AK Parti’de temeyül heyecanı!

AK Parti Genel Merkezi’nin Düzce ve ilçe belediye başkan adayını belirlemek için düzenlediği temayül yoklaması Pazar günü AK partinin il merkezinde yapılıyor.

AK Parti’de temeyül heyecanı!
15.11.2013 - 18:38
9416


AK Parti Genel Merkezi’nin Düzce  ve ilçe belediye başkan adayını belirlemek için düzenlediği temayül yoklaması Pazar günü AK partinin il merkezinde yapılıyor.

 

AK Parti Genel Merkezi’nin Düzce  ve ilçe belediye başkan adayını belirlemek için düzenlediği temayül yoklaması Pazar günü partinin il merkezinde yapılıyor. Akçakoca’dan il merkezine giderek oy kullanacak  AK Partililer,  Akçakoca Belediye Başkanlığına aday olan 8 aday adayından 3 kişinin ismini yazacak. Teşkilat üyeleri isterlerse 8 aday adayının dışanda da isim yazabilecek.

 

1 Kasım Cuma günü dolan AK Parti Aday Adaylığı sürecinden bu yana kendi kişisel tanıtımlarını yapmak için var güçleriyle çaşılşan beldye başkan aday adayları, günlerdir temayülde oy kullanacak teşkilat üyeleri ile bir araya gelerek projelerini anlatarak, temeyülde kendilerine oy vermeleri için ikna etmeye çalıştılar.

 

Kimler oy kullanacak

 

Akçakoca  Belediye Başkanlığı aday adayları için toplam 72 üye oy kullanacak.  İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri 20,İlçe Kadın Kolları Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri 20, İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri 19,İlçe Belediye Meclis Üyeleri 4, İl Genel Meclis Üyeleri 1, mahalle temsilcileri 7, il yöentim kurulu üyesi 1 ve milletvekili 1 toplam 72 kişi oy kullanacak.

 

Akçakoca teşkilatı 3 isim yazacak

 

AK Parti’nin olmadığı belediyelerde temayüle katılan teşkilat üyelerinden 3 adayın isimi istenecek. Üyeler, kendilerine verilen aday listesinde 3 isimi işaretleyecek. AK Partili belediyelerin yönetimde olduğu ilçelerde ise teşkilat üyeleri 2 isim yazabilecek.

 

Teşkilata sorulacak sorular

 

Temayülde teşkilat mensupları anket formu dolduracak. Formda AK Partili mevcut belediye başkanını başarılı buluyor musunuz, halkla ilişkileri, teşkilatla ilişkileri nasıl buluyorsunuz, partiyi iyi temsil ediyor mu?, belediye başkanı yeniden aday gösterilsin mi, başka birinin aday gösterilmesini istiyor musunuz soruları sorulacak. Geçen seçimlerde yapılan temayüllerden farklı olarak bu sefer teşkilat mensupları aday adaylığı başvurusu yapmayan kişilerin de ismini Belediye Başkanlığı için önerebilecek.

 

AK Parti  İl ve ilçe yönetiminde bulunan  ve temayül yoklamasına katılan kişiler,Düzce İl Belediye Başkan Adaylığına  görmek istedikleri  kişiler ile  kendi ilçelerinde görmek istedikleri 2 başkan adayının ismini yazabilecekler.

 

Temayülde birincilik yeterli değil

 

Temayül sonrası sayımlar ve sonuçlar üst kurula sunulacak. Ankara'da özel bir komisyon sonuçları değerlendirip rapor halinde Başbakana sunulacak.AK Parti’de belediye başkan adayını belirlemede temayül yoklamasından birinci çıkmak yeterli olmayacak. AK Parti’de aday belirleme sürecinde, temayül, milletvekillerinin görüşleri, kamuoyu yoklamaları alınacak ve son olarak Parti Genel Merkezi’nin kararı ile, belediye başkan adayları belirlenecek.

 

Son karar Genel Başkan Erdoğan’ın

 

Ak Parti’nin aday belirlemedeki kriterlerinden birisi olan temayül yoklamasının bir önseçim niteliğinde olduğuna işaret eden AK Partililr, “AK Parti olarak şehrin emanet edileceği kişileri belirlemek için önce kendi teşkilatlarımızda bir yoklama yapıyoruz. Burada aday adaylarının isimlerini değil; ‘Kimi başkan olarak görmek istiyorsunuz?’ gibi ucu açık sorular soruyoruz. Teşkilat mensupları  iki kişinin isimlerini yazacaklar. Oyları Ankara’da SKM Başkanlığında  sayılacak. Temayülde çıkacak isimleri Genel Başkan Erdoğan’ın başkanlık ettiği Üst Kurula sunulacak.

 

TEMAYÜL TEK KRİTER DEĞİL

 

Sonuçları incelenen temayül yoklamalarında ilk sırada çıkmak, tek başına adaylık için yeterli olmayacak. Üst Komisyon, şu verileri de değerlendireceği belirtiliyor.Periyodik olarak yaptırılan kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuçlar.Akademisyen, sosyolog ve kanaat önderleri tarafından hazırlanan 700 sayfalık rapor.Belediyelerin beş yıl boyunca sergiledikleri performansın karneleri.Milletvekillerinin bildirdiği kanaatler. Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılarının 12 bölgedeki gözlemlerini içeren raporların da aday belirlemede en önemli kriterler olacak.

 

Milletvekillerine  soruldu

 

AK Parti yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarını  kesinleştirmeden önce,  milletvekillerinin görüşlerini almak isteyen AK Parti yönetimi vekillere bir soru formu gönderdi. AK Parti Genel Merkezi  tarafından Düzce milletvekilleri İbrahim Korkmaz, Fevai Arslan ve Osman Çakır’ın da aralarında olduğu milletvekillerine gönderilen soru formunda "Mevcut belediye başkanlarını başarılı bulup bulmadıkları, başarısız buluyorsa kimi başkan olarak görmek istedikleri" gibi sorular yer aldı. Aynı zamanda "AK Partili olmayan belediyelerde kimleri başkan olarak görmek istediklerinin" de sorulması AK Parti'nin kazanamadığı belediyelere ayrıca önem vereceğini işaret ediyor.