‘Esed kaçacaktı, onu Kasım Süleymaninin mektubu durdurdu’

  • 25.02.2020 00:00

 Yazının başlığını da oluşturan bu sözün, Kasım Süleymani’nin ölümünün kırkıncı anma günü münasebetiyle açıklamalarda bulunan danışmanı ve yardımcısı Hasan Kelafer’e ait olduğu öne sürüldü ve bugün çeşitli Arap yayın organlarında yer aldı.  Şayet söylenmişse, Süleymani’nin ne denli büyük ve önemli bir insan olduğuna dikkat çekmek üzere dile getirildiğini düşündüğüm bu söz, diğer yandan Suriye’de uzunca yıllardır yaşana gelen insanlık dışı zulme dair rezil sorumluluğun aslında kimlere ait olduğunu da açıkça itiraf etmek anlamına gelmiyor mu?

Arapça ve İngilizce yayın yapan Nida Suriye sitesinde de yer verilen bu haberi sizler için tercüme ettim ve aşağıda paylaşacağım, ardından bazı analizlerle yazımı sonlandıracağım inşallah:

“İran’a bağlı Kudüs milis birlikleri komutanı Kasım Süleymani’nin danışmanı ve özel yardımcısı Hasan Felarek, Suriye rejiminin başında bulunan Beşşar El Esed’in kendisine karşı halk devriminin patlaması nedeniyle geçmiş vakitte Suriye’den kaçmayı düşündüğünü ancak Süleymani’den gelen mektubun onu bu kararından döndürdüğünü açıkladı.

“İsrail kaynaklı Jerusalem Post Arapça sitesinde Süleymani’nin  öldürülmesinin kırkıncı anma günü münasebetiyle Felarek’in yaptığı açıklamalardan yola çıkarak aktardığına göre;  Esed geçmiş bir vakitte -bunun hangi yıl olduğu kaydedilmiyor- iktidardan çekilmeye ve Rusya’dan ya da bir başka ülkeden sığınma talep etmeye karar verdi. Ancak, rejim liderinin kararı Kasım Süleymani tarafından kabul edilmedi ve Süleymani Esed’e bir mektup göndererek onu bu düşüncesinden vazgeçirmeye ve ‘İran için Suriye’de tek seçeneğin zafer olduğu’ gerekçesiyle Suriye halkıyla savaşmaya devamı noktasında ikna etmeye çalıştı.

“Makalede ayrıca Rus yetkililer gibi İranlı yetkililerin de, geçmiş yıllar boyunca yaptıkları düzinelerce açıklamalarda kendilerinin Esed’i yıkılmaktan koruduklarını iddia ettikleri hatırlatılıyor ve bunlardan sonuncusunun ise ‘Başkent Şam’ın kontrolü devrimcilerin eline geçmek üzere olduğu bir zamanda Süleymani’yi Suriye’ye muhakkak ki İran göndermiştir ’ şeklinde beyanda bulunan  İran Parlementosu Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Emir Hüseyin Abdullehyan olduğu belirtiliyor.”

Habercilik ahlakı açısından Kelafer’e atfedilen bu sözlerin ve Kasım Süleymani mektubu haberiyle ilgili kaynağın şu an için sadece Jerusalem Post Arabic olması ve henüz diğer kaynaklardan net şekilde teyit edememem nedeniyle ihtiyat payı bıraksam da, gerçekte şaşırdım mı? Hayır asla! Bu haber gerçek ya da yalan olabilir, ama daha önce İran yetkililerince yapılan yüzlerce açıklama Suriye’deki katliamda aldıkları rolü yeterince gözler önüne sermiyor mu? Bu haberin Jerusalem Post’ta yer bulması, onların günahlarını ortadan kaldırır mı?

Kanaatimce aslında onların günahlarından sıyrılmak gibi bir derdi de yok, bilakis belki de özellikle kendileri servis ediyorlar bu haberleri.   Son dönemde tamamen Rus etki ve denetimiyle yoluna devam etmeyi tercih eden Beşar Esed’e, Kasım Süleymani’nin ölümü üzerinden sanki şu mesajı vermek istiyorlar gibi de geliyor bana: ‘Senin için yaptıklarımızı unutma, sen kaçacaktın ve sana üflediğimiz ruhla orada kalıp tutundun, şimdi bizi yok sayıp sadece Rusya’nın dümen suyuna girme!’

Bilemiyorum, belki de Elcezire kanalının dünyaca meşhur televizyon programcısı Faysal Kasım’ın yıllar önce üst düzey bir Rus yetkiliyle arasında geçen ve Esed rejiminin yıkılmasını gerçekte ABD ve İsrail’in istemediğine yönelik dün twitterda paylaştığı mesajlara bir cevap olmak üzere Jerusalem Post’un kurguladığı bir haber de olabilir bu.

Peki hem Faysal’ın söyledikleri ve hem de Jerusalem Post’un bu haberi neden şaşırtmıyor beni? Çünkü düşünceme göre bu iddialarda adı geçen ülkelerin her biri aynı ya da benzer oranda suçlu!

Tüm insanlığın gözleri önünde sizler Esed’le birlikte yakıp yıktınız  Suriye’yi ve mazlum halkını… Allah cehennemine kütük etsin sizleri, daha ne diyebilirim bilmiyorum ki!

Selam ve esenlikler…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız