KOZALAK AKARI İLE KİMYASAL MÜCADELE DE TAM ZAMANI.

KOZALAK AKARI İLE KİMYASAL MÜCADELE DE TAM ZAMANI.
30.04.2021 - 18:06
4252

Uygun ilaçlama zamanının tespit edilebilmesi amacı ile gözlem bahçelerimize yapışkan tuzaklar hazırlanmış olup , 15 Nisan 2021 tarihinden itibaren aralıklarla mikroskop altında akar hareketliliği kontrol edilmiştir.

Bugün itibarı ile kozalak akarlarının yeni gözlere yerleşmek amacı ile bulunduklari kozalakları yoğun olarak terk etmeye başladıkları gözlemlenmiş olup ;

-ilk ilaçlamanın bugünlerde

-ikinci ilaçlamanın 1 hafta sonra yapılması gerekmektedir.

Akarların yeni gözlere girmesinden sonra yapılacak ilaçlama etkili olmayacaktır.

İlaçlamayı hangi ilaçlar ile yapacağız ?

Kozalak akarı ile kimyasal mücadelede bakanlık onaylı   % 80 kükürt veya kalsiyum polisülfür içerikli ilaçlar kullanılabilir.  Bu ilaçlar ile  hem kozalak akarına karşı hem de küllemeye karşı mücadele edilmiş olur.  Saf kükürt  kullanılacaksa 100 litre suya 400 gram , Abamectin 18 g/l EC aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 25 ml , kalsiyum polisülfür 380 g/ L(fungisit ve akarisit)  aktif maddeli ilaç kullanılacaksa 100 litre suya 500 ml kullanılmalıdır.”

Elle toplamak zor , kimyasal mücadeleye zamanımız  yok diyorsak akarları bahçeye yarıcı yapmaya razi olmaktan başka seçenek kalmayacaktır.

CENK DOĞAN / ZİRAAT MÜHENDİSİ


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız