Yayın Yasaklarına Tepki Gösterdi

Yayın Yasaklarına Tepki Gösterdi
16.12.2019 - 21:08
795

 İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, geçtiğimiz haftalarda Düzce ve Türkiye gündemine bomba gibi düşen Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit'in sözleri ile ilgili yapılan haberlere getirilen yayın yasaklarına tepki gösterdi. Er yaptığı açıklamada; "Görevlerini hakkıyla yerine getirmek isteyen gazeteciler, eleştirel haberlere uygulanan yasaklar bizi endişelendiriyor" dedi.

 İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, geçtiğimiz günlerde Düzce ve Ülke gündemine bomba gibi düşen Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit'in şok sözleri ile ilgili alınan yayın yasağı kararlarına tepki gösterdi. Er yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Zor şartlarda görev yapan yerel basını, yayın yasağı ve erişim engeli kararları çalışma şartları açısından zor durumda bırakmakta, özgür basın kavramının içini boşaltmaktadır.

"GAZETECİLER ERİŞİM ENGELLERİYLE HABER YAPAMAZ HALA GELDİ"

Bin bir zorluğa rağmen ayakta kalma mücadelesi veren yerel basın, halk ile yöneticiler arasında bir kamu görevi yürütmektedir. Zor şartlar altında da olsa kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi, yapılan hizmetlerin vatandaşlarımıza yansıtılması ve sorunların çözülmesi noktasında önemli bir kamu görevi yürüten yerel basın  , herhangi bir hakaret, suç isnadı ve iftira olmadığı hallerde yayın yasakları ve erişim engeli kararlarıyla haber yapamaz hale gelmektedir.

"YASAKLAR HEPİMİZİ ENDİŞELENDİRİYOR"

Bu anlamda özellikle yerel basınımız ve çalışanlarının en zor şartlarda dahi görevlerini hakkıyla yerine getirebilmek için gösterdikleri üstün gayret ve çabayı takdirle karşılamak gerekiyorken,  eleştirel haberlere uygulanan erişim engeli ve yayın yasağı kararlarında ki artış hepimizi endişelendiriyor.

Yerinde alınan bazı kararların yanı sıra, hakaret içermeyen, kişilik haklarını rencide etmeyen ancak eleştirel bir bakış açısı ile değerlendirilen olaylarla ilgili alınan kararları da basına uygulanan baskı olarak değerlendiriyoruz.

"BASIN DEMOKRASİNİN AYNASIDIR"

Yıl içinde çeşitli isimlerle kutlanılan gazeteciler ve basın özgürlüğü günlerinde, yerel basının önemine değinen ancak sık sık yayın yasağı ve erişim engeli kararlarıyla baskı altına alınmaya çalışılan yerel basına destek olmayan ve sahip çıkmayan idareci ve siyasilerimiz unutmamalıdır ki özgür basın toplumun ve demokrasinin aynasıdır" ifadelerini kullandı. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız