Facianın eşiğinden döndük, bilmem farkında mısınız?

Facianın eşiğinden döndük, bilmem farkında mısınız?
10.02.2022 - 20:12
Özel Haber
1117

Düzce Valisi Cevdet Atay bilmem farkında mı ama Akçakoca Belediye Başkan yardımcısına Şenol Yazgan’a büyük bir teşekkür borçlu.

Ulusal basında yer alacak büyük ihmal/facia haberlerinde yer almadıysa bu Şenol Yazgan’ın kararlılığı sayesinde oldu çünkü.

Niyesini nasılını anlatayım kısaca.

Akçakoca Ayazlı Mahallesi Çağdaş Sokak’ta tehlikeli ve tehlikesiz atık tesisi kurmak üzere Düzce Valiliğince ÇED gerekli değildir kararı verilmiş, işlemler bittikten sonra Akçakoca Belediyesine ruhsat başvurusu yapılmıştı.

Ancak ÇED gerekli değildir kararına ve de diğer işlemler tamamlanmış olmasına rağmen Şenol Yazgan bu tesisin yaratacağı büyük tehlikenin farkına vararak ruhsat başvurusuna onay vermemişti.

Eski bir fabrikanın bir bölümünü kiralayarak faaliyete geçen bu tesisin çatısı geçtiğimiz günlerde yoğun kar sebebiyle çöktü.

Öyle az buz bir çökme değil, neredeyse tamamı çökmüş çatının.

Eğer atık işleme devam ediyor olsaydı bir çevre ve iş kazası faciası ile karşılaşmak kaçınılmazdı.

Birçok kişinin bu ihmal de sorumluluğun Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde olduğunu söyleyeceğini biliyorum.

Haksız da sayılmazlar, ancak ÇED prosedürü Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yürütülüyor olsa da nihai karar valilik onayı veriliyor.

Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdiresi Nurhan Kartal’ın söylediklerine göre ruhsat başvurusu öncesi tüm kontroller yapılmıştı tesis günde iki defa denetleniyordu falan filan.

Eski bir fabrika kompleksinden kiralanarak ÇED gerekli değildir izni verilen bu tesis bu eski fabrika kompleksinde çatısı çöken tek yer.

Nurhan Kartal ve ekibi acaba ÇED gerekli değildir kararı verilirken korozyona uğradığı aleni olan bu yeri yeteri kadar incelemişler miydi?

Netice de tehlikeli atık işlemesi Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünce münasip görülen bu tesisin çatısı çöktü, çalışmalara ara verilmiş olduğu için facianın eşiğinden dönüldü.

Bir facianın eşiğinden dönüldüyse tesisin önünde basın açıklaması düzenlemek için büyük çaba sarf eden Yeşil Sol Parti İlçe Başkanlığına seçilen Neşe Kulak’ı ve CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz’u da unutmamak gerekir.

Yine basın açıklamasından sonra Handan Cumhur başkanlığında kurulan Akçakoca Doğa Koruma Platformunun kamuoyunu aydınlatmak için gösterdiği çabaları da unutmamak gerekir.

Şenol Yazgan’ın tehlikeli atık tesisi ruhsatını imzalamama kararlığının arkasında hep bu çalışmalar vardı.

Tuğrul Abanoz basın açıklamasına ilçe örgütü ile birlikte verdiği destekten sonra sahibinin sesi olanlar tarafından istihdam düşmanı olmakla suçlanarak sosyal linçe tabii tutulmuştu ve tutulmaya da devam ediyor.

Kamuoyu farkında mıdır bilmem ama Tuğrul Abanoz’a karşı düzenlenmek istenen parti içi darbe teşebbüsü; bu basın açıklamasına verdiği destekten ve Akçakoca’nın tehlikeli atık cenneti olmasına karşı olduğunu bildiren açıklamalarından sonra gelmişti.

Her zaman bu kadar şanslı olmayabilir Akçakoca.

Çünkü uzun müddet kaçak bir şekilde çalışan bu tesisten kamuoyunun haberi; kira anlaşmazlığı sebebiyle yaptırılan bir haberden sonra olmuştu.

Ya bu kira anlaşmazlığı olmasaydı?

Çatı çökmesinin yaratacağı facianın büyüklüğünü ne cins atık işlendiğini/işleneceğini bilemeyeceğimiz için mümkün değil tabii ki.

Ancak ruhsat Şenol Yazgan tarafından imzalanmış olsaydı tesisin çatısının çökmesinden dolayı yaşanacak facia neticesinde Düzce Valisi Cevdet Atay’ın ulusal basında olumsuz haberlerde yer alması kaçınılmazdı.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız