Berker Genç...Merhaba Akçakoca

Berker Genç...Merhaba Akçakoca
25.03.2019 - 07:48
1765

 Merhaba Akçakoca.

Ortalık biraz gergin, malum seçim arefesi. Bazı şeyleri unuttuk ya da çok kaptırdık kendimizi. Dışarıdan daha da net görünüyor bu gerginlik.
Biraz hatırlatma biraz içimden gelenleri paylaşmak amacıyla olsun ama birkaç kelime de benden olsun affınıza sığınarak.

Herkes memleketini sever ama Akçakocalı başka sever. Herkes memleketine aşıktır ama Akçakocalı memleket delisidir. Kimse memleketine laf söyletmez belki ama Akçakocalı uğruna kavga eder. Akçakoca, Akçakocalıların en hassas noktası, kırmızı çizgisidir. Akçakoca ismi kişilerden,
siyasi partilerden üsttedir. Kimse siyasi malzeme uğruna Akçakoca'yı ezmez, ezemez. Akçakocalılar buna izin vermez, vermemelidir.

Seçim yaklaştı. Aday sayımız çok ama gerçekçi olmak lazım; 3 aday biraz daha önde. Bu Akçakoca aşığı 3 aday kıyasıya bir yarış içerisinde. Görünen o ki yarış kafa kafaya, oylar yakın olacak. Kim kazanır bilemeyiz. Tek bildiğimiz her birinin de Akçakoca'ya hizmet etme aşkı. Hak eden kazanacak, memleketine iyi şeyler yapabilmek için seçimden bir gün sonra çalışmaya başlayacak. 1 Nisan sabahından itibaren tüm tartışmalar bir kenara bırakılıp Akçakoca için herkes bir arada olacak, yüz yüze bakacak. O yüzden yapmayın, birbirinizi üzmeyin. Herkesin tek isteği memleketin iyiliği.

Akçakoca güzeldir, Akçakoca doğaldır. Uzun zamandır gurbette yaşıyorum. En fazla 2 haftada 1 geliyoruz gerçi dayanamayıp. Her gelişte sapaktan girer girmez camı açıp havayı koklarız. Yalnız değilimdir herhalde, başkaları da yapıyordur kesin. Esentepe’de güneşin batışıyla çay içtikten sonra başka çaylar tatsız, diğer gün batımları daha renksiz. Plajın kumu şifalı, ağacın yeşili daha koyu, balığı en lezzetli, fındığı en yağlısı.

Ya da biz delirdik haberimiz yok. Ama şundan haberimiz var biz farklıyız, güzeliz. Hem coğrafyasıyla, hem insanıyla.

1960’lı yıllarda köylerimize kadar gelen yabancı turist gerçeklerini inandırmak için fotoğraf bulup sosyal medyada paylaşım rekorları kırıyoruz. Akçakocalı olmayanlara ‘’Antalya, Bodrum yokken Akçakoca vardı’’ cümlesini ispatlamakla geçti gurbet serüvenlerimiz. Hepimiz yaşadık bunu ve hepimiz gurur duyuyoruz geçmişimizle.
Peki ya şimdi? Ya da gelecekte ne olacak?

Her adayın projeleri var. Doğru-yanlış, iyi-kötü, gerekli-gereksiz demeden önce ilçemize katkı sağlayacağı düşünülmüş, saygı duyuyorum.
Ancak memleketine delicesine aşık bir Akçakocalı olarak rica ediyorum, kim seçilirse seçilsin; beton değil yeşil, bina değil ağaç olsun.
Denizimiz masmavi, plajlarımız tertemiz olsun. Türkiye’nin ilk turizm hareketlerinin başladığı şehirin hakkını verelim.
Yoksa ne farkımız kalacak Tokat-Niksar’dan, Uşak-Ulubey’den?

Seçimi kim önde bitirirse bitirsin, KAZANAN AKÇAKOCA OLSUN!

Berker GENÇ