Hakan Dervişoğlu: Gençlerimizin sanat ve müzik sevgisini daha derinden hissedecekleri bir ortamı sağ

Bu haftaki röportajımızı ‘’Califest Akçakoca Gençlik ve Sokak Festivalini’’ düzenleyecek olan Hakan Dervişoğlu ile yaptık.

Hakan Dervişoğlu: Gençlerimizin sanat ve müzik sevgisini daha derinden hissedecekleri bir ortamı sağ
10.05.2014 - 02:11
3798

 

Bu haftaki röportajımızı ‘’Califest Akçakoca Gençlik ve Sokak Festivalini’’ düzenleyecek olan Hakan Dervişoğlu ile yaptık.

 

Daha önce ‘’O ses Akçakoca’’ yarışmasını düzenleyen, sosyal yardım çalışmalarında gönüllü olarak yer alan, uslanmaz bir tiyatro aşığı ve memleket sevdalısı Cali’nin gerçekte kim olduğunu sorguladık.

 

Akçakoca’da ne aradığını ve neler yapmak istediğini sorduğumuz Cali’yi saygıdeğer okuyucularımızın da tanımak isteyeceklerini düşünerek, kendisine mikrofon yönelttik.

 

İşte kendi ağzından Cali’nin hayatı ve Akçakoca’da kendine dert edindiği çalışmaları…

 

 

Nerelisiniz ve mesleğiniz nedir?

 

-  1984 Akçakoca doğumluyum. Çocukluğum burada geçti. Akçakoca’dan ilk defa Üniversite öğrenimi için ayrıldım. Üniversiteyi okumak için Bolu’ya gittim fakat tiyatro sevdasına yenik düştüğümden, üniversiteyi bitirmeden bırakmak zorunda kaldım.

 

Şimdi İstanbul’da yaşıyorum. İş Bankası, Mapfre Grup, TDİ sigorta gibi Türkiye’nin büyük sigorta firmalarında, pazarlama yöneticisi olarak çalışmaktayım. Henüz 7 yaşında süt satarak girdiğim ticaret hayatımda, Allah’ın bir lütfu olarak, arkadaşlarımın satış-pazarlama dehası diye niteledikleri bir pozisyona kadar yükseldim.

 

Tiyatroyla ilişkiniz ne durumda?

 

-  7 yaşımda yine süt sattığım zamanlarda, Nejat Uygur tiyatrosuna gitmiştim. Param yoktu ama kapıdaki görevli o gün beni içeri almasaydı, belki de hayatım bu denli değişmeyecekti. Nejat Uygur ve ekibini canlı olarak izlediğimde tiyatroyla ilgili kararımı vermiştim zaten.

 

Üniversite öğrenimimin 2. Yılında, İzzet Baysal Üniversitesi’ne gelen Yıldız Kenter ve ‘’Kenter Tiyatrosu’’ oyuncuları, 4 öğrenci seçmek için oradaydılar ve bir dizi tesadüf sonucu fark edilen ben, seçilenlerden biri olmuştum.

 

2006’da ilk stand-up gösterimimi Bolu’da yaptım. Daha sonra çeşitli tiyatro oyunlarında oynadım. Tek kişilik gösterimlerde bulundum.  

 

Hayatınızın seyrini değiştiren şey tam olarak tiyatro muydu?

 

-  Bir anlamda öyle... Fakat, iş ve tiyatro hayatını bir arada götürmeye çalıştıkça, bazı zamanlar hak etmediğim eleştirileri aldığım ve yılgınlığa düştüğüm durumlar oldu. Motivasyonumu olumsuz etkileyen ve beni duygusal olarak zayıflatan bu tür durumları aşmamı sağlayan şey, hayatımın dönüm noktasını da oluşturan sihirli bir dokunuştur.

 

Neydi o sihirli dokunuş?

 

-İş Bankası’ndaki takım liderim. Her şeye bıkmışken, yersiz eleştirilerden usanmışken, sihirli bir dokunuşuyla, bana olan güveninden hiçbir zaman endişe etmeyen Zeynep Cömert. Onun desteğiyle tekrar başarı grafiğimi yükselttim.

 

Tiyatro dışında sosyal faaliyetleriniz var mı?

 

-Evet var. Akçakoca’da ihtiyaç sahibi 329 öğrencinin giyim ihtiyaçlarını karşıladım. Hâlâ da karşılıyorum. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan aldığım verileri kullanarak, imkânı olan ilçe halkından yararlanarak,  ihtiyaç sahibi olanların, gururlarının incinmesine yol açmadan ihtiyaçlarını karşılıyorum. Tiyatro yapmak kadar, oradan öğrendiklerimle sosyal işlerde yardımcı olmanın keyfini, başka hiçbir şeye değişmem.

 

Neden ‘’Cali’’ ismini kullanıyorsunuz?

 

-Küçüklüğümde Otel Akçakoca’nın yanında bizim campingimiz vardı. O zamanlar yabancı turistler çok fazlaydı. Bizim de Belçikalı olan müşteri bir ailemiz vardı. Calimero, benim çocukluğumun sevilen bir çizgi film karakteriydi. Ben de onun tişörtlerini giyerdim. Calimero’nun unutulmaz sloganı ise, ‘’Ama bu haksızlık!’’ sözleriydi. O Belçikalı turist hep benim kafamı okşayarak Calimero derdi ve benim ismim Calimero olarak kaldı.

 

Sonra o turist çift bir yaz Akçakoca’ya gelmedi. Nedenini bir yıl sonra öğrenmiştim. Erkek olan kansere yakalanmış ve yedi aylık tedavisi boyunca eşi ona birlikte öleceklerini söylemiş. Tedaviden sonuç alınamayınca evli çift birlikte intihar ederek yaşamlarına son vermişler.

 

Birlikte ölüme gidecek kadar büyük olan aşklara saygımdan ötürü, küçük yaşlardan itibaren bu ismi kullandım ve sahne ismim olarak her zaman da bu isimle anılmak istiyorum.

 

Califest Akçakoca Gençlik ve Sokak Festivali’ne gelmek istiyorum.

 

-Evet. Daha önce yaptığımız ‘’ O ses Akçakoca’’ ses yarışması vardı. Orada sesiyle kendini kanıtlayan 10 arkadaşımızı gençlik festivalinde sahneye çıkartacağız. Yine bizim yaptığımız etkinliklerde yeteneği ortaya çıkmış çok sayıda genç arkadaşımız konservatuvarlara hazırlanıyor.

 

Aileler nezdinde de çocuklarını müzik ve sanat dallarına yönlendirme noktasında Akçakoca’da zorlu bir eşiği aştığımızı söyleyebilirim. Festivalimizle, gençlerimizin sanat ve müzik sevgisini daha derinden hissedecekleri bir ortamı sağlamış olacağız.

 

Akçakoca Belediyesi bu sene festival yapmayacağını söyledi. Başkan Yemenici’nin Califest’e her hangi bir desteği olacak mı?

 

-Olacak…Çünkü, diğer dönemlerde projelerime sahip çıkılmazken, bugün belediyenin sahip çıktığı ve güzel katkılarının olacağına inandığım bir festivalimiz olacak. Bir kere projeye açık bir Başkan’ımız var. Yanına gittiğimde, festival projemi anlattım ve gayet ilgi gösterdi.

 

Festival alanı neresi olacak ve kaç gün sürecek?

 

-Çınar Caddesi’ne platform kurulacak. Festival, 2 gün ve 2 gece sürecek.

 

Festival programında neler var?

 

-Her türden müzik icra edilecek. Rock müzikten Pop müziğe kadar her alanda şarkılar söylenecek. Başlangıçta 80’ler konseptiyle müzik icra edilecek. Bugünden o alana kurduğumuz ‘’aşk sandığına’’ atılan aşk mektupları program aralarında okunacak ve jürinin seçeceği en iyi aşk mektubuna ödüller vereceğiz.

 

Belediye’nin para desteği olacak mı?

 

-Hayır. Fakat, gelen sanatçı misafirlerin ağırlanması ve sahne platformunun en iyi şekilde kurulması noktalarında destek olacaklarına inanıyorum. Çünkü bu desteği alacağıma dair izlenimlerim oldu. Zaten Akçakoca’nın iş adamları sponsorlarımız olacak. Sponsor isimlerine afişte yer verdim zaten. Belediye’den asıl olarak beklentim, manevi bir destektir ve yanımızda olduklarını bilmemizdir.

 

Milletvekilleri festivale katılacak mı?

 

-Biz davet ettik ama o günlerde Konya’da olacakları bilgisi var elimizde. Aksi taktirde festivale katılacaklarını söylediler.

 

Festival maliyeti toplamda ne kadar tutuyor?

 

-Fazla değil. 8-9 Bin Lira civarında toplam maliyetimiz var. Fakat, iş adamlarımızın destekleriyle bu sorunu aşacağımıza inanıyorum.

 

Dünyanın hiçbir yerinde sokak festivallerinde popüler sanatçılar çıkmaz. Bizde de çıkmayacak. Tamamen kendi gençlerimizle programı götüreceğiz. Dolayısıyla, popüler sanatçılar için ek bir bütçe oluşturmamıza gerek kalmayacak.

 

Sizin maddi kazancınız olmayacak mı?

 

-Hayır olmayacak. Çünkü söylenenlerin aksine ben bu işleri para için yapmıyorum. Kendi memleketimi seviyorum. Bu memlekette yerlisi misafiriyle herkesin birbirine gülümsemesini istiyorum. Başka da bir beklentim asla yok.

 

Bitirmeden bu konuda şunu da söylemek istiyorum. ‘’Star sensin Akçakoca’’ yarışmasını ben bankadan kredi çekerek düzenledim. Benim tek beklentim, buranın çocuklarının kurdukları hayallerin önü açılsın, başka da bir şey istemem.

 

Teşekkür ederiz

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız