Akçakocada sıradışı bir Ramazan etkinliği

Akçakoca Kent Konseyinin düzenlediği 1. "Mahallede Şenlik Var" etkinliğinin ilk günü Yukarı Mahallede yüksek bir katılımla ve güzelliklerle dolu olarak gerçekleşti.

Akçakocada sıradışı bir Ramazan etkinliği
15.07.2013 - 10:33
4222

Akçakoca'da Kültürün, geleneğin, dayanışmanın yaşatılması ve paylaşma adına önemli mesajlar içeren Akçakoca Kent Konseyinin düzenlediği 1. "Mahallede Şenlik Var" etkinliğinin ilk günü Yukarı Mahallede yüksek bir katılımla ve güzelliklerle dolu olarak gerçekleşti.

 

Akçakoca’nın ilk yerleşim yeri Osmanlı döneminde tarihi evlerle donatılmış Yukarı, Aşağı ve Orhangazi Mahallelerini kapsayan Akçakoca Kent Konseyi Mahalle Şenlikleri Çalışma Grubu tarafından eski kültür, örf, adet ve gelenekleri yaşatmak adına Mahallede Şenlik Var etkinliği mahallelilerin ve çevreden gelen misafirlerin katılımıyla gerçekleşti.

 

 

Mahallenin eski yaşamını canlandırıldığı mahalle sakinlerinin ürettiği el emeği göz nuru çalışmaların, eski örf adet ve insan yaşamını kolaylaştıran araç ve gereçlerin tanıtılıp, sergilendiği eski mahalle pazarının kurulduğu ve o günlerin havasının teneffüs edildiği şenlik ana sahnede yapılan sunumlarla açıldı.

 

 

Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Çakmak, Kent Konseyi Başkanı Adnan Yaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak ile STK temsilcileri ile yüzlerce mahalleli ve konuklarının katıldığı şenlikte konuşan Mahalle Şenlikleri Çalışma Gurubu Sorumlusu Gülden Özdeş ve Mahalleler Muhtarları adına Yukarı Mahalle Muhtarı Mustafa Yetmişbir katılımcılara ve gösterdikleri ilgiye teşekkür ederek amaçlarının unutulan kültürlerimizi günümüze taşımak geçmiş yaşam ile günümüz arasında bir köprü oluşturmak , örf adetlerimizi yaşatmak olduğunu belirttiler ve bunu geleneksel bir hale getirmek arzusunda olduklarını vurguladılar.

 

 

Konuşmaların tamamlanmasının ardından Mahalle yürüyüşü ve El sanatları, Resim ve Fotoğraf sergilerinin, El işleri ve eski araç gereçlerin yer aldığı Mahalle Pazarı gezmesinin ardından toplu olarak oruçlar açıldı.

 

Mahalle sakinleri yaptıkları açıklamada, "Eski Kültür ve sosyal yapımızı tanıtarak paylaşıyoruz çok mutluyuz, mahallerimiz eski Osmanlı'dan gelen yapılarla dolu, el emeklerimizi ve doğal yiyeceklerimizi sergileyerek satış yapıyoruz ve ilgiden çok memnunuz'' ifadelerini kullandılar.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız