Seçmen AK Parti’den neden uzaklaşıyor?

Son zamanlarda yapılan hemen hemen tüm anketlerin ortak yanı AK Parti ve Cumhur İttifakı’nın oy kaybetmesi

Seçmen AK Parti’den neden uzaklaşıyor?
5.06.2020 - 09:28
1623

 Farklı olan tek şey oranlar.

Kimisinde AK Parti Yüzde 30’lara kadar düşerken kimilerinde ise daha az ya da daha fazla düşüyor.

Ama hiçbir ankette AK Parti ve Cumhur ittifakının oyu bırakın yükselmeyi mevcut durumunu koruduğunu bile göstermiyor.

Bu sonuçlara baktığımızda AK Parti seçmeninin her geçen gün partisinden uzaklaştığını gösteriyor.

AK Parti’ye oy veren seçmenlerin partiden uzaklaştığının görüldüğü Metropoll Araştırma’nın son anketine göre yurttaşların refah düzeyi de sürekli kötüye gidiyor

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde büyük şehirlerin neredeyse tamamını muhalefete kaptıran iktidar, salgınla derinleşen krizin de etkisiyle tabandaki çözülmenin önüne geçemiyor.

AK Parti’li Cumhurbaşkanı Erdoğan çareyi muhalefete yönelik baskıları artırmakta ararken, AK Parti kitlesinin yaşadığı kopuş, son dönem yayımlanan anketlere de yansıyor.

‘ Türkiye’nin Nabzı’ anketinin sonuçlarını paylaşan Metropoll Araştırma Şirketi, geçmiş dönemlerde AK Parti’ye oy veren seçmenlerin partiden uzaklaştığını, ancak yeni bir parti tercihlerinin de henüz bulunmadığını belirtti.

Araştırmada kararsız, cevapsız ve sandığı protesto edeceğini belirten seçmenlerin yüzde 28,8’inin daha önce AK Parti’ye oy vermiş kişilerden oluştuğunu açıklayan şirketin elde ettiği sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek de ‘kritik’ seviyede.

Salgının başladığı mart ayında Erdoğan’ın güvenoyunun yüzde 55,8 olduğunu açıklayan şirketin son anketine göre bu oran yüzde 50,8’e geriledi.

“Son bir yıl içerisinde sizin ve ailenizin geçim şartları/refah düzeyi nasıl değişti?” sorusuna toplumun yüzde 53.5’i kendisinin ve ailesinin refah düzeyinin son bir yıl içerisinde kötüleştiğini söyledi.

“Aylık bütçenizi düşündüğünüzde aşağıdaki ifadelerin hangisi durumunuzu daha doğru tarif eder?” sorusunu yanıtlayan katılımcıların yüzde 58’i giderlerinin gelirini aştığını ifade etti.

Vatandaşın Yüzde 20’si borcunu ödeyemiyor

Koronavirüsle beraber ekonomik koşulların daha da kötüleşmesi nedeniyle seçmenlerin yarısı en az bir tür borç ödemesinde zorluk çektiklerini belirtti. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin oranı yüzde 20,4 ve banka borcunu ödeyemeyenlerin oranı yüzde 17,2 oldu.

Koronavirüs krizi nedeniyle lise ve üniversiteye giriş sınavı tarihlerinde yapılan değişiklikler sorulduğunda ise tarihlerin değiştirilmesini ve öne çekilmesini onaylamayanların oranı yüzde 52,2 oldu.