Bir garibanın ettiği bedduaya yenileceksiniz!

Bir garibanın ettiği bedduaya yenileceksiniz!
9.06.2021 - 10:13
1968
1

Sedat Peker'in iddialarının TBMM'de araştırılmasını isteyen muhalefete AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, "biz bu oyunlara gelmeyiz" yanıtını verdi. "Hatalarımız varsa temizleriz, gereğini yaparız, kaldı ki mafya ile AK Parti en son bir araya gelecek iki kavramdır" dedi.

İlk kez İzmir’e giden yol üzerinde görmüştüm… ‘Kaçış rampası’. Sürekli yokuş aşağı inilen yol üzerinde kuruluyor. Freni patlayan araçlar o rampaya direksiyonu kırdığında hasarlı da olsa araç duruyor. Sürücü aracı rampaya döndüremediğindeyse önünde ne varsa çarpa çarpa, ölümlere yol açarak durabiliyor. Durum, kaçış rampası öncesindeki yokuşun başlangıç yeri.

Önce Sedat Peker videolarında neler var, özetle bakalım:

İhale yolsuzluğu, kredi yolsuzluğu, görevi kötüye kullanmak, çıkar amaçlı çete kurmak, silah kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti, kara para aklama, mala çökme, ham petrol kaçakçılığı, suç örgütleriyle işbirliği, mafyadan rüşvet alma, tecavüz ve cinayet… Yok yok.

Seçim zamanlarında otomobillerin bagajlarına bırakılan para dolu bavullar, mafyanın talimatıyla adaylar hakkında yayından kaldırtılan haberler, seçmene iktidar partisine oy vereceğine dair baskıyla yemin ettirmeler… Amiral gemisini karşılığı ödenmeyecek krediyle ucuza kapatmak için suç örgütü liderinden alınan yardımla gazete basmalar… Faili meçhul sanılan cinayetlerin failleri ile aynı fotoğraf karesinde mutlu mesut sırıtmalar… Uyuşturucu tacirlerinin ellerini kollarını sallayarak ve hayırsever iş insanı kisvesinde yaptığı kıtalar arası seyahatler; kara para aklama suçlamasıyla aranan bir başka “hayırsever” iş insanını milyonlarca liralık alacağından vazgeçmesi karşılığında bakanlık binasında ağırlamalar; gazeteciler, yargı mensupları, bürokratlar, bakanlar ve milletvekillerinin ve evlatlarının adlarının geçtiği acayip ilişkiler.

Bu kadar pislik ortaya döküldü, Peker iktidar çevresini kastederek herkesin suça ortak olduğunu söyledi, bu açıklamaları milyonlarca yurttaş takip etti. Bu yaşadıklarımızdan hangi sonuçları çıkarabiliriz diye düşünmek hepimizin ödevi.

Suç işledikleri iddia edilenlere karşı herhangi bir hukuki soruşturma açılmadıkça, kimse görevinden alınmadıkça ve adı geçenler hiç bir şey olmamış gibi hayatlarına devam ettikçe her geçen gün haysiyetsizlik sıradanlaşıyor. Kötülük kötülükle sıvanmış ve kontrolden çıkmış. Kaçak yapılan evler gibi biçimsizce büyümüş.

Kısaca, Sedat Peker videoları “toplumsal olay” haline geldi.

Ağzını açtığında söze, ezan, bayrak, vatan, din, dua ile başlayanların aslında devlet kesesinden zengin olmak dışında bir amacı ve uğraşısı olmadığı ortaya çıktı.

Bu olayların araştırılmasını reddeden Ak partililer, sizler elbet bu ‘oyunlara’ gelmeyin, hala ‘hatalarımız varsa düzeltiriz” deyin… Lakin, sizin görmemezliğe ‘yattığınız’ bu durumu milyonlar izliyor… Ve, vergisini ödeyen, kıt kanaat geçinen, yurttaşlık görevlerini ihmal etmeyen, çoluk çocuk okutan herkes için, çok yorucu bir durum bu.

Ve siz, ‘görmemezliğe’ yatıyorsunuz ya, ‘göreceksiniz’ ki; ‘tek geçim kaynağı olan traktörüne haciz konulan çiftçiye, geleceğini çaldığınız Z kuşağına yenileceksiniz. Kaderine terk ettiğiniz SMA hastası bir yavrumuza yenileceksiniz. Taksicinin kapattığı kontağa, esnafın indirdiği kepengine, emeklinin boş buzdolabına, bir yetim hakkına, bir ananın doyuramadığı çocuklarına, tamtakır mutfaklara, geçim derdinden asılmış suratlara, bir garibanın bedduasına yenileceksiniz.’

Atilla Gösterişli


Editör: N. Cingirt