Bu yeni Düzce Belediyesi logosu asla Düzce'yi simgelemez

  • 25.05.2021 08:25

Bu yeni Düzce Belediyesi logosu asla Düzce'yi simgelemez.

1320'li yıllarda Sakarya'dan Ankara'ya kara bölgesinde büyük fetihler gerçekleştiren Konuralp Gaziyle, adıyla anılan bir bölgemiz dışında 1881 yılında kurulan Düzce Bazar-Düzce belediyesinin ne tür bir ilişkisi var?

Bölgemizde bırakın Konuralp Gazi zamanından kalma bir eseri (Bitinyalılar hariç)  en eski yapıt kaç yaşındadır?

Sonra kırmızı daire nedir? Lansmanı izledim, eski bakan ''kırmızı'' dünya küresini ifade eder gibisinden bir şeyler söyledi ancak hiç bir kaynakta ima ettiği gibi bir bilgiye rastlamadım.

Sanırım Belediye Başkanımız Bolu Belediyesinin logosuna öykünerek ve  kendince Köroğlu benzeri bir Konuralp figürü imgeleyerek tarih, edebiyat ve kent bilimlerine meydan okurcasına bir cesaretle bu işe girişmiş. Ama olmaz, yanlıştır, tutmaz ve hiç bir şekilde şehri temsil etmediği gibi estetikten yoksundur.

Bence bir değil üzerinde bin kere düşünülmeli. Böyle olmazsa her gelen yeni başkan kendi meşrebince şehrin logosuyla dilediği gibi oynar ve kimlik sürekliliğine zarar verir. Konuralp'in bir yazılı yada anonim bir dizesini yada Düzce şehrinin kurulmasına yaptığı katkılar adına tarihi bir belge getiremessiniz ve bu imgeleminiz boşlukta kalır.

Ayrıca vazgeçtim dışarıdan bakanın bu logoyla Düzce arasında bir ilgi kurmasını, aklı selim kaç tane Düzceli bu logoyu benimseyebilir?

Burada sizlere Düzce'yi Düzce kılan ve yararlanabileceğiniz onlarca  argüman ileri sürebilirim, ama gerek yok. Yetki sahibi ve sorumlu olan sizlersiniz, lütfen hassas davranın. Diyeceğim bunlardan ibarettir.

Aslında yine yazmaz söylemezdim de, Düzcelilik ağır basıyor işte ....

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız