Soyludan sokağa çıkma yasağı itirafı... Öngöremedim

Süleyman Soylu gece yarısına yakın ilan edilen sokağa çıkma yasağı kararı sonucu oluşan kalabalığa dair konuştu.

Soyludan sokağa çıkma yasağı itirafı... Öngöremedim
12.04.2020 - 11:35
1159

 Hafta sonu koronavirüs salgını ile ilgili gece yarısına iki saat kala açıklanan sokağa çıkma yasağına ilişkin kararda imzası olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuştu. Fırın ve marketlerde yurttaşların oluşturduğu kalabalık salgının yayılmasına fayda sağladığı yönünde tepki doğurmuştu. Soylu kararın geç saatte duyurulması ile ilgili “Eleştirileri aldım, kabul ettim” dedi.

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a konuşan İçişleri Bakanı Soylu'nun söyledikleri bugün ki köşe yazısında yer aldı.

'SINIRLI BİRİKME OLDU'

Ahmet Hakan'ın köşesine taşıdığı Soylu'nun açıklamaları ile ilgili bölüm şu şekilde:

Hafta sonu iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Çünkü bu kararın üretim ve tedarik zincirine zarar vermeyeceğini düşündük. Bu açıdan önemli bir karardır.

Bir buçuk-iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma oldu. Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.

'ELEŞTiRİLERİ ALDIM KABUL ETTİM'

Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim.

Biz diğer ülke örneklerini inceledik. O örneklerde şunu gördük: İki-üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik.

Saat 21.00 itibarıyla marketler kapanıyor. Bunu düşünerek yasak kararını 21.00’den sonra ilan ettik. Bazıları 23.59’da ilan etseydiniz diyor. Ancak o zaman da insani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bir ziyarete gitmiş, bir yere gitmiş insanlarımız açısından çok büyük sorun olacaktı. Birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerekliydi.

Vatandaşımız yasağın ilanihaye devam edeceğini düşünüyor. Sınırlı birikmenin nedeni budur. Ama şundan eminim: Nasıl bir yöntem izlersek izleyelim muhakkak bir risk olacaktı. Sonuçta o saatte sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır.