Akçakoca standına büyük ilgi!

Dünyanın dört bir yanından gelen turizmcileri ağırlayan EMITT 2017 Turizm Fuarı, bugün Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 70’i aşkın ülkeden katılan kurum ve kuruluşlara kapılarını açtı.

Akçakoca standına büyük ilgi!
27.01.2017 - 16:52
2681

Dünyanın beşinci ve bölgemizin en büyük turizm fuarı olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), bugün başladı.

Fuarın açılış töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai’nin katılımıyla gerçekleşti. TÜYAP Fuar Merkezi’ndeki 70 bin metrekare gerçekleşen ve 29 Ocak’a kadar devam edecek fuara bu yıl 140 bin ziyaretçinin katılımı bekleniyor.

Bu yıl 21’incisi düzenlenen ve 70’i aşkın ülkenin yer alacağı fuara, otel işletmeleri, turizm işletmeleri, tur operatörleri, seyahat acentaları, turizm tedarikçileri, resmi kurumlar, diplomatik temsilcilikler, etkinlik organizatörleri, akademik kurumlar ve diğer turizm faaliyetleri katıldı. Fuarın resmi iş ortakları arasında ise Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) yer aldı.

Her geçen yıl artan katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla sektörünün büyümesine doğrudan katkı sağlayan fuarda ziyaretçiler, 4 gün boyunca “tatil” konseptinin her türü için yurt içi ve yurt dışından çok sayıda alternatif bulacak.

Bu kapsamda, TYD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy ve TYD üyelerinin de yer aldığı programda, Murat Ersoy katılımcılara ve ziyaretçilere turizmde kolay ve hızlı ulaşımın önünü açacak olan online satış platformundan bahsetti.

"Turizmde rekabet yıkıcı olmamalı"

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise törene ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“1950’lerde 25 milyon olan uluslararası turist sayısı bugün 1 milyar 200 binin üzerine çıktı. Turizm ülkeleri olarak birbirimizle rekabet etmeye ihtiyacımız yok. Bu sayı yakın zamanda 2 milyarın üstüne çıkacak. Dolayısıyla her ülke istediğinden de fazla turist ağırlayacak. Bugün Türkiye’ye gelen, yarın Tunus’a, Mısır’a ya da başka bir yere gidecek. Dolayısıyla turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, dünya barışına katkı sağlamalıdır.

Bu kapsamda bu fuar, tüm dünyaya ve dünyayı yaşanmaz bir hale getiren karanlık güçlere karşı bir meydan okuma alanı. Bu meydan okumaya ve mücadeleye katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu fuarın sadece Türkiye turizmine değil, dünya turizmine ve barışa katkı sağlayacağı inancındayım.”

Alım Heyeti, 450 tur operatörünü ağırlıyor

EMITT Turizm Fuarı’nda her yıl olduğu gibi bu yıl da Yurtdışı Alım Heyeti Programı düzenlenecek. TravelShop Turkey işbirliğiyle gerçekleştirilecek program kapsamında 55 ülkeden 450 tur operatörü ağırlanacak. Tur operatörlerinin geleceği ülkeler arasında; Almanya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Güney Afrika, Hindistan, İspanya, İtalya, Kuveyt, Makedonya, Portekiz, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Tayland, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan yer alıyor.

Fuara katılım gösteren ülkeler

A.B.D, Afganistan, Almanya, Andora, Angola, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, B.A:E, Bahreyn, Birleşik Krallık, Bosna - Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Dominik Cumhuriyeti, Ermenistan, Fas, Filipinler, Filistin, Fransa, Guatemala, Gürcistan, Hindistan, Hollanda, Honduras, Irak, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kırgızistan, Kore, Kosova, Kuveyt, Letonya, Liberya, Libya, Lübnan, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malawi, Maldivler, Meksika, Mısır, Moğalistan, Moldova, Monako, Nepal, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Ruanda, Rusya, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Swaziland, Tanzanya, Tayland, Tunus, Uganda, Ukranya, Ürdün, Yemen, Yunanistan

Akçakoca arka fonlu fotoğraf baskılarına ilgi oldukça yüksekti

Akçakoca standını diğer stantlardan ayıran bir teknolojik imkan hayata geçirildi. Standı ziyaret eden tüm konuklar, Akçakoca arka fonlu bir fotoğraf çektirirken, bireysel ve aile olarak çektirdikleri fotoğraf baskılarına anında ve ücretsiz olarak sahip oldular.

Yukarı mahalle kadınları fuar alanının en gözde gruplarından biri oldu

Akçakoca standının en göze çarpan etkinliği ise Yukarı mahalle pazarının yürütücüsü olan kadınlar tarafından hayata geçirildi.

Akçakoca’nın geleneksel kıyafetlerini giyen ve ellerindeki ‘Akçakoca’ yazılı pankartlarla tüm stantları gezerek kendi besteledikleri Akçakoca türküsünü söyleyen ve kaşık çalan kadınlar, fuardaki tüm izleyicilerin takdirini kazandı. 

Başkan Yemenici: Hedeflerimizden biri de hafta sonu turizmini geliştirmek

Akçakoca standının hazırlık çalışmalarını koordine eden belediye Başkanı Cüneyt Yemenici EMITT fuarının ilk gününde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Akçakoca’nın ulusal ve uluslararası düzeyde birçok tanıtım organizasyonunda yer aldığını belirten Başkan Yemenici, özellikle Ankara ve İstanbul gibi iki önemli metropolün ortasında bulunan Akçakoca’nın 30 milyon gibi bir nüfusun turizm tercihlerine hitap ettiğini ve en azından hafta sonlarında bu nüfusun % 1’i olan 300 bin kişiyi ağırlamayı hedef olarak önlerine koyduklarını ifade etti.  

Vali Zülkif Dağlı: Belediye ve Üniversitemizle birlikte hep beraber bu projeleri geliştiiryoruz

‘’Düzce artık ben bu işte biraz daha varım dedikçe katılım anlamında da nitelik anlamında daha iyi noktalara gelindiğini görüyoruz’’ açıklamasını yapan Vali Zülkif Dağlı, Akçakoca’nın da 1970’li yıllardaki turizm hareketliliğine ve çeşitliliğinin üzerine nasıl çıkılabilir, bu alanlarda projeler geliştirildiğini ve çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

Eski Vali Vasip Şahin de Akçakoca standını ziyaret etti

21. EMITT fuarının ev sahibi olan eski Düzce valisi Vasip Şahin de hem Düzce hem de Akçakoca standını ziyaret ederek yetkililerle sohbet etti.

Akçakoca standında Belediye Başkan Yardımcısı Ali Direk’in başında olduğu bir heyet tarafından ağırlanan İstanbul Valisi Vasip Şahin, Akçakoca’da yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler alırken, Vali Şahin’in ilçeye yönelik çeşitli projelere yönelik bilgilerinin taze olması dikkatlerden kaçmadı.