ESVED SARIOĞLU’NA AÇIK MEKTUP

ESVED SARIOĞLU’NA AÇIK MEKTUP
29.03.2020 - 10:21
1867

Sayın Sarıoğlu,

Hiçbir şeye tevessül etmek istemiyorum ama korona günlerinde daha çok bilgilendirilmek istiyorum.

Ve bu bilgiyi ilçe başkanlığını yaptığınız Adalet ve Kalınma Patisinin iktidarda olduğu 2003 yılında çıkarılan 4982 sayılı kanunun amacını anlattığı 1. maddesi gereğince istiyorum.

Ne diyor 4982 sayılı kanunun 1. maddesi?

“Bu kanunun amacı: demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmalarına ilişkin esasları düzenlemektir.”

Kanunun 2. Maddesi ise bu bilgilerin kamu kurum ve kuruluşlarından alınacağını belirtmiştir.

Bu noktada “Ben bir siyasi partinin ilçe başkanı başkanıyım herhangi bir kamu kurum ve kuruluşun başkanı değilim diyebilirsiniz”, ancak partinizin önde gelen şahsiyetlerinden Ömer Çelik “in “Siyasi partiler sivil toplum örgütü  olmakla beraber, belli fonksiyonları bakımından, kamu kurumu özellikleri de istihdam ederler.” diyerek partiniz adına bir içtihat oluşturmuş olduğundan bilgi edinme kanunun bana verdiği hakkımı nezdinizde kullanmayı bir hak olarak görüyorum.

Kaldı ki corona günlerinin ilk günlerine kıyasla göreceli olarak da düzene girmiş gibi olan Akçakoca’da pandemi ile alakalı bilgilendirmelerde öne çıkan kimse benim şahsi tespitlerime göre de sizsiniz.

Bir görevlendirme olduğu ile alakalı resmi bir açıklama olmasa bile Akçakoca kamuoyunun umumi kanaatinin de bu yönde olduğunu düşünüyorum.

Şimdi benim bakış açıma göre ehemmiyet arz eden sorular.

1)Akçakoca’da corona testi yapılmakta mıdır?

Yapılan bilgilendirmelerden Akçakoca da corona testinin yapılmadığı bilgisine haiz olduğumu sandığım için soruyu güncelleyerek sormak istiyorum.

Akçakoca’da korona testleri uygulanması en geç kaç güne kadar yapılmaya başlayacaktır?

Umarım ki cevabınız “Görüşmelerimiz sürüyor, en kısa zamanda bu bilgileri Akçakoca halkı ile paylaşacağız” belirsizliğini taşımaz.

2)Akçakoca’da corona virüs bulaşmış olma ihtimali dolayısı ile kaç kişi gözlem altında tutulmaktadır.

Bu soruyla ilgili net bir cevap verebileceğinizi biliyorum.

Direkt acil servise müracaat edenler hariç gözlemler aile hekimleri üzerinden devam ettiği için bu sayıyı öğrenmekte ve Akçakoca kamuoyu ile tabii ki isterseniz paylaşmakta zorluk çekmeyeceğinizin de farkındayım.

Karabük ilinde 2 gün önce 1200 hastanın gözlem altında tutulduğu bilgisi paylaşılmış ve Karabük Valiliğince bu bilginin yanlış olduğuna dair hiçbir yalanlama ya da yanlıştır açıklaması yapılmamıştır.

Yani edindiğiniz bilgileri açıklamanıza bir engel yoktur.

Karabük ilinde resmi kayıtlara 31 aile hekimi görev yapmaktadır. Umarım ki Akçakoca aile hekimlerinden(8 ya da 9 aile hekimi var diye biliyorum) aldığınız bilgiler Karabük’e kıyasla çok daha az olur.

3)Test neticesi pozitif çıkan hastalar olursa bu hastaların isimlerini paylaşacak mısınız?

Bu soru çok mühim çünkü test neticeleri pozitif çıkan hastayla temasta bulunmuş kişilerin en azından bundan sonra ama şahsi ama yakınlarının baskısıyla kişisel karantinaları oluşacaktır.

Bu kişisel karantinaların salgının daha da bulaşmasını engelleyeceği açıktır.

4)Komşu ilimiz Zonguldak’da kronik hastalığı olan bir kişi vefat etmiş ancak gözlem altında tutulan bu kişi corona virüs neticesinde ölmüş gibi defnedilmiş ve Zonguldak Valiliği yapmış olduğu açıklama da defin işleminin teyit değil tedbir amaçlı olarak bu şekilde yapıldığını açıklamıştır.

Bu bilgiden hareketle şu soruyu sormak istiyorum?

Akçakoca’da teyit değil tedbir amaçlı olarak corona virüs kapmış gibi defnedilmiş cenazeler var mıdır?

Eğer yoksa Akçakoca halkının biraz daha gönül ferahlığına ulaşacağını düşünüyorum eğer böyle defin işlemleri varsa bu bilgilendirmenin paylaşılmasının en az seslendirme sistemleri ile yapılan evdekal çağrısı kadar etkili olacağını düşünüyorum.

5) Akçakoca hastanesinde corona virüs sebebiyle ayrılan yoğun bakım yatak sayısı kaç adettir ve ek tedbirle yatak sayısı kaç adete çıkabilecektir?

Her geçen gün artan vaka ve ölümler sebebiyle Akçakoca halkının bu ve benzeri sayıları merak ettiklerini ve bilmeye haklarını olduğunun farkında olduğunuzu umuyorum.

**

Başka göreceli olarak daha az mühim bulduğum sorularda var elbette ki ancak bu soruları da sormak kamuoyunun bilgilendirilmesini amaçlayan bu açık mektubun amacının dışına çıkmasına sebebiyet vereceği için 5 soru ile yetiniyorum.

Soruları cevaplayıp cevaplamamak keyfiyetinize kalmıştır.

Eğer yetkili değilseniz bu soruları yetkili birine mesela İlçe Sağlık Müdürü Numan Çabuk’a ulaştırır cevaplanmasını sağlarsanız en azından üzerinize düşen siyasi görevi ifa etmiş olursunuz.

Coronasız günlere bir an önce ulaşabilmek ümidiyle…

Evde kalalım, sağlıkla kalalım.

Ergun AŞÇI

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • sedat
    sedat
    3.04.2021 18:41

    sağlık müdürü varken parti ilçe başkanı neden açıklasın ki ilk elden numan bey açıklar zaten

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız