Sakarya, PSB Anatolia fuarı ile dünyaya kapılarını açıyor

Sakarya, PSB Anatolia fuarı ile dünyaya kapılarını açıyor 60 dönüm alanda 200'e yakın standın kurulacağı fuar binlerce ziyaretçi ağırlayacak Geçen yıl 21 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan organizasyonun lansmanı gerçekleştirildi Geçtiğimiz yıl yasal mevzuata uygun bir şekilde açık alanda...

7.09.2021 - 20:45
İHA
251
0

Geçtiğimiz yıl yasal mevzuata uygun bir şekilde açık alanda kurularak pandemiye rağmen 21 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan ve bu yılda 200'e yakın stant ile yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçinin katılması beklenen Sakarya PSB Anatolia 2021 Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı 8-11 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Sakarya, PSB Anatolia fuarı ile dünyaya kapılarını açıyor

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali başarıyla geçirdiği üç yılın ardından yoluna PSB Anatolia 2021 Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı olarak devam ediyor. Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali, 2020 yılında sektörün tek organizasyonu olmanın gururunu yaşadı. Pandemiden etkilenen üreticilerin pazar ihtiyacı Festival ile karşıladı. Festival; kapalı fuar alanında gerçekleştirilen organizasyonların aksine, doğayla uyumlu, peyzaj ve süs bitkileri için uygun şekilde açık alanda yapıldı. Salgın sürecinde zor günler yaşayan üretici Festival aracılığıyla yeni pazarlara ulaşırken, açık havada gerçekleştirilen organizasyonun sektör açısından önemi bir kez daha anlaşılmıştı. Bu sene dördüncüsü 8-11 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Sakarya PSB Anatolia 2021 Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı'nın lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Peyzaj ve süs bitkilerine dair her şeyin bulanabileceği PSB Anatolia Fuarı, Sapanca Kırkpınar Sahili'nde sektörün buluşma noktası olmaya devam ediyor. Bu yıl 200'e yakın standın kurulacağı fuar alanına yurt içi ve yurt dışından binlerce ziyaretçinin katılması bekleniyor. Ayrıca fuar alanında 12 üniversiteden Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin de katılımı ile Türkiye'de ilk olacak bir ödüllü proje yarışması da gerçekleştirilecek.

Uluslararası fuar statüsü kazanan bir fuar gerçekleştireceğiz

Lansman töreninin açılış konuşmasını gerçekleştiren Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, "3 yıldır Sakarya Süs Bitkileri ve Peyzaj fuarı olarak başladığımız festivale bu yıl Sakarya PSB Anatolia olarak devam edeceğiz. Uluslararası bir ivme kazandık. Mevcut Kırkpınar alanında start alacağız. Geçen yıl pandemiye rağmen 21 bin 700 ziyaretçi aldık. Bu yılda pandemi devam etmesine rağmen 60 dönüm alanda 200'e yakın standımız olacak. Türkiye genelinden birçok şehirden sektör temsilcileri fuara katılacak. Bu yıl çok iyi hazırlandık. Uluslararası fuar statüsü kazanan bir fuar gerçekleştireceğiz. Lokasyon olarak çok olağanüstü bir yerde fuar yapıyoruz. Her türlü imkan var. Bu yıl çok çok daha iyi hazırlandık ve uluslararası bir işe imza atacağız. Çok gururluyuz" dedi.

12 üniversiteden öğrencilerin katılımı ile ödüllü proje yarışması

Fuar alanında Türkiye'de bir ilke de imza atacaklarını ifade eden Adıyaman, "Şuanda Türkiye'de ilk defa ve Dünya'da 3'üncü olacak bir programa da imza atıyoruz. Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi ile yapmış olduğumuz bir protokol vardı, bu protokolde 12 üniversitenin katılımı ile Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinin workshop alanı ödüllü proje yarışması yapıldı. Bunlar tamamı ile bizim tarafımızdan sağlandı, her türlü ekipmanları ve araç gereçleri. Dolayısı ile 100 kişilik bir ekip katılacak ve 3 gün boyunca yarışacaklar. Daha sonrasında uzmanlar tarafından değerlendirilerek ödüllerini alacaklar" diye konuştu.

İlk uluslararası fuar için Büyükşehir, dev hazırlık yaptı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Önceki yıllarda festival olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliği bu yıl ilk defa uluslararası bir fuar olarak gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Fuarımız bu organizasyonda uluslararası statü kazanarak PSB Anatolia ismini aldı. Uzun süren planlamalar ve çalışmalar sonucunda fuar organizasyonumuzu ve fuar alanımızı hazırladık. Şehir dışından ve dünyanın farklı bölgelerinden gelen misafirlerimizin bu alana ulaşabilmesi için karayollarıyla gerekli görüşmeleri sağladık ve doğrudan otobandan fuar merkezine giden bir yol açtık. Fuar alanında 30 bin ton mıcır ve dolgu malzemesi kullandık. Yine aynı alana 2 bin 800 ton asfaltlama çalışması yaptık. Alanın etrafında çevre düzenlemeleri yaptık. Yaklaşık 40 bin metrekare alanda ot ve bitki temizliği yaptık. Misafirlerimizin rahatı için parke ve yürüyüş yolları yaptık. Çiçeklendirme, aydınlatma, yıkama ve mıntıka temizliği çalışmalarını tamamladık. Fuar için hazırlık çalışmalarımız tamam, misafirlerimizi bekliyoruz. İnşallah bu fuar organizasyonuyla bu yatırımlarımızın karşılığını hep birlikte göreceğiz" şeklinde konuştu.

Projelerimizi hayata geçiriyor ve üretiyoruz

Dünyadaki yeni peyzaj uygulamalarındaki ihtiyacı gördüklerine değinen Başkan Yüce, "Bizler tüm dünyada yeni peyzaj uygulamalarındaki ihtiyacı gördük ve bu ihtiyacı gidermeye talip olduk. Bu kapsamda mevcut projelerimizi hayata geçiriyor ve birçok yeni proje üretiyoruz. Ağaç gurubu dış mekan süs bitkiciliğinde Sakarya, 12 bin dekarlık bir ekim alanına sahiptir. Sakarya'daki 12 bin dekar ekim alanı ülkemizdeki dış mekan süs bitkiciliği üretiminin 3'te 1'ine tekabül ediyor ve bu konuda Sakarya, ülkemizde birinci sırada yer alıyor. Biz Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemizde bu yerimizi korumak ve geliştirmek için çabalıyoruz. Kaliteli bir üretim için ortaya koyduğumuz hedeflere her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Lansmana geniş katılım

Ormanpark'ta düzenlenen lansmana Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin yanı sıra SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, SASKİ Genel Müdürü Yiğit Turan, Belpaş Genel Müdürü Osman Çelik, Büyükşehir ve SASKİ bürokratları ve Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman ile birlikte çok sayıda basın mensubu katıldı. Fuar lansman töreni ikramlar ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Burak Can Tokyürek


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yazarlar

Muhalefetin erken “zafer” kutlamaları ve bir uyarı....
Cengiz BAŞAR

Muhalefetin erken “zafer” kutlamaları ve bir

 • 8 Eylül 2021 Çarşamba
ÜMİT YILMAZ’A AÇIK MEKTUP
Ergun AŞÇI

ÜMİT YILMAZ’A AÇIK MEKTUP

 • 3 Eylül 2021 Cuma
ANNEM TARİKATLARA EL ATTI!
Atilla Gösterişli

ANNEM TARİKATLARA EL ATTI!

 • 3 Eylül 2021 Cuma
ASKERLİK DERSİNDE 30 AĞUSTOS ZAFERİ
Mehmet AKBACAK

ASKERLİK DERSİNDE 30 AĞUSTOS ZAFERİ

 • 1 Eylül 2021 Çarşamba
Soru: İklim Krizi nedir?  Cevap: Doğa Katliamı
Handan Şule CUMHUR

Soru: İklim Krizi nedir? Cevap: Doğa Katlia

 • 13 Ağustos 2021 Cuma
BİR MUSİBET BİN NASİHATTAN İYİDİR
Nevzat CİNGİRT

BİR MUSİBET BİN NASİHATTAN İYİDİR

 • 29 Temmuz 2021 Perşembe
Başlık Eğitim Sürecinde Parklar
Seher ULU

Başlık Eğitim Sürecinde Parklar

 • 22 Temmuz 2021 Perşembe
BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTLU MUSUN?
Muammer Kızılırmak

BAŞIN GÖĞE ERDİ Mİ? EGON TAVAN YAPTI MI? MUTL

 • 16 Haziran 2021 Çarşamba
Üç Terzi
Tanıl Bora

Üç Terzi

 • 8 Haziran 2021 Salı
Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye dayattınız
Saim TUT

Logoyu iktidar gücünüzü kullanarak Düzce'ye d

 • 8 Haziran 2021 Salı
Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?
Kemal CAN

Erdoğan karşıtlığı yanlış mı?

 • 8 Haziran 2021 Salı
Ne çektin be İstanbul Caddesi !!
Hayrullah ALTAY

Ne çektin be İstanbul Caddesi !!

 • 3 Mayıs 2021 Pazartesi
 GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ
3. Göz

GEÇİCİ ATEŞKES 2 AY SÜRDÜ

 • 20 Nisan 2021 Salı
Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!
İlhami ATASEVER

Kurum Müdürleri - Küçüksu Parkı!

 • 29 Mart 2021 Pazartesi
OKUMAK
Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

 • 16 Ocak 2021 Cumartesi
RANTIN OLMADIĞI YER
Hümeyra YILMAZ

RANTIN OLMADIĞI YER

 • 10 Ekim 2020 Cumartesi
INSAN UYUR, SU UYUMAZ
Nermin ALPAY

INSAN UYUR, SU UYUMAZ

 • 31 Mayıs 2020 Pazar
Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da tekeline almak istiyor
Yaşar YAKIŞ

Türkiye’nin iktidar partisi yardımlaşmayı da

 • 25 Nisan 2020 Cumartesi
 Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kadar iyi bir müşterisiniz?
Hilmi SOLAK

Herkes esnaflardan şikayetçi peki siz ne kad

 • 27 Aralık 2019 Cuma
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLENİYOR
Ali KİREMİTÇİ

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE SİYASET YENİDEN ŞEKİLLE

 • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...
Mert TUZCUOĞLU

KYK Borcu Olanlar Bu Yazıyı Okusun...

 • 2 Mayıs 2019 Perşembe
Meltem Doğanay

" İNSANCA DÜŞÜN ve KARAR VER"

 • 29 Ağustos 2018 Çarşamba
0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK
Gürbüz ÇİMEN

0 BARAJ İTTİFAKI ve BEDELLİ ASKERLİK

 • 24 Mayıs 2018 Perşembe
24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI
İbrahim BİLGİN

24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI

 • 25 Temmuz 2017 Salı
YETERİNCE HAZIR MIYIZ?
Atilla GÜLDİKEN

YETERİNCE HAZIR MIYIZ?

 • 23 Mayıs 2016 Pazartesi
Tüm Yazarlar

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız