İl ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ YAKIN GÖZLÜĞÜNÜ TAK…YAŞLANDIN ARTIK

Akçakoca Doğa Koruma Platformu, Akçakoca'da son aylarda yaşanan çevresel gelişmelere gözünü kapatan ve hiç birini görmezden gelen Düzce Çevre Şehircilik il Müdürü Nurhan Kartal'a yakın gözlüğü takma uyarısında bulundu.

İl ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ YAKIN GÖZLÜĞÜNÜ TAK…YAŞLANDIN ARTIK
15.12.2021 - 08:55
Haber Merkezi
988

****

Söze “Hamsi Festivali” ile başlamak manidar olacaktır. Güzel Akçakocamızda yapılan festivalde, hamsiye doyuldu diyebiliriz. Belediyemize bu organizasyondan dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

Ancak; bu ve benzer organizasyonların sürekliliğini sağlamak adına gidişat pek umut vadetmiyor.  Yakın ilçelerde balık ölümleri ve dolayısı ile kıyıya vurmalar başladı. Sebebi ne mi?

Cüruf kimyasalları sayesinde dereler kül rengi gri akıyor ve bu ortamda oksijensiz kalan balıklar kıyıda can çekişiyorlar, ilgili kurumlar ihbarlar karşısında duyarsız, halk çaresiz.

Sıra Akçakoca ya geliyor. Önlemler alınmadığı takdirde festivallerde yiyecek balık bulunamayacak, ileri tarihlerde de balık yiyecek insanlar bulunamayacak.

Döngelli köyü mevkiinde araziler OSB kurulacak alan adına kamulaştırılıyor. Kimi gelecek üç kuruş para derdinde kimi de arazisine yanıyor. Parsel parsel tarım ve orman alanı yerini sanayi tesislerine bırakacak. OSB yeri titizlikle seçilmeliydi. Yerleşim yerlerine yakın bir OSB…. İtiraz yok, karar alınmış, hayırlı olsun!!!!  İyi niyetlerle, ihtisas OSB yapılacağı söyleniyor. Ama daha hiçbir şey yokken İl Çevre müdürlüğü; tehlikeli ve tehlikesiz atık geri kazanım tesisi için “ÇED Gerekli Değildir” kararı alabiliyor. Yönetmelik yoksunu müdürlük, OSB kurulduğunda nelere izin verir düşünmek bile kan dondurucu. Hatta Çevre Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık duyuruda bulunmuyor, “ki yönetmelik gereği yapılması zorunludur”. Dolayısı ile insanların hak arama hürriyetlerinin önüne geçilmiş oluyor.

Firmanın proje dosyasında sunduğu ve işleyecekleri tehlikeli atıklar Akçakoca için içler acısı bir durumdur. Ağır metaller, kanserojen maddeler, radyoaktif maddeler……vs. bunlar her zaman çevreyi tehdit eden ve toz ile dahi solunabilecek maddelerdir. Ha keza tozuma ve yağmur suları ile dere ve toprağa geçerek, yeraltı suları ve faunayı etkileyecektir. Akçakoca ilgili kurumları adına;

Şu an için ruhsat onama işlemi yetkisi olan Belediye Başkanlığımız, OSB kurulumundan sonra karar mercisi olan OSB yönetimi, Mütevelli Heyeti bu konulardaki hassasiyetiniz Akçakoca’nın geleceği için önem arz etmektedir. Üst kurumların karar verirken ne yaşadıklarını bilemeyiz ancak tahmin edebiliriz. Onay kararları alınırken ilgili mevkilere ait tüm parametrelerin incelenmesi ve onaylanması uygun olacaktır.

Son yaşanılanlar çerçevesinde yaşlandığını düşündüğümüz İl Çevre Müdürlüğü ne de yakın gözlüğü öneriyoruz.

Akçakoca Doğa Koruma Platformu / ADOP


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız