Düzce İl HAYVAN KURULU TOPLANTISINDA neler oldu?

Düzce İl HAYVAN KURULU TOPLANTISINDA neler oldu?
3.04.2022 - 15:02
Güncelleme 3.04.2022 - 15:04
Özel Haber
694
2

Haykonfed Başkanı Nesrin Çıtırık Hanım yıllardır "Katliamcı Belediyeler" diye yazıp çizdikçe; HAKLI OLDUĞUNU BİLDİĞİM HALDE "KEŞKE DAHA YUMUŞAK USLUP KULLANSA" diye içimden geçirirdim.

30 Nisan 2022 Perşembe günü yapılan Düzce İl HAYVAN KURULU TOPLANTISINDA anladım ki AZ BİLE SÖYLÜYORMUŞ.

FİKRİMİ DEĞİŞTİREN NE OLDU?

Beş- Altı yıldır Düzce İl Hayvan Kurulu Toplantılarına dönem, dönem katılan biri olarak, toplantılarda alınan kararların uygulanmadığını görünce, toplantılara katılmanın zaman kaybı olduğunu düşünmeye başlamıştım.

Son toplantı öncesi Düzce Bi'Pativer Dernek Başkanı Altıntaş, "Düzce Belediye Başkanı Sayın Faruk Özlü'nün Sokak Hayvanları sorununun çözümüne ciddi yaklaştığını, STK.larla işbirliğine açık olduğunu, Sayın Düzce Valisi Başkanlığında tüm ilçe belediye başkanlarının bir araya geldiğini" söyleyince UMUTLANARAK toplantıya gittim.

Fakat gördüm ki; belediye başkanları sorunun çözümüyle değil, hayvanların toplanarak büyük bir ormanlık alana kapatılmasıyla ilgiliydiler. Yani, yirmi- otuz köpeğe bakmaktan ACİZ belediyeler bu ormanlık alanlarda binlerce köpeğe bakmaya taliptiler. Hele Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Cengiz Tuncer, Barınağın ilk yıllarda hayvanları aç bırakmamış gibi lokantalardan topladığı tonlarca mamayı isteyene vermeye hazırdı. (!)

Bugüne kadar katıldığım en tuhaf toplantıydı.

Oysa sorunun çözümü için ÇOK GÜZEL KARARLAR alınmıştı.

" Türkiye'de belki de ilk defa İl Özel İdaresi de küçük çaplı kısırlaştırma için maddi destek verecek ve köylerdeki hayvanlar da böylece kısırlaşacaktı. "

Ne yazık ki, sözde İl hayvan kurulu toplantısında "Çocuklar hayvanlardan daha önemli" diye başlayan, SANKİ Sokaklarda ÇOĞALAN KÖPEKLERİN SORUMLUSU KISIRLAŞTIRMA YAPMAYAN BELEDİYELER DEĞİLDE HAYVAN SEVERLERMİŞ GİBİ konuşan insanlar vardı. 😟

Yıllardır okullarda köpek korkusu yüzünden köpekten kaçarken çocuklar aracın altında kalmasınlar diye köpek rolü bile yapan bizlere önceliklerimizin hatırlatılması, son çıkan yasaya göre sorunun çözümünden uzaklaşıldığını işaret ediyordu.

YILLARDIR "KISIRLAŞTIRIN" derken bizlere kulaklarını tıkayan belediyeler sokaklarda çoğalan hayvanlar için utanmasalar bizi suçlayacaklardı.

Toplantıdaki konuşmalar bunlarla da sınırlı değildi.

Bi'Pativer Başkanı Dursun Altıntaş Türkiye'de bir ilk olacak dez avantajlı hayvanlar ( hasta, sakat, yaşlı vb) ve "Yasaklı Irklar" için yapmayı düşündükleri projeyi ikide bir kesilen video ile kurula anlatmaya çalışıyordu ki, Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer videoda barınakta çekilmiş görüntüleri görünce hemen atıldı ve " Videoda kötü görüntülü hayvanlar var, Başkanım bunu görsün!" diye adeta sunumu proveke etti. Dursun Bey " Yanlış anlıyorsunuz, proje dez avantajlı hayvanlar için olduğu için sadece onları kullanmaya çalıştık" dese de, anladım ki, toplantıya belediyeyi temsilen katılanların derdi proje falan değildi.

Bu yaşıma kadar yüzlerce insan tanımış, egonun ne menem birşey olduğunu bilen biri olarak kimin kimden haz etmediğini anlayabilirim. Nasıl bir yönetici kendi ilinde başarılı olacak bir projenin olmaması için uğraşır?!!! Ağzım açık kaldı, gerçekten.

BAZI İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI İSE, GÖNÜLLÜLERDEN MADDİ DESTEK BİLE İSTEDİLER!!!

KARŞIMIZDA SORUMLULUKLARINI BİLMEYEN BELEDİYE BAŞKANLARI VARDI !😡

Sayın Belediye Başkanları bizler MAAŞ falan almıyoruz!!! Vicdanımızın sesini dinlediğimiz için SİZİN GÖREVİNİZ OLDUĞU HALDE YAPMADIKLARINIZI YAPIYORUZ! Biraz İzan ve lütfen zahmet edip 5199 ve 7332 sayılı Kanunlarda size verilen sorumlulukları ÖĞRENİN ya da biri anlatsın!!!

Biraz sert konuşmuşum toplantıda. Üzgünüm, sorumluluklarını ve yasayı bilmeyen ya da bilmezden gelen insanlarla nasıl konuşulur bilmiyorum. 

Bir sözüm de Bi'Pativer Başkanı Dursun Altıntaş'a: Gecenizi gündüzünüze katarak fedakarca çalıştığınızı, hayvan istismarı yapmadığınızı, dürüst bir insan olduğunuzu biliyoruz ama Sayın Faruk Özlü ne kadar samimi olursa olsun ( ki ben de öyle olduğuna inanıyorum) Cengiz Tuncer gibi başkan yardımcısıyla siz hiç bir projeyi hayata geçiremezsiniz. Şahsen bu kadar uğraş didin, bir de sorumsuz insanlara katlan. Ben yapamayacağım.  Size de kolay gelsin.

Not: Eğer bir barınakta fotoğraf çekimi yasaksa orada SUÇ ve İHMAL vardır. Basına kapalı bir sunumda tamamen iyi niyetli bir sunumu bile kötü niyetli anlıyorsanız, kötü olan sizsiniz!!!

Nermin ALPAY


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Mükafat Ata
  Mükafat Ata
  3.04.2022 15:32

  Sayın Faruk Özlü iyi niyetli bir şekilde proje hazirlatiyorsaniz,hayvan düşmanı,konudan uzak insanlarla yol alamazsiniz,bunu benden iyi biliyor olmanız gerekli,bu işlerin çözümü bu işleri bilen vicdanlı insanlarla ve gonullulerle çözülebilir. Yıllardır gönüllüler dinlenilseydi ,bu sorunlar çoktan çözülmüş olacakti. Yeter artık gerçekten iyi bir şey yapacaksaniz yapın.

 • Mükafat Ata
  Mükafat Ata
  3.04.2022 15:32

  Sayın Faruk Özlü iyi niyetli bir şekilde proje hazirlatiyorsaniz,hayvan düşmanı,konudan uzak insanlarla yol alamazsiniz,bunu benden iyi biliyor olmanız gerekli,bu işlerin çözümü bu işleri bilen vicdanlı insanlarla ve gonullulerle çözülebilir. Yıllardır gönüllüler dinlenilseydi ,bu sorunlar çoktan çözülmüş olacakti. Yeter artık gerçekten iyi bir şey yapacaksaniz yapın.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız