Sağlık turizmi alternatifi Akçakoca’da masaya yatırıldı VİDEO HABER

Düzce ve Akçakoca’nın turizm çıtasını daha da yukarılara çekecek olan ‘’Sağlık Turizmi’’ alternatifi Akçakoca’da masaya yatırıldı.

Sağlık turizmi alternatifi Akçakoca’da masaya yatırıldı VİDEO HABER
18.11.2014 - 23:32
4068


Düzce ve Akçakoca’nın turizm çıtasını daha da yukarılara çekecek olan ‘’Sağlık Turizmi’’ alternatifi Akçakoca’da masaya yatırıldı.

 

Düzce Valisi Ali İhsan Su ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak’ın başkanlığında Akçakoca Oteli’nde bir araya gelen katılımcılar, sağlık turizmi seçeneği üzerine kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdiler.

 

 

Sağlık turizmine yönelik olarak yapılan toplantının ev sahipliğini ise İlçe Kaymakamı Aykut Pekmez ve Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici yaptı.

 

 

Saat 19.00’da başlayan toplantıda, gündem maddelerine geçilmeden önce katılımcılar kendilerini tek tek tanıttı.

 

50 civarında konuğun katıldığı, Akçakoca’da sağlık turizminin imkânları konulu toplantıda, İl Genel Meclisi Üyesi Ayfer Yılmaz, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Düzce temsilcileri, Düzce Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu yöneticileri, Akçakoca’da aktif olarak iş yapan turizm tesisi işletmecileri, ticaret odası, meslek odaları ve STK temsilcileri yer aldı.

 

 

Toplantıda ilk konuşmayı Düzce Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak yaptı. Müdür Budak, Akçakoca’nın turizm envanterini detaylarıyla anlatarak başladığı konuşmasını, Akçakoca’nın sağlık turizmine geçişte taşıdığı olanak ve potansiyelleri anlatarak devam etti.

 

 

Müdür Özcan Budak’ın ardından Düzce Halk Sağlığı Müdürü Mahir Aslan bir konuşma yaptı. Aslan konuşmasına sağlık turizminin tanımını yaparak başladı. Ülkemizin sağlık turizminde ilk 8 ülke içinde yer aldığını söyleyen Aslan, termal turizminde ise ilk 7 içerisinde yer aldığını ifade etti.

 

 

Toplantının basına açık olarak yapılan bölümünde, son konuşmayı Düzce Valisi Ali İhsan Su yaptı. Vali bey konuşmasına ‘’bu toplantıyı niçin yapıyoruz ?‘’ sorusunu sorarak başladı.

 

 

Yazın Akçakoca otellerindeki doluluk oranının % 100’lerde olduğunu, fakat sezon sonunda bu oranın periyodik olarak düşerek % 10’lara gerilediğini belirten Vali Su, bu dengesizlikten kurtulmanın yolu olarak da yeni bir aktivitenin gerekli olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin yılda 35 milyon turist ağırladığını ve karşılığında yaklaşık 32 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Vali Ali İhsan Su, sağlık turizminin tüm dünyada giderek geliştiğini söyleyerek, geçtiğimiz yıl sağlık turizminden 2,5 milyar dolar gelir elde eden Türkiye’nin, 2023 yılı hedefinin ise 20 milyar dolar olduğunu ifade etti.

 

 

Vali Ali İhsan Su, sağlık turizmi için Akçakoca’da yeterli bir potansiyel olduğunu, çevre ve iklim özelliklerinin yanı sıra otel kapasitesinin de elverişli olduğunu belirterek, medikal turizm, termal turizmi ve yaşlılara yönelik sağlık turizmi için birkaç otelden başlayarak sağlık turizmi için adım atılabileceğini söyledi.

 

Dünya üzerinde 600 milyon insanın 65 yaş üstünü oluşturduğunu, bu oranın Avrupa ülkelerinde % 20’ler civarında olduğunu, 2050 yılında dünya nüfusunun 2 milyarının 65 yaş üstünde olacağını ifade eden Vali Su, bu gelişmeleri dikkate alarak hep birlikte neler yapılabileceğini konuşmanın zamanının geldiğini söyledi. 

 

Düzce Valisi Ali İhsan Su konuşmasını tamamladıktan sonra, toplantıya katılan turizm ajansı temsilcilerinin talep ve önerilerinin dinlenmesi için, toplantının basına kapalı bir halde devam etmesi kararı alındı.

 

Basın mensupları toplantı salonundan ayrılırken, Akçakoca’da sağlık turizminin imkân ve potansiyellerinin tartışıldığı toplantı ara vermeden devam etti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Nermin Alpay
  Nermin Alpay
  3.04.2021 18:41

  Alternatif Turizm üzerine düşünmüş olmalarını taktir ettim. Ama Gerçekçi olmak lazım. Akçakoca Sağlık Turizmi için uygun bir yer değildir. Sağlık Turizminde 1- Kaplıcalar 2- Ulaşım kolaylığı çok önemlidir. Kaplıcası olmadığı halde SPA yapan tek otel İstanbul'a yakın olduğu için Sapanca'daki Richmond Oteldir. OYSA AKÇAKOCA, Kongre Turizmi ve alternatif sporlar ( dağ yürüyüşleri, traking, safari vs.) için çok daha uygundur. Sağlık Turizmi üzerine ciddi bir çalışma yapmış biri olarak, hayal kurmak güzeldir ama yatırımlar gerçekçi perspektifler üzerine yapılır. Saygılarımla,

 • hayalperest
  hayalperest
  3.04.2021 18:41

  Hergün onlarca kişi basit sağlık problemlerinden dolayı muayene olmaya duzce veya Ereğli ye gidiyor. Sen once kendi hastana hizmet ver. Bunlar hastaneyi yıkmaya karar vermiş; deprem dediler olmadı şimdi de turizm diyorlar. Kılıf aramanıza gerek yok yikin gitsin ama 5 ayda biter diyip kendinizi kaldırmayın. 5 yıldır arızalı tomografi cihazını disari çıkartmayan zihniyet orayı 5 ayda boşaltmaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız