Akçakoca için tarihi fırsat! Yanmaz Keşir el ele

Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Batı Karadeniz’in incisi Düzce’nin denize açılan kapısı Akçakoca'nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri (KTKGB) kapsamına girmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Akçakoca için tarihi fırsat! Yanmaz Keşir el ele
17.06.2022 - 08:06
Kaynak: Haber Merkezi
7651
1

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz, Batı Karadeniz’in incisi Düzce’nin denize açılan kapısı Akçakoca'nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri (KTKGB) kapsamına girmesi için çalışma başlatacaklarını söyledi.

Akçakoca Belediye Başkanı Mehmet Okan Yanmaz, organize turizm faaliyetini  geliştirilebileceği geniş geniş alana ve kumsallara sahip Akçakoca'nın Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri (KTKGB) kapsamına girmesi için çalışma başlatacaklarını bildirdi. Yanmaz bu konuyla alakalı milletvekili Ayşe Keşir’e bilgi verdiğini açıkladı.

1950 YILINDAN BERİ TURİZM ŞEHRİ

Yanmaz, yaptığı açıklamada,  tarihî ve kültürel değerlerin yer aldığı 1950’lili yıllarda beri turizm potansiyelinin yüksek olduğu Akçakoca turizminin daha da ileriye götürülmesi için AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile görüştükten sonra çalışmalara hız verdiklerini açıkladı.

KÜLTÜR VE TURİZM KORUMA VE GELİŞİM BÖLGESİ DOSYASI HAZIRLANACAK

Geçtiğimiz günlerde Keşir'in Akçakoca'ya geldiğini anımsatan Yanmaz, "'AK Parti İlçe Başkanlığı ile istişare ederek, Akçakoca ve Düzce'nin turizm bölgesine alınmasını için çalışmaları başlatın ve bana dosya halinde verin.' dedi. Biz de elimizden geleni yaparak çalışmaları başlatacağız." bilgisini verdi.

Turizm alanının Akçakoca'ya büyük faydası olacağını vurgulayan Yanmaz, şunları kaydetti:

YATIRIMCIYA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLANIYOR

"Bunun Akçakoca için ne önemi var? Akçakoca'ya gelecek yatırımcıların, birinci derecede turizm olanaklarından, imkanlarından yararlanabilmelerini sağlayacak. Bir de 100 metre kıyı kenar kanunu var. Bu kapsama girdiğiniz zaman iyileştirmeler oluyor. Dolayısıyla ne kadar bu konuyla ilgili yatırımcı çekebilirsek, Akçakoca'nın gelecekte önünün açılacağını düşünüyorum."

***

KTKGB ve Turizm Merkezleri nedir?

Tarihî ve kültürel değerlerin yoğun olarak yer aldığı ve/veya turizm potansiyelinin yüksek olduğu yöreleri korumak, kullanmak, sektörel kalkınmayı ve plânlı gelişimi sağlamak amacıyla değerlendirmek üzere sınırları Bakanlığın önerisi ve Cumhurbaşkanı onayı ile ilân edilen bölgeler olan Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri (KTKGB) bölgesel ve yerel kalkınmayı hedefleyen, büyük ölçekli planlama, alternatif yönetim ve işletme modelleri oluşturmayı amaçlayan bir çalışmadır.

Bahsi geçen bölgelerin seçiminde organize turizm faaliyetlerinin geliştirilebileceği geniş alanlar tercih edilmekte, mülkiyet, altyapı ve çevre gibi konular için de çözüm önerileri getirilmekte ve sistemli bir yapılanma sağlanmaktadır.

Devamı için linki tıkla


Editör: N. Cingirt