POSBIYIK BÖLGENİN BÜTÜN GAZETECİLERİNİ BİR ARAYA GETİRDİ, EREĞLİ TANITIMI YAPTI...

2.08.2021 - 20:49
Haber Merkezi
969
0

Batı Karadeniz Bölgesi’nin sanayi şehri olarak bilinen Karadeniz Ereğli, Belediye Başkanı Halil Posbıyık sayesinde bölgenin en gözde turizm mekanı haline geldi. Deniz, orman ve tarihi alanları ile ön plana çıkmaya başlayan Karadeniz Ereğli ilçesi, belediyenin yaptığı çalışmalarla yerli ve yabancı turistlerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Bartın, Karabük, Çaycuma, Devrek, Zonguldak, Düzce, Akçakoca, Ereğli ve Alaplı’dan basın mensupları için gezi düzenledi. Barış Plajı’nda öğle yemeği ile başlayan programda konuşma yapan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 24 Temmuz Basın ve Gazeteciler Günü’nde düzenlemek istedikleri etkinliğin bugün gerçekleştiğini belirterek, gazeteciler gününü kutladı ve katılım için mutlu olduğunu ifade etti.

Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Muhammet Ali Ateş, havuz, aqua park ve plajda yapılan çalışmalar hakkında gazetecilere detaylı bilgi verdi. Daha sonra kent merkezine geçen gazeteciler, sahilde yer alan Alemdar Gemisi’ni ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan ve Türkiye’de 13.’sü olan içerisinde farklı dönemlere ait yüzlerce oyuncak olan Oyuncak Evi’ni gezen gazeteciler, sonrasında Sanat Sokağı’nı gezdi. Burada el emeği ürünler ve ressamların çalışmalarını inceleme fırsatı bulan basın mensupları daha sonra Belediye tarafından hizmete giren Halk Kafe’de sohbet etti.

Antik Dönem’in Acheron Vadisi olarak bilinen günümüzde İnönü Mahallesi’nde yer alan Cehennemağzı Mağaralarını gezen gazeteciler, burada kilise mağarası olarak da bilinen mağara içinde sütunlar, mozaikler, kandil yuvalarını inceledi. Yaklaşık 400 metrekarelik alanda zemini taban suyu ile kaplı olan mağarada Herkül’ün Kerberus’u yok ederek yeryüzüne çıkardığı bölgede bilgiler gazetecilere rehberler tarafından anlatıldı.

Ereğli’de 3 tepeden biri olan ve günümüzde askeri sınırları içerisinde yer alan, koruma altında olan Kaletepe’ye çıkan gazeteciler burada bilgiler aldıktan sonra Bizans döneminde yapılan kalenin kalıntıları ve sarnıçları inceleme fırsatı buldu.

Kentin tanıtımı için düzenlenen programda daha sonra tekne turuna çıkan gazeteciler, Ereğli Alaplı ilçeleri arasında yer alan Barış Plajı’na geçti.

Düzenlenen akşam yemeği sonrası Belediye Başkanı Posbıyık basın mensuplarına konuşma yaptı. Bölge basınının etkinliğe katılımını, büyük bir buluşma olarak anlatan Başkan Posbıyık Ereğli’nin sanayi kenti olması yanı sıra turizm kenti olduğunu vurguladı. Posbıyık açıklamasında, “Ereğli’yi ve Ereğli halkını çok seviyorum. Onlara hizmet etmek benim için en büyük keyif, en büyük aşk. Aynı duygu ve heyecanla devam ediyorum. Ereğli’ye elimizden geldiği kadar hizmetler yapmaya çalışıyoruz, hizmet üretmeye çalışıyoruz. Bugün arkadaşlarımız sizleri gezdirdiler. Ereğli’nin önemli noktalarını gezdiniz. Sizin Ereğli’de olmanızdan büyük mutluluk duyduk. Sizlerle beraber olmak çok güzeldi. Ereğli’de elimizden geldiği kadar güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Ereğli’ye ilk bakışta sanayi kenti diye bakarlar, doğrudur burası bir sanayi kentidir. Ama 1994 yılında belediye başkanı olduğum günden itibaren hep şöyle haykırıyorum; Kdz. Ereğli, sanayi kentidir ama aynı zamanda turizm kentidir. Kdz. Ereğli’de sanayi ve turizmi birlikte götüreceğiz, yürüteceğiz. Önümüzdeki günlerde büyük hamlelerimiz var inşallah. Mesela bugün oyuncak müzesine gittiniz, çocuk oyun evine gittiniz, Türkiye’de 13 tane müze var 13’üncüsü biziz. Üniversite ile birlikte çalışıyoruz. Hemen onun karşısında eski belediye binasının karşısında Roma hamamları çıkmıştı, çok önemli tarihi bir eser. Oranın ruhsatlarını aldık ve ihaleye verdik. İlk defa burada açıklıyorum; 13 milyon liraya ihaleye verdik. Öz kaynaklarımızla inşallah yapacağız. Belediyemizin hiçbir sıkıntısı yok. Ne vergi dairesine ne sigortaya ne müteahhitlere borcumuz yok. İşçi, memur parasını zamanından önce ikramiyesiyle birlikte öderiz, hiç bir aksama Allah’a şükürler olmadı belediye başkanlığım döneminde ve olmayacak da. Bölgede en yüksek zammı da biz yaparız. Herkes bizi gözler ona göre zam yaparlar. En son Barış Plajı’nı aldık ve burayı güzelleştirmeye başladık. Halk büyük bir ilgi gösteriyor. Çekek yerlerinden başlayıp Alaplı’ya kadar olan sahil plajımız 3,7 kilometre uzunluğunda. Yani Karadeniz’de böyle denize girmek için güzel bir ortam yok. Hijyen, hizmet ve sağlıklı bir ortam iddia ediyorum hiçbir bölgede böylesine yoktur. Plajlara ve mesire alanına giriş ücretsiz. Biz Ereğli’de hep şu sözleri söylüyoruz; ‘Denizin mavisi, ormanın yeşili, güneşin sarısının orijinal renkleri dünyada sadece Kdz. Ereğli’de vardır. Kdz. Ereğli’yi görmeden ölmek öbür dünyaya eksik gitmek demektir.’ Dolayısıyla ilk kez Ereğli’ye gelenler bu şansı kullandılar ve eksikliklerini giderdiler. Rahmetli Michael Jackson da onun için Ereğli’ye gelmek istemişti, eksikliğini gidermek için. Ama maalesef tam buraya geleceği zaman rahmetli oldu. Ama şimdi vokalisti buraya geliyor, Eylül ayında vokalisti gelecek o da zaten ne amaçla geldiğini anlatacak. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Gazeteciler daha sonra Başkan Halil Posbıyık ile beraber, yapımında sona yaklaşılan havuz ve aqua park alanını gezdi. Günün sonunda gezi programına katılan gazetecilere, Ereğli’yi tanıtıcı kitap ve ürünler hediye edildi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

Muhalefetin erken “zafer” kutlamaları ve bir uyarı....
Cengiz BAŞAR

Muhalefetin erken “zafer” kutlamaları ve bir

 • 8 Eylül 2021 Çarşamba
ÜMİT YILMAZ’A AÇIK MEKTUP
Ergun AŞÇI

ÜMİT YILMAZ’A AÇIK MEKTUP

 • 3 Eylül 2021 Cuma
ANNEM TARİKATLARA EL ATTI!
Atilla Gösterişli

ANNEM TARİKATLARA EL ATTI!

 • 3 Eylül 2021 Cuma
ASKERLİK DERSİNDE 30 AĞUSTOS ZAFERİ
Mehmet AKBACAK

ASKERLİK DERSİNDE 30 AĞUSTOS ZAFERİ

 • 1 Eylül 2021 Çarşamba
Soru: İklim Krizi nedir?  Cevap: Doğa Katliamı
Handan Şule CUMHUR

Soru: İklim Krizi nedir? Cevap: Doğa Katlia

 • 13 Ağustos 2021 Cuma
BİR MUSİBET BİN NASİHATTAN İYİDİR
Nevzat CİNGİRT

BİR MUSİBET BİN NASİHATTAN İYİDİR

 • 29 Temmuz 2021 Perşembe
Başlık Eğitim Sürecinde Parklar
Seher ULU

Başlık Eğitim Sürecinde Parklar

 • 22 Temmuz 2021 Perşembe
BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTLU MUSUN?
Muammer Kızılırmak

BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTL

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
Üç Terzi
Tanıl Bora

Üç Terzi

 • 8 Haziran 2021 Salı
Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye dayattınız
Saim TUT

Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye d

 • 8 Haziran 2021 Salı
Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?
Kemal CAN

Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?

 • 8 Haziran 2021 Salı
Ne çektin be İstanbul Caddesi !!
Hayrullah ALTAY

Ne çektin be İstanbul Caddesi !!

 • 3 Mayıs 2021 Pazartesi
 GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ
3. Göz

GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ

 • 20 Nisan 2021 Salı
Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!
İlhami ATASEVER

Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!

 • 29 Mart 2021 Pazartesi
OKUMAK
Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

 • 16 Ocak 2021 Cumartesi
RANTIN OLMADIĞI YER
Hümeyra YILMAZ

RANTIN OLMADIĞI YER

 • 10 Ekim 2020 Cumartesi
INSAN UYUR, SU UYUMAZ
Nermin ALPAY

INSAN UYUR, SU UYUMAZ

 • 31 Mayıs 2020 Pazar
Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da tekeline almak istiyor
Yaşar YAKIŞ

Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da

 • 25 Nisan 2020 Cumartesi
 Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kadar iyi bir müşterisiniz?
Hilmi SOLAK

Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kad

 • 27 Aralık 2019 Cuma
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
Ali KİREMİTÇİ

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLE

 • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...
Mert TUZCUOĞLU

KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...

 • 2 Mayıs 2019 Perşembe
Meltem Doğanay

" İNSANCA DÜŞÜN ve KARAR VER"

 • 29 Ağustos 2018 Çarşamba
0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK
Gürbüz ÇİMEN

0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK

 • 24 Mayıs 2018 Perşembe
24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI
İbrahim BİLGİN

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI

 • 25 Temmuz 2017 Salı
YETERİNCE HAZIR MIYIZ?
Atilla GÜLDİKEN

YETERİNCE HAZIR MIYIZ?

 • 23 Mayıs 2016 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız