Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak…

AK Partili Burhan Kuzu, "Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak ya da yüzde 1 veya 2ye düşecek" dedi...

Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak…
23.11.2016 - 10:22
3206

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve anayasa profesörü Burhan Kuzu, "Ak Parti paketin geçmesinin ardından seçim sistemini de değiştirmeyi hedefliyor, dar veya daraltılmış bölge seçenekleri üzerinde duruluyor" dedi. Kuzu, "Yüzde 10 seçim barajı ya tamamen kalkacak ya da yüzde 1-2’ye inecek" diye konuştu.

Milliyet gazetesinden Nagehan Alçı'ya görüşlerini açıklayan Kuzu;  "Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak dedi.

Kuzu şunları söyledi;

1) Seçim sistemi değişecek: Ak Parti paketin geçmesinin ardından seçim sistemini de değiştirmeyi hedefliyor, dar veya daraltılmış bölge seçenekleri üzerinde duruluyor. Böylece parlamento liderlerin yaptığı listelerden oluşan vekillerle değil, tabandan gelen vekillerle oluşacak ve yürütmeye karşı güçlenecek.

2) Baraj kalkacak: Yüzde 10 seçim barajı ya tamamen kalkacak ya da yüzde 1-2’ye inecek.

3) Cumhur-başkanının kararname yetkisi: Yalnızca yürütmenin alanına giren konularda kanuni bir boşluk varsa cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek. Şayet Meclis, ilgili kanunu çıkarırsa kararname düşecek.

4) Karşılıklı fesih: Sistemin kilitlendiği durumlar için öngörülmüş. Karşılıklı olma şartı var, yani fesih durumunda hem cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçime gidecek. Ancak kilitlenme durumunun belli bir süre devam etmesi ya da belli bir şiddette yaşanması gibi sınırlar çizilip çizilmeyeceği hâlâ netlik kazanmış değil.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ahmet Demir & Akademisyen
    Ahmet Demir & Akademisyen
    3.04.2021 18:41

    Burhan Kuzu: "Ak Parti paketin geçmesinin ardından seçim sistemini de değiştirmeyi hedefliyor, dar veya daraltılmış bölge seçenekleri üzerinde duruluyor. Yüzde 10 seçim barajı ya tamamen kalkacak ya da yüzde 1-2’ye inecek". *** Not 1: Dar bölge dediğin sistemde zaten baraj olmaz. Her seçim çevresinde her partinin tek bir adayı olacağından ve tıpkı belediye başkanları seçiminde olduğu gibi en çok oyu alan kazanacağından bu sistemin barajla alakası yok. Her seçim çevresinde fiili baraj zaten ilk sıradaki partinin aldığı oy düzeyinde. Milletvekillerini Doğu ve Güneydoğu'da HDP, Akdeniz, Ege ve Marmara sahillerinde CHP kalanında AKP alır, MHP sadece 3 veya 5 milletvekili çıkartabilir. Parçalı bulutlu ve de fırtınalı bir seçim haritası ortaya çıkar. Not 2: Daraltılmış bölgede baraj olsa da olmasa da çok bir şey değişmez. Adı yok ama kendi var olan fiili yüzde 15 - 20'lik bir barajın varlığı anlamına gelir. Her bölgeden en çok 5 veya 6 milletvekili çıkacağından AKP 367'yi geçer. MHP bu sefer 10'a kadar çıkar, CHP ve HDP dar bölgeye göre düşer. Not 3: Hem dar bölgede hem daraltılmış bölgede partilerin aldıkları oy oranları ile mecliste temsil oranları arasında uçurum olur. Birinci sıradaki partinin alacağı yüzde 35 bile tek başına iktidar olmaya yetebilir. Not 4: Yeni Zelenda'da 1980'li yıllardaki bir seçimde dar bölge sistemiyle yüzde 23 alan bir parti hiçbir bölgede birinci olamadığı için tek bir milletvekili bile çıkartamamış ve bu nedenle 1990'ların başında ülkede seçim sistemi hemen değiştirilmişti. Not 5: Bugünkü geniş çevreli yüzde 10 barajlı sistem her ikisinden de daha iyi çünkü partiler yelpazesine göre ilk dört partiden sonrası zaten yüzde 1'in altında. Baraj inse de inmese de onlar için çok şey değişmiyor. Baraj sıfırlanırsa belki SP Konya ve belki İstanbul'dan bir-iki, BBP de belki Sivas'tan 1 milletvekili çıkartabilir. Not 6: Hangi sistem olursa olsun Perinçek'in rüyasında İşçi Partisi ilk seçimde anayasayı değiştirebilecek bir çoğunlukla tek başına iktidar olur.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız