CÜNEYT YEMENİCİ İLE TURİZM EN DÜŞÜK SEVİYEYE GERİLEDİ

BİR ZAMANLAR AKÇAKOCADAKİ OTELLER DOLUP TAŞARKEN ŞİMDİ ÇEKİRDEKÇİLERDEN BAŞKA İLÇEYE GELEN YOK.

CÜNEYT YEMENİCİ İLE TURİZM EN DÜŞÜK SEVİYEYE GERİLEDİ
12.02.2019 - 06:43
2523

 AKÇAKOCA' mız bir zamanlar ulusal gazetelerde "hafta sonu adresi" olarak gösterilip, oteller tam kapasite çalışırken, ilçemize gele turistin esnafımıza sağladığı yarar minimuma indi. Bunun nedeni ise Akçakoca'ya artık sadece belli kesimlerin rağbet etmeye başlaması olarak görülüyor. Bu kesimler, daha çok ucuz apartlarda kalıp odasında yemeğini pişirenler... 

SON ON YILIN EN DÜŞÜK SEVİYELERİNE GERİLEDİK

Hafta Sonu turizminde son on yılın en düşük seviyelerine gerilediğimizi söyleyen işletmeciler, Akçakoca'ya gelen turist profilinin mutlaka değişmesi gerektiğinde hemfikir.

Yaz aylarında Arap sahillerine dönen Akçakoca'ya gelen kesimin ilçeye kattığı artı değerin çok düşük seviyede olduğu artık herkes tarafından görülüyor. Şehirdeki apartlarda; Çoluk çocuk ucuz fiyata kalarak marketten alışveriş yapan, yemeğini çayını odasında yapan kesimden kurtulmazsak ,Akçakoca'da göreceğimiz kuru kalabalıktan başka bir şey olamaz.

AKÇAKOCA'DA EĞLENCE HAYATI BİTTİ 

Akçakoca'yı tercih etmek için tek nedenin ucuz pansiyonlar olduğu aşikar, Akçakoca'lılar turizmin ceremesini çekiyor. Caddelerde park edecek yer bulunmuyor ama esnaf turiste sadece çay, dondurma ve pide satabiliyor. Bunun haricinde ziyaretçilerin para harcayıp şehire gelir kapısı açacak yatırımlara ihtiyaç var. Seksenli yıllarda, Akçakoca'da gazinolar vardı, eğlence yerleri vardı. Akçakoca neşe içinde cıvıl cıvıldı ama artık onun yerini caddelerdeki çekirdek kabukları aldı. 

AKÇAKOCA KÜLTÜRÜNÜ ÖN PLANA ÇIKARIP NİTELİK TURİSTİ GERİ KAZANMALIYIZ

Hafta sonu turizmi başta olmak üzere, Akçakoca'ya gelen ziyaretçilerin tercihlerinde yeniden ön sıraları almamız için sadece eğlence de yetmiyor. Akçakoca'nın bir kültürü var, bunu öne çıkartmamız lazım.

Biz Bitinya Uygarlığının önemli bir şehriyiz, Ceneviz uygarlığının burçlarından biriyiz. Ordu'dan Sarp'a kadar, Doğu Karadenizin her kesiminden insanların yaşadığı, Lazı, Çerkesi, Sürmenelisi, Hemşinlisi, Abazası, Kürtü, Romanı, Manap 'ı  ile çok renkli kültürel bir dokuyu oluşturuyoruz. Bu insanlar ne yerler ne içerler, nasıl eğlenirler neler üretirler bunları bırakın yabancının bilmesini, bu şehirde yaşan insanlar olarak dahi bilmiyoruz. Birbirimize yabancıyız... Aramıza duvarlar örmüşüz. Bu kültürlerin açığa çıkarılıp, öğrenip sonra da tanıtılmalıyız. Bir zamanlar olduğu gibi, Akçakoca'ya sadece eğlence amacıyla gelinmesi de yanlışi hepsi bir arada olmalı.

BALIK LOKANTALARI CAN ÇEKİŞİYOR

İlçemizde ön plana çıkan 3-4 içkili ve yine 3-4 adet de içkisiz büyük balık lokantası var. Şuanda içkisiz balık lokantalarının da hafta sonu ciddi müşteri sıkıntısı yaşadığı herkesçe biliniyor. İçkili mekanların sabit müşterileri haricinde yeni açılımlar yapamadığı herkesçe malum. İçkili lokantalar adeta şehire müşteri çekiyorlar ama şehire gelen turist kesimi kısıtlı olduğu için portföylerine yaz ayları hariç yeni müşteriler eklemekte güçlük yaşıyorlar. Hafta sonu RAKI BALIK TURİZMİ can çekişiyor. Oysa Rakı Balık müşterisi günümüzde restoranların can damarı, en çok para harcayan onlar. Rakı balık turizminin canlandırılması gerekiyor.

Hepsinden önce burayı seçecek insanların tercihi neden Akçakoca'dan yana yapması gerektiği sorusuna cevap bulunmalı. AKÇAKOCA'YI NEDEN TERCİH ETSİNLER? Yerel yönetimler, ziyaretçilerin şehrimizin tercih edilme nedenlerini zenginleştirmek,geliştirmekle uğraşmalılar.

HABER- YORUM : ÖZHAN KIZILTAN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (10)

 • Tarafsız göz
  Tarafsız göz
  3.04.2021 18:41

  Akçakocanın bu halde olmasına başkanın ne katkısı olabilir ki? bunu yapan esnafın kendisidir.. acaba ne yaptınızda artık gelmez oldular...pahalılık, ilgisizlik insan ayırt etme! bunları yapmasanız olmazmıydı? çekirdekçi diyerek haberde aşağılayan arkadaşın anlayışı da aynı.. ne demek çekirdekçi anlatsada bilsek

 • Akçakoca'lı
  Akçakoca'lı
  3.04.2021 18:41

  O kadar güzel bir memlekete sahibiz ama kıymet bildiğimiz yok. Her yıl yurt içi yurt dışı geziyorum, böyle güzel yeşili, maviyi bulmak inanın kolay değil sevgili büyüklerim. Olay alkol almak ya da almamak değil!Olay saygı göstermek, gelene hürmet göstermek, kimse aptal değil 5 yaşındaki çoçuk bile neye ne kadar para verileceğini biliyor artık kandırmamak. Hafta sonu geldiğimde sahil boyu yürüyorum, poşetler dolusu sahiller pis, Deniz atmış pisliği kuşlar yemek arıyor. Yazın kale ye gidiyorum otopark ücreti. İnanın 20'de veririm memleketim kazansın ama yolunu yapmamışlar, etraf dikenlik,çöp Allah 'ın emri zaten her yerde, otopark çizgisi, hacı yatmazı hiç bir şey yok. 'yok oğlu yok.' baştan aşağı zihniyet değişmeli ayıp değil, günah değil. Yapılacak çok şey var. Akçakoca 'm iğne ucunu kendine batırmalı.

 • mg
  mg
  3.04.2021 18:41

  Yatak,yemek,doğal zenginlik,ulaşım Akçakoca da yatak fiyatları çok pahalı, Bir günde Akçakoca nın doğal zenginliklerini ziyaretçilere gösterebilecek yerel turlar yok varsa da bilinmiyor. Akçakocalı rumuzlu arkadaşıma katılmıyorum, konu fiyat değil sürdürülebilir tat ve çeşitlilik. Akçakoca ya ulaşım Ankara ve İstanbul dan konforlu ve çok kolay. üzülerek yazıyorum 3 Yanlış Bir doğruyu götürüyor. Başkan adaylarını görüyorum tekdüze, benzer kimi seçersek seçelim şimdiden bir dönem daha kaybetti Akçakoca

 • AKÇAKOCALI
  AKÇAKOCALI
  3.04.2021 18:41

  İçkili mekan mı arıyorsunuz.Çuhallıda var ya .Otelin kendi mekanı yetmiyormuş gibi Devletin kumu işgal edilmiş buraya işletme ruhsatı verilmiş canlı müzik eşliğinde içkiler kırla.Aileler çoluk çocuk buralardan yürüyorlar daha ne güzel bunlar Yemeniciye mahsus işler değil mi.Sokaklar ne güzel ışıl ışıl ne güzel yakıştırmalarda yapılmış millet pavyon caddesi diyor daha ne olacak turizm patlaması böyle olmuyorsa daha ne yapılsın.Turist gelsin diye otursun diye kumsal sahil yolları adeta kafeler tarafından işgal edilmiş çuhallıda bakın KUMSAL KAFE ve UNDANKALE önüne işgal edilen alanlara bakın.Buda yetmiyormuş gibi çınar caddesinde ALBAYRAK otel altındaki cafe tarafından kaldırım işgal edilerek kapalı alana dönüştürülmüş.Bu imtiyaz niye kimin malını kime veriyorsun sen YEMENİCİ .Bakın bakalım içerler doldu taştı da dışarlarda insanlar sıra bekliyor.YAZIKTIR GÜNAHTIR BU MEMLEKET BÖYLE BİRİLERİNİN ÇIKARLARI UĞRUNA HEBA EDİEMEZ

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Alkole haram, alkol kullananlara alkolik diyen zihniyet Akçakoca'dan silinmedikçe Akçakoca'da hiçbir şey değişmez.

 • .
  .
  3.04.2021 18:41

  haramdan kimseye hayır gelmez alkolikler geleceklerse gelmesinler, akçakocanın bu durumuna kimse ağlamasın halkımız kendi belirledi. azıcık aklı olan müteahhitlere ve avanesi yiyici olanlara oy vermesin. yakında ilçenin adı gebekoca falan olursa da şaşmam.

 • AKCAKOCALI
  AKCAKOCALI
  3.04.2021 18:41

  Burada tezat bir durum var. Buraya gelen turistler özellikle balik ve ickili olan mekanlari palı buluyor. Akcakocadaki kaliteli konaklama ve yaşam Akdeniz egedeki fiyatlardan çok aşağıda degil eskiden ulaşım zor ve pahalı idi şimdi ise yollar guzel uçak fiyatlari uygun insanlarin Akdeniz ege bolgesini tercihi soz konusu Akçakoca bu anlamda dez avantajli konuma dusuyor

 • ADS
  ADS
  3.04.2021 18:41

  ALKOLE HARAM DEMİYEN GAVURDUR ZATEN. 70 - 80LERDE ALKOLE HARAM DEMEYEN VELEDİ ZİNALAR TURİSTLERİ CİNSEL OBJE OLARAK GÖRÜP KAÇIRDI. İNSANLARDA AHLAK OLSA, ALLAH KORKUSU OLSA BELEDİYESİNDEN ESNAFINDAN VATANDAŞINA HERŞEY ZATEN GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLURDU ZATEN. (DÜRÜST VATANDAŞLARIMIZI TENZİH EDERİM) ESASEN FİKO ZAMANINDA ALKOL HARAM DİYİP MEVCUT YÖNETİMDE ALKOLLÜ MEKANLARA SES ÇIKARMAYANLAR SİLİNMELİ İŞİN ASLI!

 • ADS
  ADS
  3.04.2021 18:41

  ALKOLE HARAM DEMİYEN GAVURDUR ZATEN. 70 - 80LERDE ALKOLE HARAM DEMEYEN VELEDİ ZİNALAR TURİSTLERİ CİNSEL OBJE OLARAK GÖRÜP KAÇIRDI. İNSANLARDA AHLAK OLSA, ALLAH KORKUSU OLSA BELEDİYESİNDEN ESNAFINDAN VATANDAŞINA HERŞEY ZATEN GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLURDU ZATEN. (DÜRÜST VATANDAŞLARIMIZI TENZİH EDERİM) ESASEN FİKO ZAMANINDA ALKOL HARAM DİYİP MEVCUT YÖNETİMDE ALKOLLÜ MEKANLARA SES ÇIKARMAYANLAR SİLİNMELİ İŞİN ASLI!

 • al yanaklı canavar
  al yanaklı canavar
  3.04.2021 18:41

  Akçakoca'da Instant dediğimiz granül kahve yani suda çözülebilen bildiğin Neskafe'nin fiyatı 9 TL. Belediye gibi kar amacı gütmeyen yerde. Starbucks filtre kahve 7.50 TL. Filtre kahveden bahsediyorum. Mantıklı olalım: hiç kimse deniz var diye, Akçakoca'ya gelip bu rakamı ödemez.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız