HUKUK, CHP ve OSB

HUKUK, CHP ve OSB
30.10.2019 - 18:40
1132

 Akçakoca CHP Örgütünün ve CHP ileri gelenlerinin Akçakoca Demir-çelik ihtisas OSB’si hakkında ne düşündüğünü biliyor musunuz?

Açıkçası Fikret Albayrak hariç bu mevzuda neler düşündüklerini bilmiyorum.

Elbette bir fikirleri vardır, sohbetlerde bu mevzudan bahsediyorlardır, bahsettiğim OSB ile alakalı düşüncelerini kamuoyu önünde paylaşabiliyor olmalarıdır.

Fikret Albayrak önceleri OSB fikrine karşıydı, kent konseyini OSB yaptırma derneğine çeviren biri tarafından ikna edildi, ikna ediliş o ikna ediliş, OSB’nin kuruluşu sırasında tüm hukuksuzlukları görmemeye yetti bu ikna ediliş.

OSB’nin kurulmasına taraf olmak elbette ki bir suç değil ama kuruluş sırsındaki ve devam eden hukuksuzluklara göz yummak kayıtsız kalmak ceza gerektiren bir suç olmasa da siyasi ahlak gereği bir suç.

Açın bakın CHP ana tüzüğüne, parti programına hukukun üstünlüğüne ne kadar çok vurgu var ancak mevzu OSB’nin kurulurken yapılan hukuksuzluklara sıra gelince Akçakoca CHP çevrelerinde tam bir görmedim/duymadım tavrı var.

Bugünkü ilçe başkanı Ömer Başar’ın, eski ilçe başkanı Turan Güler’in, eski ilçe Hamdi Deniz’in, eski ilçe başkanı ve milletvekili adayı Selçuk Yanmaz’ın, milletvekili adayı Zekeriya Yanmaz’ın OSB hakkındaki fikirlerini hiç duydunuz mu?

En azından sanal medyayı kullanma itiyadı olanlar OSB mevzusunda fikirlerini paylaşabilirlerdi.

Önümüzde CHP ilçe örgütü seçimi başkanlığı var, başkan adayları Ahmet Kaya’nın, Tuğrul Abanoz’un ve diğer başkan adaylarının OSB hakkında ya da yapılan hukuksuzluklar hakkında fikir açıkladıklarına şahit oluyor muyuz?

Üstelik bu kişilerin çoğu ile arkadaşlığım ve en azından merhabam var.

İyi kötü bu mevzuda yıllardır bir şeyler yazıyorum, yapılan hukuksuzluklara vurgu yapıyorum, ancak hiçbir CHP ileri geleni yanıma gelip de şu bildiklerini anlat dememiştir.

Mevzunun hızla değiştiği kalabalık ortamlarda; bir şeyler anlatmaya çalıştığım, anlattıklarımın anında uçup gittiği anlar hariç tabi ki.

Birbirleri ile kıyasıya mücadele eden CHP ileri gelenleri mevzu OSB olunca büyük bir mutabakat içerisindeler, aslında bu mutabakattan büyük bir uzlaşı çıkarmaları gerekir ama oda yok.

Bu suskunluğun iki sebebi var bence:

Birincisi işsizlik problemini çözecek bir projeye karşı çıkarsak hem siyasi kariyerimize hem de partimize zarar verir yaklaşımı.

İşte zurnanın zırt dediği yerlerden biri burası, OSB Akçakoca’nın işsizlik problemine filan çare olmaz, sadece birkaç kişinin nemalanmasına sebep olur o kadar.

Bu OSB eğer hukuki kişiliğini devam ettirebilirse en erken 5-6 yıl sonra üretime geçebilir, bana göre ise en az on yıl sonra. 10 yıl sonra gerçekleşebilecek bir çözüm Akçakoca’nın işsizlik problemini çözecek diye beklemek kimse bakmasın ama aymazlıktan başka bir şey değildir.

İkinci sebep ise bu OSB’nin esas olarak Akçakoca’daki büyük boru fabrikaları için kuruluyor olmasının farkında olmaları ve bu boru fabrikalarını hiçbir türlü karşılarına almak istememeleridir.

Bu fabrikalar dolaylı ya da dolaysız siyasetin finansmanına katkı veriyorlar çünkü. Bir kişiyi bu fabrikalılardan birinde işe sokabilmek siyasi kariyer açısından mühim bir şeydir, kimse de bundan vaz geçmiyor, CHP’li olmak da bu vaziyeti değiştirmiyor.

Velhasıl kelam söyleyeceğim şudur Akçakoca CHP ileri gelenlerine:

Akçakoca boru fabrikalarından çok değerli ve büyüktür.

Parti tüzük ve programınızda sık sık vurgu yapılan hukukun üstünlüğü kavramına uygun davranmak CHP’li olmanın da gereği değil midir?

Devam eden mahkeme sürecinin sonunda ortadan kalkma ihtimali ya da tekrar baştan kurulma ihtimali olan OSB’nin birinci sınıf tarım arazisine kurulurken verilen taahhütler büyük maliyetler çıkaracağından bu maliyetleri asgariye indirmek için yeni hukuksuzlar yapılacağı çok açıktır.

Çok fazla umudum yok ama belki önümüzdeki süreçte; hukukun üstünlüğüne vurgu yaparak OSB’nin tesisinde yapılacak hukuk dışı uygulamalara karşı çıkabilecek birkaç CHP’li ileri gelen olabilir umuduyla bu yazıyı kaleme aldım.

Ne dersiniz, Akçakoca’da hukukun üstünlüğüne mahalli baskıları/hesapları göz ardı edip sahip çıkacak birkaç tane CHP ileri geleni çıkar mı?

Ergun AŞÇI

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız