Baharda Akdeniz yazın Karadeniz...

Baharda Akdeniz yazın Karadeniz: Küresel ısınma Türkiye'deki turizmin rotasını da değiştirecek

Baharda Akdeniz yazın Karadeniz...
17.08.2023 - 17:31
Haber Merkezi
660

Küresel ısınmayla birlikte Türkiye'nin yanı sıra birçok ülkede sıcaklık rekorları kırılırken, turizm hareketliliğini de değiştirecek…

İklim değişikliğiyle ısınan havanın turizm mevsimini ikiye böleceğini söyleyen uzmanlar,  Akdeniz'deki kum ve güneş tatilinin bahar aylarına kayacağını yazın ise rotanın Karadeniz olacağını belirttiler.

'EGE VE AKDENİZ'DE YAĞIŞLAR YARIYA DÜŞECEK'

Küresel iklim değişikliğinin Türkiye'yi önemli ölçüde etkileyeceğini söyleyen uzmanlar Ege ve Akdeniz'de yağışların yüzde 50 azalacağını, buna paralel olarak sıcaklıklarda büyük artışlar görüldüğüne dikkat çekti. Türkiye'de iklim değişikliği ile yağışların artacağı tek yerin Karadeniz Bölgesi olduğuna vurgu yapan uzmanlar, İklim değişikliğinden turizm sektörünün de etkileneceğini, sıcak hava nedeniyle deniz turizminin gözden düşeceğini belirttiler.

GİDECEK YER KARADENİZ

Yazın ortasında pik yapan turizm mevsimi ikiye bölünecek. Aynı güneyde olduğu gibi Akdeniz'deki turizm mevsimi, bahar aylarına kayacak. İnsanlar yazın ortasında Karadeniz'e gelecek. İklim değişikliğinden en çok etkilenecek sektör özellikle kış turizmi, sonra yaz turizmi oluyor. Çok sıcak aylarda Karadeniz'e hücum olacak.

HER YERİ BETON YAPMAK DOĞRU DEĞİL

Karadeniz'in göç alacağını ve bunu fırsata çevirmek için çalışılması gerektiğini belirten uzmanlar, doğayı korumanın önemine işaret etti ve ekledi: "Bu şansı, fırsata çevirmenin tek şartı var; doğayı korumak. Turizmin ham maddesi doğadır, doğayı korumazsanız turizm olmaz. Karadeniz'in planlı ve programlı şekilde turizme açılması gerekiyor. Doğayı katledecek şekilde, her yeri beton yapmak doğru değil.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız