Ergun Aşçı... OKAN YANMAZ MUAMMASI

Ergun Aşçı... OKAN YANMAZ MUAMMASI
17.09.2018 - 12:26
3005

 Muamma; bilinmeyen, çözülemeyen, anlaşılamayan, muğlak ve bilmece manasına geliyor.

Okan Yanmaz’ın siyasi kişiliğini en iyi muamma tanımı ile anlatabileceğim kanaatimdeyim.

3. dönemdir belediye başkanlığına aday olmasına rağmen Okan Yanmaz muamması çözülmüş değildir.

Babası eski belediye başkanı Hüseyin Yanmaz CHP-DSP çizgisinde siyasi çizgisi olan biriydi, yakından tanıyanlara bakacak olursak da kendisinin siyasi görüşleri de bu çizgide.

Ancak Okan Yanmaz hep MHP’nin adayı oluyor.

“MHP, CHP’nin 1944’de dışlanmış fraksiyonudur” değerlendirmesini düstur kabul ettiğini varsayarsak; CHP’de yer bulamadığı için MHP’ye geçiş yapmasını Akçakoca kamuoyu sıradan bir tercih olarak görebilir  ancak bu geçiş bazı fikirlerin değişmesini de beraberinde getirmiş olmalıdır.

Bu noktada tam bir muammadır Okan Yanmaz.

Kamuoyu önünde hiçbir siyasi fikrini paylaşmadığı/gerek görmediği için bu muammayı Akçakoca halkının çözebildiğini de sanmıyorum.

İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Meral Akşenir’in MHP Genel Başkanlığı adaylığı sırasında Akşener’i desteklemesi ve daha öncesinde AKP ile flörtünün olması bu muammayı daha da kalıcı hale getirdiğini söyleyebiliriz Okan Yanmaz’ın.

Belki de her partiden her siyasetten insanlara yakın olduğunu anlatabilmek için tercih ettiği bir yöntemdir siyasi görüşlerini kamuoyu paylaşmamak ancak bu paylaşmama hali muammayı daha da büyütmemektedir.

Siyasi olarak çözülebildiğim (muamma olmayan) tarafı; bugün için MHP’li olmakla beraber bugün için kendini “ülkücü” olarak tanımlamadığıdır çünkü kendini “ülkücü” olarak tanımlayan herkes bunun altını ısrarla çizer, Okan Yanmaz’ıın böyle bir tanımlama çabası içerisinde olmadığının sanırım tüm Akçakoca halkı farkındadır.

“Okan Yanmaz, Tanrı Dağına mı yakındır yoksa Hıra Dağına mı yakındır” sorusuna cevap alabilmek bir hayli zordur çünkü kanaatimce bu soru üzerine düşünmemiştir bile.

**

Okan Yanmaz sadece siyasi görüşleri itibarı ile değil belediyecilik ve şehircilik anlayışı itibarı ile de bir muammadır.

Muamma olmayı da kendi seçiyor.

3. defadır Akçakoca Belediye başkanlığı için aday ama Akçakoca’nın geleceğini çok ilgilendiren hususlarda Okan Yanmaz derin bir sessizliğe gömülüyor.

Mesela “Cüneyt Yemenici imzalı “kentsel dönüşüm” projesi hakkında kamuoyu kendisinin ne düşündüğünü biliyor mu?

Üstelik bu projenin bütün defolu yanlarını ortaya dökecek her türlü altyapıya sahipken koruyor sessizliğini.

Bu sessizlik kendisinin de mühim bir mensubu olduğu beton lobisini ürkütmemek için olabilir mi?

Akçakoca’da son arsa üretimi babası Hüseyin Yanmaz’ın paldır küldür yaptığı çalışmalar ile gerçekleşmişti. Hüseyin Yanmaz’dan sonraki hiçbir belediye başkanı da arsa üretme çalışması içerisinde olmadı, günümüzde inşaat yapmak için çoğunlukla o arsalar kullanılıyor.

Yeni arsa üretimini istemeyenlerin beton lobisi olduğunu söylemeye sanırım gerek yok maalesef Okan Yanmaz’da babasının aksine Akçakoca için yeni arsalar üretilmesi ile alakalı hiçbir söylemiyor, beton lobisinin mühim bir mensubu olmayı tercih ediyor belli ki.

Bu misalleri ya da soruları daha da çoğaltabiliriz ancak netice değişmeyecektir, kamuoyu Okan Yanmaz’ın değerlendirmeleri hakkında hiçbir bilgiye sahip değildir.

Yakın çevresine farklı düşüncelerini ve eleştirilerini paylaşıyor olabilir ama bunun Akçakoca’ya bir faydası yoktur.

Bu yüzden bir muamma olmaktan vazgeçip fikirlerini ve eleştirilerini kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Cüneyt Yemenici belediye başkanlığı süresini doldururken potansiyel belediye başkanı adayı olarak kamuoyu önünde belediyecilik ve şehircilik anlayışı ile alakalı dişe dokunur hiçbir açıklama yapmamış olması muamma olmayı bilerek ve isteyerek tercih ettiği neticesini ortaya çıkarıyor Okan Yanmaz’ın.

Etkili muhalefet yapabilmek için en elverişli şartlar olmasına rağmen hiçbir muhalefet yapmadan muhalefetin adayı olmayı başarabilmek kendisi açısından bir başarı olabilir ancak bu başarıya Akçakoca halkının nasıl bir tepki vereceği meçhuldür.

**

Bu yazıya Okan Yanmaz’ın mülayim bir tepki vermeyeceğinin elbette ki farkındayım hatta en mülayim tepkisinin ne olacağını bile biliyorum.

“Uçmuş” diyecek benim için bu yazıyı okuduktan sonra, işine gelmediğin de her zaman verdiği tepkiyle.

Ancak mesele benim uçup uçmamam değil kendisinin muamma olmaktan vazgeçip kendi deyimiyle uçuşa geçip Akçakoca kamuoyuna net bir şekilde kendisini anlatabilmelidir.

Sürekli muamma olarak kalmanın değişen siyasi zeminde takiye yapmak ile eşdeğer olarak algınabileceğini unutmamak gerekir.

Okan Yanmaz muamma olarak kalıp iki seçim kaybetti, bu seçimde de görünen o ki muamma olarak kalmayı tercih edecek, bu tercih kendisi için elverişli hale gelen siyasi zemine rağmen hüsran yaratabilir.

**

Tabii ki öncelikle MHP tarafından belediye başkanı adayı olarak gösterilmesi gerekiyor, kimilerine göre MHP’nin belediye başkanı adayı olarak gösterilmemesi çok kuvvetli bir ihtimal, bu ihtimal gerçekleşirse siyaseten kimsenin ilgilenmediği bir muamma olarak kalacaktır Okan Yanmaz.

Ergun Aşçı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (4)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  Dursun Ali Gümüş sağlam dürüst yıllarca Hakimlik yapmış gerçekten ama gerçekten tam bir halk adamı.İnşallah böyle bir şey gerçekleşir.Hangi partiden koyarsa koysun kesin destekleriz.Akçakocamıza faydalı işler yapacağına eminim.

 • Vatandaş
  Vatandaş
  3.04.2021 18:41

  Okan Yanmazda gelse o da betonculuğa aynen devam edecek.Memleket zaten bitti.Bu nedenle iyi bir insan olabilir ama kesinlikle desteklemem.Bu işin partisi yok.

 • AKÇAKOCALI
  AKÇAKOCALI
  3.04.2021 18:41

  Yakışır Dursun Ali Gümüş kardeşimize keşke adaylığını koysa.Yıllarca Hakimlik yaptı.Dürüst sağlam bir karaktere sahip.Yapıcı ve ileri görüşlü.Öyle Akçakocanın zarar göreceği hiçbir oluşuma izin vermez.Sonucu ne olursa olsun.Hakkaniyet adamı.

 • Cumhur
  Cumhur
  3.04.2021 18:41

  Ne o, Ne bu olması gereken işte şu "Dursun Ali Gümüş"

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız