Seçim takvimi nasıl işleyecek?

14 Mayıs seçimleri için geri sayım başlarken siyasi partiler de milletvekili aday listelerini bugün YSK'ya sunacak. Cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan'ın yarışacak. İşte, gözlerin çevrildiği seçimde sürecin takvimi...

Seçim takvimi nasıl işleyecek?
9.04.2023 - 12:01
Haber Merkezi
598

14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sayılı gün kala tüm gözler bu tarihe çevrildi. Geri sayımın devam ettiği süreçte siyasi partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunmaları için tanınan süre bugün saat 17.00'de sona erecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan ve Sinan Oğan yarışacak.

İttifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için 8 Nisan'da YSK'da kura çekimi yapıldı. Birleşik oy pusulasında Cumhur İttifakı 8'inci, Emek ve Özgürlük İttifakı 9’uncu, Millet İttifakı 18'inci ve Ata İttifakı 19'uncu sırada yer alacak. MHP gibi bazı partiler aday listelerini daha önce YSK'ya sunmuştu.

ADAYLARIN PUSULADAKİ YERLERİ BELLİ OLDU

1 Nisan'da yapılan kura çekimi ile de cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerleri belli oldu. Oy pusulasında 1. sırada Erdoğan, 2. sırada İnce, 3. sırada Kılıçdaroğlu ve 4. sırada Oğan yer alacak.

Güncellenmek üzere 20 Mart'ta ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri 2 Nisan Pazar günü askıdan indi. Listelere ilişkin itiraz süresi de sona erdi. Seçmen kaydını e-Devlet üzerinden kontrol etmek mümkün.

Siyasi partilerin milletvekili aday listelerini bugün saat 17.00'a kadar Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunmaları gerekiyor. Kesin aday listeleri ise başvuru tarihinden 10 gün sonra, 19 Nisan'da ilan edilecek.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız