Akçakoca Doğa Koruma Platformu Kuruldu

Akçakoca Doğa Koruma Platformu Kuruldu
5.10.2021 - 08:19
Güncelleme 5.10.2021 - 08:21
Özel Haber
2228

Akçakoca’da doğaya zarar verebilecek her türlü tehlikenin bertaraf edilmesi amacıyla "Akçakoca Doğa Koruma Platformu" oluşturuldu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, Akçakoca Turizm ve Tanıtma Derneği, Akçakocalılar Kültür ve Dayanışma Derneği, Dohaycan Derneği ve  Çuhallı Güzelleştirme Derneği’nin  platformun  kuruluşunda yer aldığı öğrenildi.

Dört sivil toplum örgütünü bir araya getiren "Akçakoca Doğa Koruma Platformu" yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kuruluş aşamasında ulaşılamayan veya ulaşıldığı halde geri dönüşü geciken derneklerin de platforma katılımını önemseyen Akçakoca Doğa Koruma Platformu, mutabakat metninde;  "Platformun amaç ve faaliyetlerini benimseyen ve platformun amacına uygun olarak çalışmayı kabul eden tüm sivil  toplum  örgütlerinin ve şahısların katılımına açık olduğunu " ifade edildi.

Platformun siyasal kimliğinin olmamasına, tüm Akçakoca halkının ve doğasının korunmasına yönelik çalışmaların yürütülmesi konusuna dikkat edilmiş olup,  ancak; Siyasi parti ve siyasi figürlerin, amacın gerçekleştirilmesinde güç olarak var olmalarında bir sakınca görülmemektedir. Bununla birlikte, Akçakoca halkının çıkarları tüm siyasetlerin üstünde tutulmalıdır denildi.

Bu amaç birliği çerçevesinde uzlaşan ismi geçen sivil toplum örgütleri ADOP Platformu Koordinatörü seçilen Handan Cumhur aracılığıyla, Akçakoca Kaymakamlığına ve Akçakoca Belediyesine Cüruf tesisinin kapatılması ve gerekli incelemelerin başlatılması için dilekçe verdi.

ADOP Platformu,  bundan sonraki aşamada halkı bilgilendirme toplantılarıyla mücadelesine devam edeceği ise gelen son dakika bilgileri arasında.

***

İLÇE BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA

                                 Akçakoca

 

Konu: ORBİTAL METAL SAN. VE TİC. AŞ ‘nin kaçak çalışması hak.

 

İlçemiz Akçakoca, Ayazlı Mah. Çağdaş Sok. No:13/D adresinde faaliyet gösteren ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. AŞ. Tehlikeli ve Tehlikesiz atıkları söz konusu tesislerde işleyeceğini Çevre ve şehircilik Bakanlığına 26.03.2020 tarihinde sunulduğu, Bakanlığın Projede belirtilen tehlikeli atıkların işlenmesi için ÇED’e gerek yoktur kararı verdiğini öğrenmiş bulunuyoruz.  

 ÇED’e gerek yoktur kararı:  Bakanlık, Düzece Valiliği ve Kaymakamlık int. sitesinde ilan ile duyurulmadı .

Akçakoca ilçesinde faaliyet gösteren, ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. A.Ş.  13 Çeşit tehlikeli kimyasal madde içeren kimyasalları bu tesislerde işleyeceğini kodları ile açıkça tarif etmiştir.

 ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. AŞ Demir Çelik atığı Cüruf ve projelerinde belirtilen 13 çeşit tehlikeli atık çeşidi işlemeye başlamıştır. Cüruf maddesinin işlenmesinden arta kalan malzemeyi ise Akçakoca Belediyesi’nin Doğancılar yolu projesinde kullanıldığı iddia edilmektedir. Belediye ekiplerinin toprak zemine serdikleri cürufun yağmur suyuyla birlikte toprağa ve dere kanalıyla denize karışması ihtimali düşünüldüğünde eğer kimyasal madde iddiaları doğru ise cüruf içindeki kimyasallar Akçakoca’nın toprağını ve suyunu zehirleyecek, insanlara ve doğada yaşayan canlılara zarar vermesi muhtemeldir.

ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. AŞ, Proje dosyasında belirtilen ekipmanları kurulmadan, Akçakoca Belediyesinden Ruhsat işlemleri tamamlanmadan, Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından Çalışma izini almadan kaçak olarak çalışmaktadır. Çalışma Gece saatlerinde yapılmaktadır.

 Kimyasal Maddelerin taşınması, işlenmesi atık taşıma, nakliye kurallarına aykırı olarak yapılmakta çevre ve halk sağlığı açısından tehlike yaratmaktadır.

Tesislerin bulunduğu bölge, Tarım alanı içinde kalmaktadır.

Akçakoca, Turizm bölgesidir. Tehlikeli ve tehlikesiz atık tesislerinin hemen karşısında tatil siteleri bulunmaktadır.

Tehlikeli ve tehlikesiz atık tesislerinin yüz metre mesafesinde dere bulunmaktadır, Deniz ile arasında sadece Ereğli yolu vardır. Deniz ve canlıların kimyasallara maruz kalması kaçınılmazdır.

ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. AŞ’nin kaçak çalıştığını İl çevre Müdürlüğüne bildirdiğimizde mevcut tesisin çalışmadığını, henüz ruhsat ve çalışma izini almadığı cevabını alıyoruz.  Tesislerin kaçak çalıştığı bölge halkı ve bizler tarafından bilinmektedir. Yerel gazeteler çalışama videolarını İnt sitelerinde yayınladılar.

 ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. AŞ ‘nin projesinin iptali için, yasal hakkımız olan hukuki süreci başlatmak için hazırlıklarımız devam etmektedir.

ORBİTAL METAL SAN. ve TİC. AŞ’ye: Ereğli’den kaçak Cüruf taşıyan ve Kaçak olarak tesislerde işlenmesine tarafınızdan engel olunması Faturasız, irsaliyesiz ve kantar fişi olmadan taşınan atıkların bölgemiz ve kaçak çalışan tesislere sokulmaması ve Kaçak çalışan tesislerin halk ve çevre sağlığı adına güvenlik güçleri tarafından tedbir uygulanması, ilgili birimlerin harekete geçirilmesini Akçakoca halkı adına talep ediyoruz.

                                                                                                                                             Saygılarımızla

                                                                                                                             Akçakoca Doğa Koruma

                                                                                                                               Platformu

 

 

 


Editör: N. Cingirt