Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak…

AK Partili Burhan Kuzu, "Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak ya da yüzde 1 veya 2ye düşecek" dedi...

Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak…
23.11.2016 - 10:22
3278

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve anayasa profesörü Burhan Kuzu, "Ak Parti paketin geçmesinin ardından seçim sistemini de değiştirmeyi hedefliyor, dar veya daraltılmış bölge seçenekleri üzerinde duruluyor" dedi. Kuzu, "Yüzde 10 seçim barajı ya tamamen kalkacak ya da yüzde 1-2’ye inecek" diye konuştu.

Milliyet gazetesinden Nagehan Alçı'ya görüşlerini açıklayan Kuzu;  "Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak dedi.

Kuzu şunları söyledi;

1) Seçim sistemi değişecek: Ak Parti paketin geçmesinin ardından seçim sistemini de değiştirmeyi hedefliyor, dar veya daraltılmış bölge seçenekleri üzerinde duruluyor. Böylece parlamento liderlerin yaptığı listelerden oluşan vekillerle değil, tabandan gelen vekillerle oluşacak ve yürütmeye karşı güçlenecek.

2) Baraj kalkacak: Yüzde 10 seçim barajı ya tamamen kalkacak ya da yüzde 1-2’ye inecek.

3) Cumhur-başkanının kararname yetkisi: Yalnızca yürütmenin alanına giren konularda kanuni bir boşluk varsa cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek. Şayet Meclis, ilgili kanunu çıkarırsa kararname düşecek.

4) Karşılıklı fesih: Sistemin kilitlendiği durumlar için öngörülmüş. Karşılıklı olma şartı var, yani fesih durumunda hem cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçime gidecek. Ancak kilitlenme durumunun belli bir süre devam etmesi ya da belli bir şiddette yaşanması gibi sınırlar çizilip çizilmeyeceği hâlâ netlik kazanmış değil.