10 il için el sıkıştılar. Düzce var mı?

CHP ve İyi Parti, 10 ilde aday listeleri için "fermuar" modelinde anlaştı. Buna göre, 10 ilin yedisinde CHP'nin adayı, üçünde İyi Parti'nin adayı ilk sırada yer alacak.

10 il için el sıkıştılar. Düzce var mı?
5.04.2023 - 15:09
Güncelleme 5.04.2023 - 15:10
Haber Merkezi
1589
2

Ankara kulislerinde alınan bilgiye göre ; CHP ve İyi Parti, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için çalışmalara hız verdi.

Bazı illerde ortak milletvekili adayı listesi üzerinde çalışan iki parti, Millet İttifakı'nın milletvekili sayısını artırmak için, milletvekili çıkarma olasılığı düşük olan illerde seçime, fermuar modeliyle girme kararı aldı.

Listede her iki parti adayının birbirini izlediği fermuar yöntemi, ağırlıklı olarak milletvekili sayısı beş ve altında olan Düzce, Bartın, Karabük, Sinop, Aksaray, Gümüşhane ve Çorum gibi küçük illerde uygulanacak.

Fermuar modeliyle seçime girilecek illerdeki aday liste sıralaması, CHP ve İyi Parti'nin önceki seçimlerde aldığı oy oranı ve seçmenin eğilimine göre belirlenecek.

Buna göre, 10 ilin yedisinde CHP'nin adayı, üçünde İyi Parti'nin adayı ilk sırada yer alacak.

CEMŞİT İKNA EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Düzce CHP ve İYİ Parti kaynaklarından alınan son dikika bilgilerine göre, onbinlerce oyun çöpe gitmemesi için ortak liste için çalışma yapıldığı ortak listeye karşı çıktığı bilgisine ulaşulan CHP il başkanı Semih Cemşit'i ikna etmek için yoğun bir kulis faaliyeti yürütüldüğü haber merkezimize gelen son dakşka bilgileri arasında. 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • AKAÇKAOCA LI
  AKAÇKAOCA LI
  7.04.2023 15:25

  Aynen doğalgaz alacaklar

 • Akçakocalı
  Akçakocalı
  5.04.2023 15:21

  Ancak hava alacaklar.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız