz, “ 'Multipl Skleroz', yani kısaca MS'in genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi ile oluşan, genellikle 20 ila 40 yaşları arasında görülen, kadınları erkeklerden 2-3 kat daha fazla etkileyen santral sinir sistemi denilen beyin ve omuriliğin kronik bir hastalığı olduğunu “ söyledi.

MS hastalığının ölümcül bir hastalık olmadığını söyleyen Alagöz, hastalıkla mücadelede en önemli şeyin moral motivasyon olduğunu dile getirdi. MS’li hastaların genelinde hastalığı kabullenememek ve  “neden ben?” demek var. Zaman geçtikçe hastalığın kabullenilmesi gerekiyor ama bunun için zamana ihtiyaç var. “ dedi.

MS hastalarına öncelikle psikolojilerini bozmamalarını tavsiye eden Alagöz, “ Bu hastalığın etkileri moral sayesinde azalıyor. Psikolojik olarak kendilerine özen göstersinler gerekirse destek alsınlar. Moralleri bozuk olarak yola devam etmeleri halinde kendilerine kötülük yaptıklarını unutmasınlar.” Değerlendirmesinde bulundu.

Devletin  MS konusunda hassas davrandığını söyleyen Alagöz, son olarak,  “Bu hastalığın gerektirdiği tedavilerin yapıldığını söyleyebilirim.” Dedi.

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız