6 lider ortak bildirgeyi bugün açıklıyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan ve Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal üzerinde mutabakata varılan güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmasını bugün açıklayacak.

6 lider ortak bildirgeyi bugün açıklıyor
28.02.2022 - 08:59
Haber Merkezi
1761
1

Toplantıda genel başkanların oturma düzeninin, partilerinin alfabetik sırasına göre yapılması kararlaştırılırken, parti genel başkanlarının imzalayacağı metninin kurmaylar tarafından okunması üzerinde anlaşıldı. Ankara’daki Bilkent Otel’de düzenlenecek toplantıya yaklaşık 700 davetlinin katılması bekleniyor.

YAKLAŞIK 60 BAŞLIK VAR

Liderlerin onayına sunulan metin, yasama, yürütme ve yargı temel ayaklarından oluşuyor. Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın yapısı, Anayasa Mahkemesi’ne üye seçimi ile TBMM’ye ilişkin düzenlemeler içeren metinde yaklaşık 60 başlık bulunuyor.

Ayrıca RTÜK’ün ve YÖK’ün yapısı, çevre hakları, kamu yönetiminde esas alınacak ilkeler, kamuya alım süreçlerinde liyakat ve mülakat, yolsuzlukla mücadele ve Siyasi Etik Kanunu gibi başlıklar da yer alıyor. Çalışmada HSK’nın yeniden ayrılması, seçim barajının yüzde üçe düşürülmesi gibi maddeler yer alıyor.

Çalışmada öne çıkan maddelerden bazıları şöyle:

Yeni hükümet kurulması güvence altına alınmadan, gensoru ile mevcut hükümet düşürülemeyecek. Torba yasa sistemi kaldırılacak. Meclis’in bütçe hakkının güçlendirilmesi için ‘kesin hesap komisyonu’ kurulacak. Çoklu baro sistemine son verilecek.

ÇALIŞMALAR EKİM 2021'DE BAŞLAMIŞTI

Altı muhalefet partisi, seçim sonrası parlamenter sisteme dönüşün yol haritasını belirlemek üzere 2021 yılının Ekim ayında TBMM çatısı altında çalışmalara başlamıştı. Söz konusu altı partinin genel başkan yardımcılarından oluşan ortak komisyon, her hafta düzenli olarak bir araya geldi ve beş ana başlıktan oluşan ortak taslak metni, bu yılın Ocak ayında tamamladı.

Giriş, Yasama, Yürütme, Yargı ve Demokratik Sistemin Temel Esasları olmak üzere beş ana başlıktan oluşan taslak metin, genel başkanlara sunulduktan sonra üzerinde anlaşmaya varıldı. Altı muhalefet partisinin lideri, 12 Şubat'ta Ankara Ahlatlıbel'de ilk kez bir araya gelerek ortak metin üzerindeki mutabakatı ilan etti.


Editör: N. Cingirt