Komşuda  'maymun çiçeği' paniği

Sakarya'da yabancı uyruklu bir kişi, maymun çiçeği virüsü şüphesi ile karantinaya alındı. Karantinaya alınan kişiden alınan numuneler test için Ankara'ya gönderildi. Ankara'dan test sonuçları bekleniyor...

Komşuda  'maymun çiçeği' paniği
26.07.2022 - 13:46
Haber Merkezi
3288

Sakarya'da yabancı uyruklu bir kişi, maymun çiçeği virüsü şüphesi ile karantinaya alındı. Karantinaya alınan kişiden alınan numuneler test için Ankara'ya gönderildi. Ankara'dan test sonuçları bekleniyor...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 30 hazirandaki açıklamasına göre Türkiye'de bir kişide Maymun Çiçeği hastalığı tespit edildi.

Medyabar'ın haberine göre, geride bıraktığımız hafta sonunda Sakarya'da yaşayan yabancı uyruklu bir kişi de Maymun Çiçeği hastalığı belirtileriyle Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu. Hastanede bir bölümde karantinaya alınan kişiden alınan numuneler test için Ankara'ya gönderildi.

İNGİLTERE'DEN YAYILMAYA BAŞLADI

Poxviridae adlı virüs ailesine ve Orthopoxvirus cinsine ait Monkeypox virüsünden kaynaklanan bir hastalık olan Maymun Çiçeği, 4 mayıs tarihinde İngiltere'nin başkenti Londra'da tespit edildi.

Bir ay içerisinde 30 ülkede tespit edilen hastalık, temmuz ayına gelindiğinde ise 6 kıtada 70'ten fazla ülkede yayıldı.

TÜRKİYE'DE DE VAKA ÇIKTI

Sağlık Bakanı Koca, 30 Haziran’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’de maymun çiçeği hastalığının tespit edildiğini duyurmuştu.

Koca, “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

DSÖ, "KÜRESEL ACİL DURUM" İLAN ETTİ!

Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye de dahil olmak üzere onlarca ülkede görülen maymun çiçeği salgınına yönelik "küresel acil durum" ilan etti.

Geçtiğimiz perşembe günü Dünya Sağlık Örgütü’nün Acil Durum Komitesi’nin maymun çiçeği virüsüyle ilgili yaptığı toplantının ardından bugün açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 75 ülkede 16 binden fazla maymun çiçeği vakasının rapor edildiğini ve salgının bir sonucu olarak şimdiye kadar 5 can kaybının meydana geldiğini belirtti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ NELER?

Maymun çiçeği hastalığı, insanlara virüsle enfekte olmuş bir hayvandan veya maymun çiçeği enfeksiyonu geçiren başka bir insandan bulaşabilir. Her virüste olduğu gibi maymun çiçeğinde de enfeksiyon etkeni ile temasın ardından bir kuluçka süresi söz konusudur. İlk semptomların ortaya çıkışı 5 ile 21 gün aralığında herhangi bir zamana denk gelebilir. En yaygın belirti verme başlangıcı ise 6-13. günler arası süreç olarak tespit edilmiştir. Belirtiler geçmiş dönemde büyük salgınlara yol açmış olan çiçek hastalığı ile benzerlik gösterse de biraz daha farklı şekilde seyreder. En temel belirtiler arasında şunlara yer verilebilir:

Yüksek ateş

Baş, sırt ve kas ağrıları

Lenf bezlerinde şişlikler

Yorgunluk hali

Üşüme ve titreme

Ciltte su çiçeğine benzer, su dolu küçük kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız