Ergun Aşçı: Fikret Albayraktan şehircilik hakkında inciler(!)

14 Aralık’ta Akçakoca Kent Konseyi tarafından Akçakoca’ya OSB kurulması ile ilgili bir panel düzenlendi. Bu panel Akçakoca’nın geleceğini ve gelecekte nasıl bir şehir olmamız gerektiğinin de tartışmasıydı aynı zamanda.

Ergun Aşçı: Fikret Albayraktan şehircilik hakkında inciler(!)
25.12.2013 - 10:38
3509

Fikret Albayrak'tan şehircilik hakkında inciler(!)

14 Aralık’ta Akçakoca Kent Konseyi tarafından Akçakoca’ya OSB kurulması ile ilgili bir panel düzenlendi. Bu panel Akçakoca’nın geleceğini ve gelecekte nasıl bir şehir olmamız gerektiğinin de tartışmasıydı aynı zamanda.

Adnan Yaman ile Fikret Albayrak ters düştüler de denebilir ya da Fikret Albayarak Adnan Yaman dâhil herkesle hem fikirdi de denilebilir.

Çünkü Fikret Albayrak konuşmalarında /açıklamalarında birbirine zıt iki görüşe birden sahip çıkabiliyor.

Panelin açılış konuşmasında Adnan Yaman Akçakoca’nın nüfusun azlığından dışarıya göç verdiğinden bahsederek OSB’nin bu göçü durdurabileceğinden dem vurdu.

Her sağ politikacının yaptığını yaptı ve nüfus artışı ile büyümeyi zenginleşmeyi eşit tuttu.

Nerdeyse başbakan gibi “üç çocuk yapın da Akçakoca büyüsün “ diyecek sandım.

Niteliksiz iş gücü nüfus artış hızı olan yerlerde çok olur.

OSB’lerde verilen her ücrete razı kişileri çalıştırmak tecrübesiyle marufturlar.

Adnan Yaman’ın sanayici olarak istediği ile birebir örtüşen bir durum nüfusu artan bir yerdeki niteliksiz iş gücücüne sahip olmak. Nitelikli iş gücünü de kontrol için de gereklidir niteliksiz iş gücüne sahip olmak.”Bakın sırada kaç kişi bekliyor işinizin kıymetini bilin “ diye baskı yapabilmek için.

Sonrasında Fikret Albayrak konuştu.

Elinde hazır olan metinden değil irticalen konuştu. Bir mahalli gazetede Fikret Albayrak’ın konuşması diye yer alan metindekinden bambaşka konuştu.

Önce şaş kaldım, itiraf etmem lazım.

“Nüfus olarak büyümeyle gelişmiş modern bir kent olmamayı eşit tutmamak lazım dedi.”

Böyle bir değerlendirmeye şapka çıkarırım. Böyle bir değerlendirmeye çok ciddiye alırım çünkü.

Ancak bu açıklamayı Fikret Albayrak yapıyorsa çok ciddiye almamak lazım, ben almıyorum.

Çünkü Fikret Albayrak Akçakoca kamuoyunda önünde söylenmemiş bir tespiti her kesten önce söyleyebilmiş olmayı çok seviyor.

Ben bunları zaten herkesten önce söylemiştim demek çok önemli onun için.

Konuşmasını oradan buradan bulduğu her şeyi karıştırıyor, sonuç olarak ben konuyu daha önce sahip çıkmıştım haklılığını(!) kazanıyor.

Konuşmasının başlangıcı da zaten iki tezat görüşü barındırıyordu. Sapla saman bir aradaydı.

Şehirlerin otomobillerin işgalinde olduğunu ve buna göre planlanmasından şikâyet etti.

Akçakoca’da neler olup bitiği hakkında genel bir takibatınız yoksa ya da bir misafirseniz konuşmanın bu bölümü de cazip olabilirdi.

Çarşıdan belediye nikâh salonuna kadar yürüyerek geldim. Sol kaldırım bir kısmı yapılan inşaat yüzünden işgal altında olduğu için bir kısmını caddeden yürümek zorunda kaldım.

Bu caddenin adı İnönü Caddesi.,Fikret Albayrak  belediye başkanı seçildiğinden beri yıkımların ve inşaatların en fazla olduğu cadde.

Bir ya da birkaç dairenin olduğu binaların yakılıp yerine çok daireleri apartmanlar yapıldı, yapılıyor. Bu apartmanlar için üretilmiş yeni bir tane otopark alanı yok. Otopark ihtiyacı da yapılan her apartman ile daha da artıyor.

Müteahhitler belirli bir harcı yatırarak otopark yükümlüklerinden kurtulabiliyorla,r olan biten bu.

Hal böyle iken şehirlerin otomobiller için planlamasından şikâyet eden belediye başkanı otopark alanlarını harç verip işyerine ya da apartman dairesine dönüştürenlere her kolaylığı gösteriyor.

Sonrada şehirlerin otomobiller için planlanmış olmasından şikâyet ediyor.

Bunun samimi olduğuna inanmak mümkün mü?

Aslında bu girizgâhtan sonra başka bir konuya devam edeceğini düşünmüştüm ama devam etmedi.

Şehir merkezinin araç trafiğine kapatılması projesinden.

Hani başkan seçilirken herkesten gizlediği ve sonrada övünerek anlattığı gizli hedefinden.

Bazen seçim havasına girdiğimizi unutup böyle açıklamalar yapmayacağını unutuyorum.

Bu açıklaması bence şehir merkezini araç trafiğine kapamak ile çok ilintiliydi. Ama dedik ya seçim zamanı bu konulara girmez diye.

Sonrasında yurt dışındaki gözlemlerini paylaşmaya başladı.

Bilmeyenler için hatırlatayım Fikret Albayrak başkan seçildikten sonra yurt dışına yaptığı gezilerinden ilkini Viyana’ya yapmıştı.

Bizim şehir olarak talihimiz yok buna kesinlikle inandım.

İlk gezisini Viyana yerine turistik ve otantik bir Avusturya kasabasına yapsaydı durumu kurtarmıştık.

Çünkü Akçakoca’yı o kasaba ile kıyaslayacaktı ki; bu da bizim felaha ulaşmakla eşdeğer olurdu.

İlk gezisini Viyana’ya yapınca her şey aleyhimize çalışmaya başlamış.

Viyana zamanında bir Avusturya –Macaristan İmparatorluğunun payitahtlığını yapmış olasının, sanayi devrimini yaşayan o bölgedeki en önemli şehir olmasını hiç değerlendirmeden gördüğü, işine gelen tezahüre balıklama atlamış.

 

Viyana’da hem ağır sanayi var hem de turizm o zaman Akçakoca’da olur diye kararını vermiş.

Otantik ve doğal yapısını koruyarak turizmden gelir sağlayan bir şehre ilk olarak gitmiş olsaydı olaylar farklı gelişebilirdi.

Dedim ya talihsizlik işte.

Umarım k; şehir dışında filan konuşma yaparken Viyana ve Akçakoca’yı kıyaslamıyordur yoksa Akçakoca’nın prestiji yerlerde sürünür.

Kardeş şehrimiz Bagheria ile ‘de kıyaslayabilirdi hem de çok daha doyurucu olurdu. Demek ki Bagheria ‘da işine gelen uygulamalar demek ki yoktu.

Bagheria’da yeteri kadar sanayileşme yoktu ya da kendisini Viyana Belediye başkanı ile kıyaslamak daha çok hoşuna gidiyor.

Hem Viyana Belediye Başkanı kardeşlik önerdi de Fikret Albayrak mı reddetti(!)

Konuşmasında “cittla slow “ çalışmalarından bahsetmedi. Bu çalışmalar biraz askıya alınmış gibi gözüküyor.

Sanırım “ciitla slow” çalışmalarına seçim atmosferinde ara vermiş ya da ara vermesi tavsiye edilmiş.

Unutanlar için hatırlatayım Fikret Albayrak hem OSB isteyen hem de cittla slow olmak isteyen belediye başkanlarının ilk proto tipidir.

Bırakın Türkiye’yi dünyada bile bu iki özelliği yan yana getirmeye çalışan bir başka belediye başkanı ve belediye başkan adayı yoktur.

Konuşmasını bitirirken de bu sefer OSB’lerde 5000 kişinin çalışacağı iddiasında bulundu. Bunun Akçakoca için iyi olacağını söyledi. Hâlbuki konuşmasının başında gelişmeyi nüfus artışı ile kıyaslamak anlamsız demişti.

Hadi bu 5000 kişinin yarısı Akçakoca’daki işsizler tarafından doldurulmuş olsun geri kalan 2500 kişi dışarıdan gelecektir. Bu 2500 kişi aileleri ile beraber 7.000-10.000 civarında bir nüfus artışına sebep olacaklardır, belki da daha fazla.

Biliyorsunuz Fikret Albayrak bütün şehir plancılarından geniş bir ufka(!) sahiptir. Şehir plancılarının en cesaretlisi bile maksimum 30 yıl sonrasını planlamaya cesaret edebilirken Fikret Albayrak bir anda yüzyılı filan planlar.

Konuşmasındaki bu inciden den sonra merak içerisinde kaldım.

Fikret Albayrak nüfusu artmayan bir Akçakoca’ya göre mi Akçakoca’yı yönetiyor/yönetmek istiyor yoksa kısa bir zamanda nüfusu 10.000 artacak bir Akçakoca’yı mı?

Nüfusu 10.000 civarında artabilecek bir Akçakoca’nın şehircilik açısından neler yapılması gerektiğinden bahsetmediğine göre nüfusu yavaş artan bir Akçakoca’yı istiyor diyebiliriz.

Nüfusu 10.000 kişi artacak bir Akçakoca ile ilgili planlamaları olsaydı kesinlikle anlatırdı, olmadığı için anlatmıyor hükmü neredeyse kesinlikle doğru olur.

Yoksa OSB’yi istemiyor da istiyormuş gibi mi yapıyor.

Birçok şeyi istiyormuş gibi yapıp rüzgâra göre hareket ediyor, edecek demek en doğrusu galiba.

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (10)

 • Nedim AYDOĞAN
  Nedim AYDOĞAN
  3.04.2021 18:41

  Akçakoca tv nin başarılarının devamını temenni ediyorum.2009 seçimleri arefesinde akçakocadan ayrıldım 5 yıldır marmariste ailemle hayatımızı idame ettiriyoruz.akçakocada yaşarken hakikaten trizm yeri olarak görüyordum.ne zamanki trizm bölgelerini gezmeye başladım akçakocanın 50 yıl geride olduğunu gördüm.inanın akçakocaya her gelişimde içim burkuluyor yıllar ilerliyor akçakoca geriliyor.bugünkü belediye başkanının yapmış olduğu faliyetler belli.şunu iyi analiz etmeklazım bir memleket bir kişiyle değişmez.buna halkında sahip çıkması lazım.koskocaman bir trizim şehrinde iki eğlence yeri yanyana olmazmı,ne eğlence yerimiz var.ne düzgün restoranlarımız var.otel sayımız çok yetersiz.hiç bir şeyimiz yeterli deyil ve bu doğrultuda hiç bir çalışma görünmüyor maalesef,geçenlerde bir yazı okuyorum akçakocada 11 aded havuz olduğunu söylüyor başkan.hiç olmazsa konuşmayalımda millet duymasın rezilliğimizi ne demek 11 tane havuz,o da havuz olsa.işin kısacası önümüz seçim ve akçakocaya bir şans doğuyor iyi bir başkan ve yönetim AKÇAKOCA gerilemesin.saygılarımla.Nedim AYDOĞAN

 • Ergun aşçı
  Ergun aşçı
  3.04.2021 18:41

  ŞEKER YERİNE TUZLA TATLI YAPMAK 24 Aralık tarihinde Akçakocatv’de ki köşemde, Fikret Albayrak ‘ın 14 Aralık tarihinde kent konseyince düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmadan çıkarak bir yazı yazdım. Yaptığı konuşma tutarlı bir konuşma değildi. Her fikre sahip çıkmak isteyen, her şeyi söylemek isteyen bir konuşmaydı. Şehircilik konusunda birbirine tezat iki görüşe birden sahip çıkıyordu. Yazımın temel hedefi bu tezatlığı gözler önüne sermekti. Akçakocatv’eki bu yazıma 8 tane tane yorum geldi. 2 yorumda beklemede, sanırım o iki yorumda küfür ihtiva ettikleri için yayınlanmayacak. Yazıda ki, tezatlara değinebilen yok. Tezat yok bu görüşler tutarlıdır diyebilen de yok.(Her ne kadar bu durum eşyanın tabiatına aykırı olsa da) Sadece başkanla uğraşma, taraflısınız, AKP yağcılığı yapıyorsunuz gibi büyük (!) düşünceler ihtiva eden yazılar. Fikret Albayrak’ın sosyal medyadaki destekçileri bu yorumlara sahip kişiler ise Fikret Albayrak’ın işi çok zor. Daha kapasiteli kişiler bu işe soyunmalı ya da görevlendirilmeli. Bu yorumlardan çıkardığım sonuç ise: Belediye başkanı olmak için şehircilik konusunda tutarlı bir görüşe sahip olmak gerekmiyor. İstenen sadece iktidar, yerel iktidara sahip olmak. Belediye başkanlığını muhafaza edelim, başkanımız şehircilik konusunda tutarlı olmasa da olur diye özetlenebilecek bir bakış. Okuyup ,okuduğunu anlamakta sıkıntı çeken çok kişi var. Mesela “OSB ile turizm niye bir arada olmaz “ diye sormuş bir hanım efendi. Anlayacağı dilden izah edeyim “Şeker yerine tuzla tatlı yapmaya” benzer de ondan. Bu tutarsız konuşmayı yapması için kimse Fikret Albayrak’ı zorlamadı. Konuyla ilgili hazırlanmış hazır metni bilerek okumadı, irticalen konuşma yaptı. Bu tutarsız konuşma olmasaydı bu yazılar da olmazdı. Defalarca söyledim Fikret Albayrak’ basın danışmanı gerekli değil diye. Ancak bu sefer hazırlanan konuşmayı da okumadı, yani bu tutarsızlık danışmanların değil Fikret Albayrak’ın. Bilmem anlatabildim mi?

 • deli
  deli
  3.04.2021 18:41

  BASKANIM FIKRET ALBAYRAK ıle ugrasma

 • deli
  deli
  3.04.2021 18:41

  BASKANIM FIKRET ALBAYRAK ıle ugrasma

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  fethullah hoca oyle bir beddua ettiki tepeden tırnağa beyin ölümü gerçekleşti akpnin..

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  ergun bey neden hep başkanla ilhgili eleştiriler yapıyo anlayamadık yarasımı var yoksa nemalandıgı yada yaranmak istediği biyerlermi var başka hiç birşeyle alakalı kimseyle alakalı tek satır yazısını göremiyoz yiyosa kalemine güveniyosa yolsuzlukları yazsın hırsızlıkları yazsın tabiki yerse ...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  bunlar osb gelince otosanla tofaş akçakocaya gelicek sanıyolar :) turizm etkilenicekmiş gelceği 3 tane hafif sanayi fabrikası neler anlatıyooo bu yazı

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  O kadar taraflısınız ki yazdığınızı okumadım bile. Yanlı haber yapmak habercilik değildir.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Bende Ergun Aşçı Beye sormak istiyorum. Acaba OSB ile Turizm kenti neden bir arada olamaz bize bunu bir açıklasın. Şehir merkezinden uzak bir OSB kurulması, gerekli tedbirlerin alınması, buna uygun altyapının sağlanması, ve gerekli çevreci yaklaşımların uygulanması ile şehrin turizmine ne gibi bir zarar getirebilir? Zarar mı getirir yoksa dışarıya göç veren Akçakoca ekonomisine katkı mı getirir? Ayrıca evet Adnan Yamam Bey bir sanayicidir. Doğal olarak bunları düşünmek hakkıdır. Fakat ilave etmek gerekir ki, niteliksiz iş gücünün işlerlik kazanması demek, bölge ekonomisine katkı sağlamak demektir. Yani bu insanlar Asgari Ücret ile başka yerlerde çalışmak yerine, bu bölgede kurulacak bir OSB'de çalışabilirler. Aynı zamanda kalifiyeli olarak yetişen insanlar da yönetim kademelerinde yer alıp yine hem kendi ekonomilerine hemde bölge ekonomisine gerekli katkıyı yaparlar. Ve nihayetinde Fikret Beyden şehircilik masalları başlığı atılmış, bu sizin mi yoksa gazeteyi hazırlayanların başlığı mı bilemem ama, Fikret Beyin şehircilik anlamında Akçakoca'ya yaptığı katkılar yadsınamaz bir gerçektir. Örnek vermeme gerek yok. Anladım ki bakıyorsunuz ama göremiyorsunuz. Haliyle siz de haklısınız. Bakmak ile görmek arasında çok fark vardır. Herkesin harcı değildir.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  NEOLDU AKP ADAY ÇIKARANA KADAR YİNE BİRKAÇ ÇAMUR ATALIM HEM ZAMAN GEÇER HEM İZİ KALIR POLİTİKALARIMI BUNLAR

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız