KENT MÜZESİ NİTELİĞİ KAZANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

İl Genel Meclisinin Ağustos ayı toplantılarında Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler komisyonuna havale edilen, Akçakoca Orhangazi Okulunda restorasyon çalışmalarının ne aşamada olduğunun incelenmesi talebiyle ilgili olarak komisyon tarafından hazırlanan rapor Eylül ayı toplantılarında meclisin onayına sunuldu.

KENT MÜZESİ NİTELİĞİ KAZANMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
24.09.2021 - 02:38
Güncelleme 24.09.2021 - 09:33
Haber Merkezi
9441

Yapılan araştırma inceleme neticesinde hazırlanan raporda, Orhangazi Mahallesinde bulunan ve 1928 yılında inşa edilen tarihi Orhangazi Okulunun, Cumhuriyet'in ilk eserlerinden biri olarak öne çıktığı belirtilirken, restorasyonu yapılan okulda ünlü yazar Rıfat Ilgaz'ın da öğretmenlik yaptığı , Karadeniz'in Kıyıcığı adlı eserini de bu dönemde yazdığı kaydedildi.

Okulun dönemin mimari anlayışını yansıtan çizgileriyle ilgi çektiği belirtilen raporda, binanın kent müzesi niteliği kazanması için temaslar ve çalışmalar yapıldığı ifade edildi.

Raporda, " Türkiye genelinde bu mimarı yapıda 7 adet bina bulunduğu bilinmektedir. Sit alanı içinde Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca tescilli antik bir yapı olduğu belirtilmiştir. Bahçe bölümünde peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılması , ayrıca okul bahçesinde bulunan 2 adet prefabrik yapınında onarılması gerekmektedir. 4 Nisan 2020 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen Orhangazi İlkokulu tadilat yapım işine ait sözleşme 594. bin TL bedel ile 20 Nisan 2020 tarihinde imzalanmış olup, idaremizce kontrollük hizmetleri çerçevesinde 26, 132,44 TL fiyat farkı ve 6.500 TL doğrudan temin kapsamında ödeme yapılmış olup, toplam 835, 561 TL ödenmiştir. Döşeme ve tavan kaplamalarının aslına uygun olarak tadilatının yapılması için ayrıca maliyet çalışması yapılmış olup, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunması Katkı payı hesabımızda toplanan para doğrultusunda gerçekleştirileceği komisyonumuzca tespit edilmiştir. " ifadelerine yer verildi.

Meclisin oylarına sunulan rapor oy birliği ile kabul edildi.


Editör: N. Cingirt