Haber – Yorum: 30 Mart’ta Akçakoca’da kazananlar, kaybedenler…

30 Mart seçimlerinin üzerinden 15 gün geçti. Kazananlar sevindi, kaybedenler üzüldü.

Haber – Yorum: 30 Mart’ta Akçakoca’da kazananlar, kaybedenler…
14.04.2014 - 18:36
10408

30 Mart seçimlerinin üzerinden 15 gün geçti. Kazananlar sevindi, kaybedenler üzüldü.

Şimdi muhasebe zamanı…

 

Önce kazananlardan başlayalım

Cüneyt Yemenci

Kendi köylüsü AK Parti Milletvekili Osman Çakır’ın açık itirazına  rağmen belediye başkan adayı olmayı başardı.

Bir çok siyasi otoritenin Gebekeseli olması  nedeniyle az şans tanıdığı Yemenici,  temiz bir seçim kampanyası yürüttü.   Binlerce üyesi olan AK Parti teşkilatını arkasına almayı bildi.  Söylentilerin aksine,  kısa zamanda büyük bir enerji  harcayarak  seçime tutundu.  Kampanya boyunca Sokak sokak  Akçakoca’yı arşınladı. Kendini tanıtmayı ve seçmeni  ikna etmeyi başardı. Sonuçta kazanmayı bildi.

Okan Yanmaz:

Seçimi sandıkta az bir farkla AK Parti adayı Cüneyt Yemenici’ye kaybetmiş olsa da, bu seçimin Akçakoca’daki en büyük kazananı Okan Yanmaz olduğu muhakkak.

Arkasında hiçbir teşkilat desteği olmadan 2011 seçimlerinde 7 binin üzerinde oyu olan AK Parti’ye ve  5 yıldır Akçakoca Belediyesini yöneten CHP’li  Fikret Albayrak ile yarışı son dakikaya götürmek kolay bir iş değildi.

Sıradışı seçim kampanyasıyla taraflı tarafsız herkesin taktirini kazanan Okan Yanmaz, özellikle bayan seçmenler üzerinde yaptığı özel çalışmayla büyük taktir topladı.

Okan Yanmaz,  aylar süren seçim kampanyası boyunca teşkilatın hiçbir desteğini görmediği gibi, seçimlere birkaç gün kala sosyal medya üzerinden servis edilen ve yerel bir gazetemiz aracılığı ile de haberleştirilen  “  Ülkücü Gençler AK Parti’ye Geçti “ yollu  haberin seçmen tabanında yaşattığı moral bozukluklarıyla uğraşmak zorunda kalmasına rağmen, sandıklar açıldığına görüldü ki, birilerinin kuru gürültü diye burun kıvırdığı Yanmaz, seçim en büyük favorisi olduğunu gösterdi.

Seçimi kazanan Yemenici’de olsa, Okan Yanmaz ismi bundan böyle Akçakoca siyasetinde lök taşı gibi oturmuştur.

Gebekeseliler

Seçimin bir diğer kazananı Gebekeselilerdir.

Onları kutlamak lazım.

 Kolay değil, aynı köyden bir milletvekili, bir belediye başkanı ve bir de İl genel Meclis üyesi çıkarmak ve bütün tepkilere rağmen önce bunu kendi parti kamuoylarına ve daha sonra seçmene kabul ettirip seçimi kazanmasını bilmek.

Birileri bizim bu tespitimize karşı çıkabilir, düşüncemizi doğru bulmayabilir.  Karşı çıkılsa da,  sonuçta seçimin en karlı olanları Gebekeslilerdir.

Siyasetteki bu ağırlık bundan böyle Akçakoca siyasetinin en önemli belirleyeni olacaktır.

Kürtler, başka bir deyişle Karslı Kürtler

30 Mart seçimlerini bir başka en önemli kazananı Akçakoca’da yaşayan Kürtlerdir. 30-40 yıl önce bu topraklara gelmek ve yerel siyasette önemli bir konum elde etmek kolay olamasa gerek.

 Kurdukları dernek aracılığı ile Akçakoca’da yaşayan Karslıları aynı çatı altında birleştirmek;  güzel bir hemşeri derneği kurarak  düğünde ve cenazede, iyi günde kötü günde bir arada olmayı başarmış bu topluluk,  bunu siyasetende akılcı kullanmasını bildi ve meclise AK Parti ve CHP’den iki temsilci göndermeyi başararak, bundan böyle Akçakoca siyasetinin en önemli figürlerinden bir olmayı başardılar.

Yerel Basın

Bu seçimlerin bir kazananı da Akçakoca yerel basını oldu.

Kimilerinin hoşuna gitmese de, seçim kampanyası boyunca seçime giren bütün partilerin kampanya  çalışmalarını zamanında vermeye çalıştılar.  Adayların ve partilerin kendilerini vatandaşlara  tanıtmalarına  aracılık ettiler.

Seçim akşamı sonuçlarını merak eden binlerce Akçakocalının sesi,  kulağı gözü oldular.

30 Mart seçim kampanyası boyunca gösterdikleri performansla bundan böyle,  Akçakocalı siyasetçilerin yok sayamayacağı, dikkate almak zorunda kalacakları  bir noktaya geldiler.

 

KAYBEDENLER

Fikret Albayrak

Akçakoca seçmeni,  bu seçimlerde Akçakoca’nın sadece  Çınar Caddesi, Çuhallı Çarşısı  ve Ayazlı Mahallelerinden ibaret olmadığını , mahalleler arası hizmeti eşit şeklide yapmazsan sana sandıkta gününü gösteririmin  dersini verdi. Seçmen, Albayrak’a  sandıkta kırmızı kart gösterdi.

 Özellikle Yukarı Mahalle, Hacı Yusuflar, Orhan Gazi , Cumhuriyet Mahallesi, Yeni Mahalle ve Yalı Mahallesi’nden aldığı sonuçlar, Albayrak’ın seçimi neden kaybettiğin açık göstergesiydi.

Şehrin batı yakasındaki bu mahallelerden aldığı oyların toplamı  ( 1689 oy)  Osmaniye ve Ayazlı Mahallelerinden aldığı oyların toplamının  çok gerisinde kaldı.  ( iki mahallenin toplamı ( 2216 oy)

Sayın Albayrak’ın gidişi de gelişi gibi oldu…

Seçimi nasıl kazandığına günlerce inanamamıştı.  Neden kaybettiğini de sanırım hala anlayamadı ki, bugüne kadar devir teslim törenindeki söylediği beylik laflar hariç,  5 yıl başkanlığını yaptığı Akçakocalılara hiçbir açıklama yapma zahmetinde bile bulunmadı.

CHP İlçe örgütü

Bu seçimlerin en büyük kaybedenlerinden birisi de CHP Akçakoca ilçe örgütüdür. Parti içinde yaşanan problemler, belediye meclisini oluştururken yaptıkları bir dizi hatalar nedeniyle seçimin kaybedilmesindeki en büyük faktörlerden biri oldular. Parti içi dargınların mimarı olan CHP ilçe örgütü, Albayrak’ın kötü belediyeciliği ile birleşerek yaşadıkları seçim hezimetinin aktörlerinden biri oldu.

CHP ilçe örgütünün, seçim kampanyasının başladı günden itibaren ne kadın kolları, ne gençlik kolları ne de parti teşkilatı olarak   hiçbir ciddi çalışmaları  olmadı. Albayrak’ın kampanyasına beklenen desteği vermediler. 

Seçimin üzerinden yaklaşık 15 gün geçmesine rağmen,  oylarına talip oldukları Akçakocalılara ve kendilerine oy veren binlerce Akçakocalı seçmene, seçim sonuçlarıyla ilgili  özeleştiri  verme gereği bile duymadılar.

Eski MHP’li ve Ülkücüler

 Yıllar boyu Akçakoca seçmeni tarafından hiç dikkate alınmayan MHP’yi, aday olmasıyla birlikte yedi  yüzlerde olan oylarını  5 binlere çıkararak  yükselişe geçiren  Okan Yanmaz’a hiç destek olmadıkları gibi, Yanmaz’ın kazanmaması için bir kısmı CHP’ye ve bir kısmı ‘da AK Parti’ye giderek kendi geçmişlerini yok sayarak, kazanabilecekleri seçimi hediye ettiler.

Saadet Partisi

Bu seçimlerin bir başka önemli kaybedeni de Saadet Partisi…

 2009’da 1.017 olan oylarını bu seçimde 376’ya düşürerek sandıkta adeta eridiler.  Kendi doğal tabanlarını dahi ikna edemediler.

Tabanlarının bilen seçim taktikleriyle  kendi adayları Özkan Atıcı’ya destek verme yerine AK Parti adayı Cüneyt Yemenci’yi destek vermesinin önüne geçemediler, ya da geçmek istemediler…

 

 30 MART SEÇİMLERİNDE ADAYLARIN MAHALLE MAHALLE ALDIKLARI OYLAR

 

AYAZLI

 

AKP: 716 , MHP: 628 ,CHP 689

 

CUMHURİYET

 

AKP: 340, MHP: 442, CHP: 301

 

H. YUSUFLAR

 

AKP: 484, MHP: 772, CHP:  401

 

ORHANGAZİ

 

AKP: 291, MHP: 295,CHP: 123

 

OSMANİYE

 

AKP: 2009,MHP: 1589,CHP: 1527

 

YALI

 

AKP: 745,MHP: 733,CHP: 480

 

YENİ MAHALLE

 

AKP: 591,MHP:433,CHP:249

 

YUKARI MAHALLE

 

AKP:215, MHP:253,CHP:126

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (22)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Osman beyın cok yakınısınki bu kadar maili sen attınkı . Biliyorsun ki vekil ne cuneyti destekledi ne kulis yaptı herkez biliyor..şimdi ılımlı konuşup cuneyt kazanınca kıvırmayın yok desteklemiş. Erol solak kazansa da onuda yazmadıgı halde yazdım dıyecekti . Herkez herseyın farkında

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Sayn Vekili Osman Çakir destekledigi aday her ne kadar Topuz dye bilinse de Gerçek Adayi Yemenici idi yazili olarak mailleri mevcutdur hemde Kurban bayramindan beri bu durumu Yemenici nin kendisi Ailesi de bildigi gbi Kurban bayrami Tarihli mail ve msajlar belgeli ozel olmasina ragmen basina sunulabilir yine Sayn Vekil Ibrahim Korkmaz da beyaninda Akçakoca da ki adayimiz Osman vekille beraber ayni isim de Yemenici de mutabikiz dye ta Kasim ayin da soylemistir,Vekil Osman bey Adayinin yipranmadan yurumesine cok dikkat etmistir aday aciklanincaya kadar profosyonelce tasimasini basarmistir secim sonucu ile de olayi taclandirmistir .

 • kafkas kartalı
  kafkas kartalı
  3.04.2021 18:41

  şeyh şamil rumuzlu rumuzsun aklından zorun var galiba

 • ENSAR
  ENSAR
  3.04.2021 18:41

  ŞU GEBEKESE MUHABBETINI BIRAKIN ARTIK GIDIN GORUN GEBEKSEDE OTURAN KAÇ HANE VAR ADAMLAR ÇARSININ GOBEGINDE OTURYOLAR YA ESNAFLAR YADA COK CALISKNALAR DIYEMI KISKNAIYOUSNUZ ANLAMDIM .SİZ HIC BU ADAMLARIN KÖTU SUC ISLEDIGINI YADA BI YERDE ADI GECTIKELIRNI YUZ KIZARTICI DUYDUNUZMU BOS KONSUMAYIN MEMLEKET HEPMIZIM KOY ETNIK MILLET MUHABBETINI BIRAKIN ARTIK

 • Akçakoca
  Akçakoca
  3.04.2021 18:41

  Didişmeyi bırakalım. Sayın il çevre müdürlüğü ve belediye görevlileri lütfen ceza evinin ordan çevre yolunu kullanırken dereden yayılan kokuyaaa lütfennn müdahaleee etsinlerrr bu mevsimde bukadar pis bir koku yayılıyosa yazınnn ne hale gelecek bu koku . Lütfennn konuylaaa ilgilenilsinn. Sayın basın mensubu arkadaşlarında bu konuyu dillendirmelerini rica ediyorumm.

 • Şeref(li)siz Şeyh Şamil
  Şeref(li)siz Şeyh Şamil
  3.04.2021 18:41

  sen kimsin ki kıçınıza 3 hilal çizersin diyerek olayı sülalene kadar getiriyorsun ? 9 ışığıda ülkücülüğüde kızıl elmayı da biz çok iyi biliriz vesselam.yeter ki senin gibi insanlarla aynı yerde aynı ortamlarda olabilelim..

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  mhp'ye gönül vermiş gerçek mhp liler ve gerçek ülkücüler çıkar ve menfaati için asla partilerini satmamışlardır. maddi çıkar için satanlarda şerefsizin ta kendisidir.MHP lilikle alakası yoktur.bir başka konu şu yazılarınızı yazarken ne kadar ciddi olduğunuzda belli. gazeteci araştırır ondan sonra yazar mhp nin oyu 700 değil 2011 genel seçimlerinde merkezde aldığı oy 2185 dir. ne kadar ciddi bir gazeteci olduğunuz buradan belliiiii.Okan Yanmaz'ın teşkilat arkasında durmuştur. durmasaydı zaten aday olamazdı.O miting günü o yağmurun altında donlarına kadar ıslanan ülkücü gençlik hiçbir çıkar gözetmemiştir okan yanmaza destek olmuştur. çıkar amaç gözeten 2 veya 3 tane şerefsiz ülkücüyüm diyen genç de akp yi desteklemiştir.lütfen yazılarınızı dikkatli araştırarak yazınız.

 • Ah Fikret Ah
  Ah Fikret Ah
  3.04.2021 18:41

  Topu hep CHP yönetimine atmışsınız. yaaa açıktan MHP'ye çalışan o eski dinazor CHP'lilere ne demeli? Murat Güer, İsa Uzun, Ömer başar gibi her şeyi kendi kişisel çıkarlarının önüne koyanlara ne demeli... Onlara neden değinmiyorsunuz... CHP Genel Merkezi tez elden gelip Akçakoca neşter atmalıi, partiyi satanlar partiden uzaklaştırılmalı

 • Cengiz Başar
  Cengiz Başar
  3.04.2021 18:41

  kaybedenler kulübüne Mustafa Ezer ve Erol Solak isimlerini de ilave etmelisiniz. Mustafa Ezer ilçe başkanlığından, Erol Solak da Burçin Sarıacn'ın tezgahına gelerek belediye başkan aday adayı olduğu için Osman Çakır tarafından siyaseten bir daha başlarını kaldıramayacak bir şekilde AK parti'den tasfiye edilmiştir. Siyasetin ön saflarında olacaksan biraz cesaret ve risk almasını bileceksiniz. Bu cesareti ikisi de gösteremedikleri için, Osman Çakır tarafından hergün Nuri'nin çay ocağından Limana gidip gelme cezası ve Gidip gelirken de " biz nerede yanlış yaptık" şarkısını söyleme cezası verildi. Yazınıza bu iki ismi de ilave etmelisiniz.

 • 2014 genel seçim
  2014 genel seçim
  3.04.2021 18:41

  bu bir yerel seçim değil genel seçim olmuştur.o nedenle akp nin oyları tayyibin oylarıdır.yemenici 3500 oy alırdı.doğal bu seçimin kazananı da tayyip erdoğan olmuştur.bu seçimde trilyonlar harcanmıştır ve akçakocaya bir çivi çakılmamıştır.dolayısıyla özkan atıcı yılmadan yıkılmadan mücadele etmiştir,kendisi seçimi kazanmştır ama belediyeyi kazanamamıştır

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Armağan açikgoz. Bu secim yerel secim olmaktan ziyade genel secim havasindaydi ben saadet partsinin ak partiyi desledi soylentisenede inanmiyorum insanlara bu yansitilmaya calisildi vede basarili oldu saadet partsi adayi elinde olan imkanlarla calisti fakat herkesinde bildigi gibi para kazandi malesef ben bu secimlerde herseyin olmasi gerwktigi olduguna inanmiyorum.

 • kazanan özkan atıcı
  kazanan özkan atıcı
  3.04.2021 18:41

  seçimi özkan atıcı kazanmıştır.tek başına cesur yürek gibi trilyonlar harcayanlarla savaşmış,iktidarın gücüne karşı boyun eğmemiştir.Kimseye muhtaç olmadan tek başına dimdik durmuştur.asla kaybetmemiştir asla...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  bu halkı ayrıştırma başbakandan sizede geçmiş nedir karslı kürtlerin başarısı yada gebekeselerin zaferi yarın lazların hemşinlilerin gürcülerin manavların vs.bu söylemler yeteri kadar ülkenin başında yapılıyor ve zararını görüyoruz bunu yerele yansıtmaya başladığınız zaman çıkmaz bir yola girilmiş olur.saygılar

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  bu halkı ayrıştırma başbakandan sizede geçmiş nedir karslı kürtlerin başarısı yada gebekeselerin zaferi yarın lazların hemşinlilerin gürcülerin manavların vs.bu söylemler yeteri kadar ülkenin başında yapılıyor ve zararını görüyoruz bunu yerele yansıtmaya başladığınız zaman çıkmaz bir yola girilmiş olur.saygılar

 • ŞEYH ŞAMİL
  ŞEYH ŞAMİL
  3.04.2021 18:41

  yerel basın diyorsunda yerel basın akçakoca sky tower otel adam attığında hangisi haber yaptı gazetesinde neden bahsediyorsunuz akçakocada habercimi var biraz hakkaniyetli olun be 40 kişi bir çıktı 15 kişi bir çıktı çıktı oğlu çıktı eee yerel haber kazandı yandaşdan farkınız varmıkiş sizin boş boş işlerle uğraşmayın haa bide MHP li rumuzlu arkadaş öyle mafya ağzıyla yorum yapma partinin önüne geçemediğiniz içinmi yıllardan beri parti %13 15 lerde geziyo eee ne oldu geride kalınca olmuyor bu işler devlet gidecek adam gibi adam gelecek partiniz başına bu bir iki partiden mafya vari kokocu dumancı omzu düşükler gitmediği sürecede bi bok olmaz ülkücülüğü bilmessiniz 9 ışığı bilmessiniz milliyetçiliği kafataşçılığı diye yorumlarsınız sahi siz hiz ayyıldızlı bağrağımız göndere çekilirken ecdadınızı hatırlayıp bu bayrak buraya ne şartlar altın çekildi diye düşünüp hıçkırarak ağladınızmı hayır ağlamadınız çünkü siz mafya ülkücü bozuntuları anca kıçınıza 3 hilal çizer milliyetçiliği o zan edersiniz uğurlar olsun sizlere

 • M.H.P Akçakoca
  M.H.P Akçakoca
  3.04.2021 18:41

  BEN sonuna kadar ülkü ocakları ve mhp lıyım her zaman da Okan Yanmaz abızı destekledık kılı kılına kaybettık herkez kendıne baksın ortam germesın.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Nurol badanoz partinin anahtarını Okan Yanmaz'a şimdiden teslimm etsin

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  okan Yanmaz ülkü ocağı gibi yanlış adreslerde dolaşacağına, sarı çizmelinin ocağı CHP parti ocağına geri dönmeli, adaylık şansını bu partide denemelidir.

 • mhp li
  mhp li
  3.04.2021 18:41

  Yazar Arkadaş Okan yanmaz MHP ilçe teşkilatını adam yerine koydu mu ki; ülkücüleri yanında istemeyen adamı teşkilat da istemez okan o kadar güçlü aday ise bağımsız aday olur boyunun ölçüsünü alır kimse partinin önüne geçemez bu böyle biline aday partisiz hiçtir. bu tüm aday ve partiler için geçerlidir...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Vekil istemedi dogru yazmısınız ama Allah mazlumun yanındadır.. Okan beye gelınce bu işler parayla olmaz

 • gebekeseli
  gebekeseli
  3.04.2021 18:41

  Tabir yanlış olmuş. Vekil Cüneyt Yemenicinin adaylığına itiraz etti mi? yoksa bunu siz mi uyduruyorsunuz. istediği 2 kişiden biri değil miydi Cüneyt Yemenici. Yine başladınız yalan haberlere...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  parası olanlar kazandı olmayanlar kaybetti sonuç akçakoca kaybetti.....

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız