“ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI HANGİ İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANDI?

DÜZCE ÇEVRE MÜDÜRÜ NURHAN KARTAL'IN “ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARINI HANGİ İNTERNET SİTESİNDE YAYINLATTIĞINI BİLEN VAR MI?

“ÇED RAPORU GEREKLİ DEĞİLDİR” KARARI HANGİ İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANDI?
28.08.2021 - 09:14
Güncelleme 28.08.2021 - 11:57
Özel Haber
1101
3

Tehlikeli ve tehlikesiz atık işleme tesisinin “ÇED kararı gerekli değildir.” kararının verilmesi 15 günlük bir inceleme neticesinde veriliyor.

Daha önce Ereğli’de bu firmanın büyük tepkiyle karşılandığını ve büyük tepkiler aldığı bilinmesine rağmen böyle bir karar verilmesinin ne kadar doğru olduğunu tartışılması gerekir.

Ancak bu kararın tartışılmasının istenmediği de bir gerçek.

Niçin tartışılmasının istenmediğinin sebebini anlatayım.

ÇED Raporu gerekli değildir kararı Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün çalışması ve değerlendirmesi neticesinde Düzce Valiliğinin onayı ile gerçekleşiyor.

Bu kararın alınma süreci de 15 gün.

Bu karar alındıktan sonra yönetmelik gereği bu kararın askıda ilan ve internet yolu ile halka duyurulması gerekiyor.

Askıda ilanın Akçakoca’da gerçekleşip gerçekleşmediğini bilmiyoruz ama Valilik Binasında muhakkak gerçekleşmiştir.

Kimin aklına gelir ki, Akçakoca’da atık ayrıştırma tesisi için “ÇED raporu gerekli değildir.” kararı için valiliğin ilan panosuna bakmak.

Bunun için önce böyle bir tesis kurmak için müracaat yapıldığını bilmek gerekir, yetkililer böyle bir haber vermeden nasıl valilikteki bir ilan panosuna bakmaya gidebilir ki?

Bu başvurudan Akçakoca Belediyesinin haberi olmuş ama.

Şöyle bir cevap vermişler:

“Söz konusu taşınmazlar üzerinde Karayollarından gerekli izin alındıktan sonra ilgili mevzuat hükümlerine göre sanayi tesisi yapılmasında kurumumuzca bir sakınca görülmemiştir.”

Bu cevaptan Akçakoca Belediyesinin burada bir atık ayrıştırma tesisinin kurulacağından haberi olduğunu çıkarmak bir hayli zor. Akçakoca Belediyesinden sadece burada bir sanayi tesisi kurulabilir mi diye sorulmuşa benziyor. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün Akçakoca Belediyesine yazdığı yazıyı bilmediğimiz için sadece tahmin yürütebiliyoruz.

Muhtemelen belediyemizce önüne arkasına bakmadan yazı Çevre ve Şehircilik Müdürü Nurhan Kartal’ın imzası ile geldiği için otomatik olarak müsaade edilen bir cevap verilmiş olmalıdır.

Askıda ilanı yerinde panoda görme imkânımız olmasa bile internet yolu ile görebilmemiz gerekir ilanı.

Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün internet sitesinde böyle bir ilanın duyurulması için en münasip site olması gerekir.

Ancak hiç de öyle değil, Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün internet sitesinde onlarca askıda ilan var ama her nedense tehlikeli atık tesisi için “ÇED raporu gerekli değildir.” kararının askıda ilanı yok.

Her nedense başka illerde de bu askıda ilanların kimsenin aklına gelmeyecek yerlere konduğunun bilgisini de öğrendim bu arada. (Bu işlemin rutin bir işlem haline gelmiş olmasından korkarım.)

Askıda ilanın pano ve internet yoluyla duyurulması şu açıdan mühim, bir ay içerisinde bu karara itiraz edebiliyorsunuz.

Bu mevzuda titiz olmuş olsak, resmi internet sitelerini takip ediyor olsak bile bu askıda ilanı görme şansımızın olmadığın herkese hatırlatmak istiyorum. Benim tahminim bu askıda ilanın Kastamonu’da bir internet sitesinde yayınlanmış olabileceği yönünde. Bakalım tahminimde isabet kaydedebilecek miyim?

Düzce Çevre ve Şehircilik Müdiresi Nurhan Kartal’ın bu askıda ilanın niçin müdürlüğünün sitesinde yer almadığına dair bir açıklaması var mıdır ve de bu açıklamayı kamuoyuna açıklayabilir mi?

Nurhan Kartal bu konuda bir açıklama yapmamış olsa bile en azından Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün sitesine koymaya gerekli görmedikleri bu askıda ilanı hangi internet sitesinde yayınladıklarını açıklar mı?

En azından geç de olsa ilan metnini okumuş oluruz, değil mi?

Bu hizmet(!)i bir Akçakocalı yurttaş olarak kendisinden bekliyorum, çünkü bu anayasal bir hak.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • VATANDAŞ
  VATANDAŞ
  30.08.2021 17:39

  Çevre Müdürünü görevden almaları gerekir.

 • AKÇAKOCALI
  AKÇAKOCALI
  28.08.2021 23:03

  Danıştayın durdurduğu beton tesisi içinde uygun raporu vermemişlermiydi.

 • Akçakoca sakini
  Akçakoca sakini
  28.08.2021 19:17

  Şuanda 28 ağustos saat 19.14.haberi 500 kişi okumuş ama kimse yorum yazmamış.. akçakocada çevre nedir, diye sorsak iki kelam edemeyecek binlerce insan var.. bu insanlara bunu anlatamazsınız.. akçakocayı akçakocalılar sevmiyor. Dışarıdan gelenler yerlisinden daha çok seviyor ve sahip çıkıyor.. o firmanın kapısında işe girmek için bekleyecekler.. onlara hizmet edecekler ama umurlarında olmayacak

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız