Haber – Yorum: 30 Mart’ta Akçakoca’da kazananlar, kaybedenler…

30 Mart seçimlerinin üzerinden 15 gün geçti. Kazananlar sevindi, kaybedenler üzüldü.

Haber – Yorum: 30 Mart’ta Akçakoca’da kazananlar, kaybedenler…
14.04.2014 - 18:36
10491

30 Mart seçimlerinin üzerinden 15 gün geçti. Kazananlar sevindi, kaybedenler üzüldü.

Şimdi muhasebe zamanı…

 

Önce kazananlardan başlayalım

Cüneyt Yemenci

Kendi köylüsü AK Parti Milletvekili Osman Çakır’ın açık itirazına  rağmen belediye başkan adayı olmayı başardı.

Bir çok siyasi otoritenin Gebekeseli olması  nedeniyle az şans tanıdığı Yemenici,  temiz bir seçim kampanyası yürüttü.   Binlerce üyesi olan AK Parti teşkilatını arkasına almayı bildi.  Söylentilerin aksine,  kısa zamanda büyük bir enerji  harcayarak  seçime tutundu.  Kampanya boyunca Sokak sokak  Akçakoca’yı arşınladı. Kendini tanıtmayı ve seçmeni  ikna etmeyi başardı. Sonuçta kazanmayı bildi.

Okan Yanmaz:

Seçimi sandıkta az bir farkla AK Parti adayı Cüneyt Yemenici’ye kaybetmiş olsa da, bu seçimin Akçakoca’daki en büyük kazananı Okan Yanmaz olduğu muhakkak.

Arkasında hiçbir teşkilat desteği olmadan 2011 seçimlerinde 7 binin üzerinde oyu olan AK Parti’ye ve  5 yıldır Akçakoca Belediyesini yöneten CHP’li  Fikret Albayrak ile yarışı son dakikaya götürmek kolay bir iş değildi.

Sıradışı seçim kampanyasıyla taraflı tarafsız herkesin taktirini kazanan Okan Yanmaz, özellikle bayan seçmenler üzerinde yaptığı özel çalışmayla büyük taktir topladı.

Okan Yanmaz,  aylar süren seçim kampanyası boyunca teşkilatın hiçbir desteğini görmediği gibi, seçimlere birkaç gün kala sosyal medya üzerinden servis edilen ve yerel bir gazetemiz aracılığı ile de haberleştirilen  “  Ülkücü Gençler AK Parti’ye Geçti “ yollu  haberin seçmen tabanında yaşattığı moral bozukluklarıyla uğraşmak zorunda kalmasına rağmen, sandıklar açıldığına görüldü ki, birilerinin kuru gürültü diye burun kıvırdığı Yanmaz, seçim en büyük favorisi olduğunu gösterdi.

Seçimi kazanan Yemenici’de olsa, Okan Yanmaz ismi bundan böyle Akçakoca siyasetinde lök taşı gibi oturmuştur.

Gebekeseliler

Seçimin bir diğer kazananı Gebekeselilerdir.

Onları kutlamak lazım.

 Kolay değil, aynı köyden bir milletvekili, bir belediye başkanı ve bir de İl genel Meclis üyesi çıkarmak ve bütün tepkilere rağmen önce bunu kendi parti kamuoylarına ve daha sonra seçmene kabul ettirip seçimi kazanmasını bilmek.

Birileri bizim bu tespitimize karşı çıkabilir, düşüncemizi doğru bulmayabilir.  Karşı çıkılsa da,  sonuçta seçimin en karlı olanları Gebekeslilerdir.

Siyasetteki bu ağırlık bundan böyle Akçakoca siyasetinin en önemli belirleyeni olacaktır.

Kürtler, başka bir deyişle Karslı Kürtler

30 Mart seçimlerini bir başka en önemli kazananı Akçakoca’da yaşayan Kürtlerdir. 30-40 yıl önce bu topraklara gelmek ve yerel siyasette önemli bir konum elde etmek kolay olamasa gerek.

 Kurdukları dernek aracılığı ile Akçakoca’da yaşayan Karslıları aynı çatı altında birleştirmek;  güzel bir hemşeri derneği kurarak  düğünde ve cenazede, iyi günde kötü günde bir arada olmayı başarmış bu topluluk,  bunu siyasetende akılcı kullanmasını bildi ve meclise AK Parti ve CHP’den iki temsilci göndermeyi başararak, bundan böyle Akçakoca siyasetinin en önemli figürlerinden bir olmayı başardılar.

Yerel Basın

Bu seçimlerin bir kazananı da Akçakoca yerel basını oldu.

Kimilerinin hoşuna gitmese de, seçim kampanyası boyunca seçime giren bütün partilerin kampanya  çalışmalarını zamanında vermeye çalıştılar.  Adayların ve partilerin kendilerini vatandaşlara  tanıtmalarına  aracılık ettiler.

Seçim akşamı sonuçlarını merak eden binlerce Akçakocalının sesi,  kulağı gözü oldular.

30 Mart seçim kampanyası boyunca gösterdikleri performansla bundan böyle,  Akçakocalı siyasetçilerin yok sayamayacağı, dikkate almak zorunda kalacakları  bir noktaya geldiler.

 

KAYBEDENLER

Fikret Albayrak

Akçakoca seçmeni,  bu seçimlerde Akçakoca’nın sadece  Çınar Caddesi, Çuhallı Çarşısı  ve Ayazlı Mahallelerinden ibaret olmadığını , mahalleler arası hizmeti eşit şeklide yapmazsan sana sandıkta gününü gösteririmin  dersini verdi. Seçmen, Albayrak’a  sandıkta kırmızı kart gösterdi.

 Özellikle Yukarı Mahalle, Hacı Yusuflar, Orhan Gazi , Cumhuriyet Mahallesi, Yeni Mahalle ve Yalı Mahallesi’nden aldığı sonuçlar, Albayrak’ın seçimi neden kaybettiğin açık göstergesiydi.

Şehrin batı yakasındaki bu mahallelerden aldığı oyların toplamı  ( 1689 oy)  Osmaniye ve Ayazlı Mahallelerinden aldığı oyların toplamının  çok gerisinde kaldı.  ( iki mahallenin toplamı ( 2216 oy)

Sayın Albayrak’ın gidişi de gelişi gibi oldu…

Seçimi nasıl kazandığına günlerce inanamamıştı.  Neden kaybettiğini de sanırım hala anlayamadı ki, bugüne kadar devir teslim törenindeki söylediği beylik laflar hariç,  5 yıl başkanlığını yaptığı Akçakocalılara hiçbir açıklama yapma zahmetinde bile bulunmadı.

CHP İlçe örgütü

Bu seçimlerin en büyük kaybedenlerinden birisi de CHP Akçakoca ilçe örgütüdür. Parti içinde yaşanan problemler, belediye meclisini oluştururken yaptıkları bir dizi hatalar nedeniyle seçimin kaybedilmesindeki en büyük faktörlerden biri oldular. Parti içi dargınların mimarı olan CHP ilçe örgütü, Albayrak’ın kötü belediyeciliği ile birleşerek yaşadıkları seçim hezimetinin aktörlerinden biri oldu.

CHP ilçe örgütünün, seçim kampanyasının başladı günden itibaren ne kadın kolları, ne gençlik kolları ne de parti teşkilatı olarak   hiçbir ciddi çalışmaları  olmadı. Albayrak’ın kampanyasına beklenen desteği vermediler. 

Seçimin üzerinden yaklaşık 15 gün geçmesine rağmen,  oylarına talip oldukları Akçakocalılara ve kendilerine oy veren binlerce Akçakocalı seçmene, seçim sonuçlarıyla ilgili  özeleştiri  verme gereği bile duymadılar.

Eski MHP’li ve Ülkücüler

 Yıllar boyu Akçakoca seçmeni tarafından hiç dikkate alınmayan MHP’yi, aday olmasıyla birlikte yedi  yüzlerde olan oylarını  5 binlere çıkararak  yükselişe geçiren  Okan Yanmaz’a hiç destek olmadıkları gibi, Yanmaz’ın kazanmaması için bir kısmı CHP’ye ve bir kısmı ‘da AK Parti’ye giderek kendi geçmişlerini yok sayarak, kazanabilecekleri seçimi hediye ettiler.

Saadet Partisi

Bu seçimlerin bir başka önemli kaybedeni de Saadet Partisi…

 2009’da 1.017 olan oylarını bu seçimde 376’ya düşürerek sandıkta adeta eridiler.  Kendi doğal tabanlarını dahi ikna edemediler.

Tabanlarının bilen seçim taktikleriyle  kendi adayları Özkan Atıcı’ya destek verme yerine AK Parti adayı Cüneyt Yemenci’yi destek vermesinin önüne geçemediler, ya da geçmek istemediler…

 

 30 MART SEÇİMLERİNDE ADAYLARIN MAHALLE MAHALLE ALDIKLARI OYLAR

 

AYAZLI

 

AKP: 716 , MHP: 628 ,CHP 689

 

CUMHURİYET

 

AKP: 340, MHP: 442, CHP: 301

 

H. YUSUFLAR

 

AKP: 484, MHP: 772, CHP:  401

 

ORHANGAZİ

 

AKP: 291, MHP: 295,CHP: 123

 

OSMANİYE

 

AKP: 2009,MHP: 1589,CHP: 1527

 

YALI

 

AKP: 745,MHP: 733,CHP: 480

 

YENİ MAHALLE

 

AKP: 591,MHP:433,CHP:249

 

YUKARI MAHALLE

 

AKP:215, MHP:253,CHP:126