100 bin vaka bekleniyor! Salgında yeni tedbirler masada

Tüm dünyada ışık hızı ile yayılan koronavirüsün Omicron varyantının etkisini göstermesi ile vaka sayıları patladı. Günlük vaka sayılarının ise bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor. Tablo giderek ağırlaşırken Türkiye yeni yol haritası hazırlamaya başladı. Edinilen bilgilere göre kapanma olmayacak ancak ek önlemler alınacak.

100 bin vaka bekleniyor! Salgında yeni tedbirler masada
7.01.2022 - 10:05
Haber Merkezi
831

Koronavirüs (Kovid-19) salgını Omicron varyantı ile yeniden yükselişe geçti. Yeni pik dalgası olduğu düşünülen ve tüm dünyada ani bir yükselişin yaşandığı Kovid-19 pandemisinde günlük vaka sayılarının bu ay sonunda 100 bine dayanması bekleniyor.

Sabah gazetesinin haberine göre; tüm dünyada olduğu gibi Omicron Türkiye'de de baskın varyant haline gelirken günlük vaka sayıları rekor kırmaya başladı. Bu kapsamda rakamların daha da yükselmesi halinde alınacak önlemler, özellikle de okulların ve üniversitelerin durumu masaya yatırılıp bir yol haritası hazırlanmaya başlandı.

100 BİN VAKA SAYISI BEKLENİYOR

Omicron etkisi ile Türkiye'de vaka sayaları rekor kırdı. Bu sayının bir kaç hafta içinde (ocak ayı sonuna kadar) 100 binlere ulaşması bekleniyor.

YOL HARİTASINDA NE VAR?

Sağlık sistemi ile ilgili şu anda bir sıkıntı yaşanmıyor ancak zorlanmaya başladığı anda ne tür uygulamalar yapılacağı ile ilgili bir yol haritası da hazırlanıyor. Yol haritasında adım adım neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer alıyor.

AVM, TİYATRO, KONSER, KAFE...

Üzerinde durulan önlemler, AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması, belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi. Duruma göre kapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'ye düşürülmesi bulunuyor.

ÖZELLİKLE OKULLAR VE ÜNİVERSİTELER MASADA

En önemli kararlar ise okullar ile üniversitelere ilişkin verilecek. Okullardaki vaka sayıları takip edilecek. Vakaların çok artması halinde bulaşın kesilmesi için Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması üzerinde duruluyor.

Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Finaller sonra verilecek ara ile bu zincirin de kırılabileceği düşünülüyor.

BAKAN KOCA UYARDI

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vakalarındaki artışa dikkati çekerek, mecburi olmayan ziyaret ve görüşmeler ile kalabalık ortamlardan kaçınılması uyarısında bulunmuştu.

Koca Twitter paylaşımında "Vakalar artıyor. Yapılması mecburi olmayan ziyaretlerden ve görüşmelerden, kalabalık ortamlardan kaçınalım. Daha sakin ve tedbirli davranalım. Hareketliliğimiz azaldıkça Omicron'un da hızı kesilecek" ifadelerini kullanmıştı.

DÜNYADA OMİCRON ARAŞTIRMALARI

Ayrıca ABD'de ve İngiltere'de Omicron ile ilgili yapılan çalışmalar çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre yoğun bakımdakilerin yüzde 90'ını aşısızlar (İngiltere'de aşısızlar nüfusun sadece yüzde 10'na denk düşüyor) oluşturuyor.
ABD'de merkezli araştırmada ise delta varyantına yakalanan 563 bin, Omicron olan 14 bin kişinin verileri karşılaştırılarak yapıldı.

Buna göre Delta'da acile başvurular yüzde 15,22 iken Omicron'da bu yüzde 4,55'e geriledi. Hastaneye yatış Omicron'da yüzde 1,75, deltada yüzde 3,93, yoğun bakıma geçiş Omicron'da binde 26, deltada binde 78, mekanik veniülasyon Omicron'da binde 26, ventilasyon da binde 78 olarak gerçekleşti.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız