Akçakoca'da kadına şiddete karşı dayanışma günü

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele gününde,Akçakoca Emek Ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve Akçakoca Kadınları isyanlarını haykırdılar.

Akçakoca'da kadına şiddete karşı dayanışma günü
26.11.2021 - 08:03
Haber Merkezi
466
5

Kadınlar adına , Haytap Düzce İl Tem. Yeşil Yaşam İnisiyatifi sözcüsü Neşe Perihan Kulak ''her gün şiddet ve cinayet olaylarının yaşandığı ülke de, kadınlar olarak yorulduklarını, eğitim ile birlikte cins ayrımı yapılmadan yetiştirilecek çocukların geleceği ve olayları değiştireceğini ,,söyledi.

Daha sonra, Platform adına Nimet Akın Kaya ve CHP adına Saadet Anakan söz aldı.

Konuşmalar sonrasında, üzerinde ölen kadınlarımızın isminin bulunduğu tabuttan’ ‘Yeter  artık, diyerek isimler söküldü.

Korkmuyoruz!

Susmuyoruz!

İtaat etmiyoruz! Sloganları ve alkışlar eşliğinde farkındalık eylemi sona erdi.

Platform adına yapılan basın açıklaması tam metni aşağıdadır.

Biz kadınlar bugün dünyanın dört yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizme karşı isyanımızı meydanlara taşımak, kadın dayanışmasının sınırları aşan gücüyle buluşmak ve itirazlarımızı hep birlikte daha fazla duyurmak için yine alanlardayız.

İsyandayız çünkü; dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor!

İsyandayız çünkü; her üç kadından biri yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor!

İsyandayız çünkü; her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidiyle yaşamaya zorlanmaya devam ediyor!

Kadın cinayetlerinin %59′ u eski koca/koca, % 20′si erkek akraba, % 16′sı eski sevgili/sevgili tarafından işlenirken şiddete karşı savunmasız bırakılmamız için nafaka hakkının gaspı, arabuluculuk gibi hazırlıklarla boşanmaların önlenmesinin hesapları yapılıyor.

Emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen sömürü düzenine karşı sokaklardayız!

Sermayeye, ranta, savaşa aktarılan bütçe hakkımıza sahip çıkmak için sokaklardayız!

Fetvalarıyla ne giyeceğimizi, ne söyleyeceğimizi, nasıl yaşayacağımızı buyur ederek bize sınır çizenlere karşı sokaklardayız!

‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demek için sokaklardayız!

Her türlü yasağa ve baskıya rağmen ‘Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz’ demek için sokaklardayız!

Binbir emekle elde ettiğimiz kazanımlarımıza ve haklarımıza sahip çıkmak için sokaklardayız!

Bir kişi daha eksilmemek için sokaklardayız!

‘Ev işi kadın işidir’ diyen ataerkiye karşı bakım hizmetlerinin toplumsallaştırılması için sokaklardayız!

İşsizliğe, yoksulluğa, güvencesizliğe, gericiliğe, tacize, tecavüze, istismara, katliamlara ve savaşlara karşı YAŞAMIMIZI SAVUNMAK İÇİN sokaklardayız!

Hakkımız olanı ancak sokaklarda olarak alacağımızı, evde, işte, sokakta, cezaevinde, okulda ve yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve VAZGEÇMİYORUZ!

YAŞASIN KADINLARIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİ!


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (5)

 • Kazım Hoca
  Kazım Hoca
  2.12.2021 00:38

  Nüfusun yarısı bayan,diğer yarısı erkek.Her ikisinin yarısı menfi,yarısı müsbet.Bayan menfiler genelde sinsice,samanaltından su yürütürken,kabadayı erkekler övünerek şiddet uygular.Geleneksel alışkanlıklar, nesiller boyunca evrensel uyuma ancak yaklaşır.Devrimler devirici olduğundan çok tepki alır.Evrimsel değişimler ise uzun zaman alır.Nezaket ve dürüst diyalog,uzlaştırır.

 • Ahmet
  Ahmet
  26.11.2021 08:28

  O kalabalıkta pankart taşıyan kadının biri koca ile bir olup bir tane masum kadını yumruklamislardi gazetelere düşmüşler. Ben olsam utanırım onu taşımaya

 • Ahmet
  Ahmet
  26.11.2021 08:28

  O kalabalıkta pankart taşıyan kadının biri koca ile bir olup bir tane masum kadını yumruklamislardi gazetelere düşmüşler. Ben olsam utanırım onu taşımaya

 • AKCAKOCA
  AKCAKOCA
  26.11.2021 08:20

  Kadına şiddeti kınayan kadınların arasında biri utanmadan pankart tasiyo kocası zaten şiddetci .bir tane kadının yumruklamaktan mahkemelik önce kocasına ogretseydi keske bunu.

 • AKCAKOCA
  AKCAKOCA
  26.11.2021 08:20

  Kadına şiddeti kınayan kadınların arasında biri utanmadan pankart tasiyo kocası zaten şiddetci .bir tane kadının yumruklamaktan mahkemelik önce kocasına ogretseydi keske bunu.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız