DÜNYAYA AKÇAKOCA’DAN SESLENDİLER:  DOĞA İÇİN, YAŞAM İÇİN EYLEMDEYİZ

Yeşil Yaşam İnisiyatifinin Tüm Dünya halklarının katıldığı eş zamanlı ortak basın açıklaması eylemi TURÇEP adına Mehmet Toker’in katılımı ile Akçakoca ‘da gerçekleştirildi. Neşe Kulak, ortak basın açıklamasının sonunda Akçakoca’da faaliyete geçmek için hazırlık yapan zehirli cüruf şirketi için, Erdemir! çöpünü kendi tesisinde tut.. Ne Akçakoca’ ya, ne başka yere dökmene izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

DÜNYAYA AKÇAKOCA’DAN SESLENDİLER:  DOĞA İÇİN, YAŞAM İÇİN EYLEMDEYİZ
7.11.2021 - 17:35
Haber Merkezi
860

Yeşil Yaşam İnisiyatifinin Tüm Dünya halklarının katıldığı eş zamanlı ortak basın açıklaması eylemi TURÇEP adına Mehmet Toker’in katılımı ile Akçakoca ‘da gerçekleştirildi.

Akçakoca Cumhuriyet Meydanında toplanan aktivisler adına Düzce Haytap Temsilcisi Yeşil Yaşam Aktivisti Neşe Perihan Kulak ‘ın okuduğu ortak mesajda:

“Artık hepimiz biliyoruz.

Dünyanın ve insanlığın ihtiyacı hızlı ve radikal bir yol değişikliğidir. Bu radikal değişiklik içinse bütün eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri bir arada görmemiz ve bütüncül bir çözüm sunmamız gerektiğine inanıyoruz. Bir araya gelerek yaşam hakkını, sadece insan için değil gezegenimizi paylaştığımız bütün türler için savunmaya ihtiyacımız var.

 Bugün bu koalisyonu kurmamıza ve harekete geçmemize neden olan iklim krizinin nedeni; insanın emek gücü de dahil, doğanın her parçasını metalaştıran endüstriyalizm ve kapitalizmdir! Bizleri; açlık, savaş, yoksulluk, göç, eşitsizlik ve ekolojik yıkıma maruz bırakan krizin çözümünü, halkların dayanışması ve birlikte mücadelesi ile bulacağımıza inanıyoruz.

Gezegenin geleceği için karbon emisyonunu sıfırlama hedefiyle radikal politik adımların derhal atılması gerektiğini biliyor ve bunun mücadelesini veriyoruz. Türkiye bu yönde ilk olarak ilkeleri net bir iklim kanunu hazırlamalıdır. İklim adaleti, enerji demokrasisi, sosyal adalet, toplumsal cinsiyet eşitliği, gelecek nesillerin sağlıklı bir çevrede yaşam hakkı bu kanunla teminat altına alınmalıdır. Bu kanun toplumun her kesiminin katılımı ile hazırlanmalıdır. Atılacak en önemli adımlardan birisi de ekosistemle barışık yerinde ve yerel yenilenebilir kaynaklardan enerji elde edilmesine geçilmesi, kömürden çıkış olarak tarih belirlenmesi ve adil dönüşüm politikalarının hazırlanması gerekliliğidir.

Bizler COP26 süresince verilen her taahhüdün takipçisi olacağız. Bu taahhütler uyarınca atılacak her adımın samimi ve hedefe ulaşmadaki etkinliğini sürekli olarak izlemeye ve uyarılarımızı seslendirmeye devam edeceğiz.

Bu kapsamda iklim adaleti için mücadele eden herkesi enternasyonal dayanışmaya çağırıyoruz. Artık hepimiz biliyoruz!

Bilmekten öte, yaşıyoruz… Bugün iklim adaleti için, doğa için, yaşam için eylemdeyiz! Birlikte yaşam için mücadeleyi ve dayanışmayı büyütüyoruz” ifadesine yer verildi.

Kulak metin dışında ise ;Erdemir! çöpünü kendi tesisinde tut.. Ne Akçakoca’ ya, ne başka yere dökmene izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız