Oy kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Hürriyet’e konuşan AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, oy kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı:

Oy kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?
22.04.2023 - 09:09
Haber Merkezi
756

Türkiye 14 Mayıs’ta gideceği cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde tarihte ilk kez 1 metrelik pusulada oyunu kullanacak. Peki vatandaş oyunun boşa gitmemesi için nelere dikkat etmeli?

Hürriyet’e konuşan AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel, dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle anlattı:

- “Vatandaşın, ‘evet’ tercih mührünü oy vereceği siyasi partiye ayrılan alana basması gerekiyor. Yine, Cumhurbaşkanı adayının üstüne basması ve her iki pusulada da herhangi bir yırtık, çizik, iz işareti olmayacak şekilde katlayarak zarfın içerisine koyması lazım. Tamamen yırtılmış olan oyların geçersiz sayılacağı belirtiliyor. İz ve işaret anlamı taşımayan yırtıklar geçersiz oy olarak sayılmıyor.

- İttifak çerçevesi içinde herhangi bir alana basıldığında o oy ittifakın ortak oyu sayılacak. Eğer bir partinin olduğu çerçeveye basıldığında ise o parti için sayılacak.

- Her vatandaşın bir tane oy pusulası hakkı bulunuyor. Oy pusulasında istediği partiye oy veremezse ‘Ben hata yaptım, tekrar oy pusulası verin’ deme hakkı yok. Mührü bastıktan sonra, katlarken başka bir siyasi partinin üzerine geçse bile, öbür tarafa tersi ya da izi çıkacağı için nereye basıldığı belli olacak. Bu oylar geçersiz sayılmayacak. Tamamının düzgün bir şekilde hangi siyasi partiye oy basıldığı anlaşılıyorsa o siyasi partiye verildiği kabul edilecek.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız