Akçakoca turizminde markalaşma ve sorunlar...

Düzce Üniversitesi Girişimcilik ve Medya Topluluğu tarafından Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunuda Turizm Konferansı düzenlendi...

Akçakoca  turizminde markalaşma ve sorunlar...
27.11.2014 - 20:36
3101

 

Düzce Üniversitesi Girişimcilik ve Medya Topluluğu tarafından Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen “TURİZMDE MARKALAŞMA VE ÇALIŞANLARIN ÖNEMİ” konulu seminerde; Akçakoca’nın marka olabilmesi için Üniversite, işletmeler ve kamu kurumlarının birlikte hareket etmesinin önemli olduğu vurgulandı.

 

Yardımcı Doçent Dr. Arif Güngör’ün moderatörlüğünde gerçekleşen seminere konuşmacı olarak katılan Beypazarı Bey Konağı ve Çeşmelibağ İşletmeleri sahibi Adem Ertük : “Beypazarı’nda tarım dışında hiçbir iş yapılmazken, ev pansiyonculuğuyla işe başladık, gönüllülerle birlikte çalışarak, Beypazarı’nı açık hava müzesi haline getirdik. Kişiye özel hizmeti öne çıkardık” dedi. Pazarlama stratejilerini hazırlarken; iletişime önem verdiklerini, fırsat sitelerine reklam vererek Beypazarı’nın tanıtımını öne çıkardıklarını anlatan Ertürk : “ Bütün bunları yaparken tarihi ve doğayı koruyarak sürdürülebilir günlük turizm hareketini canlandırdıklarını”  anlattı.

 

“AKÇAKOCA’NIN TURİZMDE MARKA OLABİLMESİ İÇİN, BİRLİK OLMASI ŞART.”

 

SSC Tur Ankara Bölge Müdürü Ömer ÖZCAN  ise Kongre Turizmini anlatmadan önce katılımcılara; özellikle öğrencilere, kendi kariyer geçmişinden çok özel bir ders verdi. Akçakoca’nın Beyören köyünden çıkıp, Turizm Mutfağı üzerine aldığı eğitimden sonra, Otelin Mutfağından, ön büroya ve 26 yaşında  Acenta Müdürlüğüne kadar uzanan kariyer geçmişi ile ilgili hikayesi ilgiyle dinlendi.

 

Ömer Özcan “ Kongre Turizmi için Akçakoca’nın Ankara ve İstanbul’a yakın mesafede olması nedeniyle ideal bir yer olduğunu, hem iş, hem tatil anlayışlarının giderek artması nedeniyle; bu taleplerin karşılanmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini” anlattı.

 

 

Türkiye’nin Dünyanın kongre merkezi olma yolunda yükselişe geçtiğini, beş yıl içinde ilk sıralarda yer alacağına inandığını anlatan Sayın Özcan,  M.İ.C.E ( 1- Meetings (Toplantı) - Incentives (Teşvik Gezisi) - Congress (Kongre) - Exhibitions (Sergi) ) adı altında toplanan bu hareketin içinde yer almak için markalaşmanın ve tanıtımın önemini vurguladı.

 

Beypazarı ile ilgili tanıtım çalışmalarından örnek veren Ertürk “ Seyahat Acentalarını davet ettiklerini, masraflarını cebinden karşıladığını, başlangıçta bu tür tanıtım organizasyonlarının şart olduğunu” söyledi.

 

Sayın Arif Güngör ise; “ Akçakoca içinWeb sitesi çalışmalarına başladıklarını, Deniz Turizmi dışında, diğer aylarda Turizmi canlandırmak için tüm kurum ve işletmelerle birlikte hareket edilmesinin önemli olduğunu “   açıkladı.

 

Akçakoca’nın Turizmde marka olması için Üniversite tarafından başlatılan bu çalışmalar kalabalık öğrenci topluluğunun yanı sıra, işletmeciler ve medya tarafından ilgi ile izlendi.